Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

23 kwietnia – Uroczystość św. Wojciecha, bis...

23 kwietnia – Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

W dniu 23 kwietnia Kościół w Polsce obchodzi uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.

Św. Wojciech urodził się około roku 956. Pochodził z możnego rodu Sławników. W roku 983 został biskupem Pragi. Z powodu waśni rodowych musiał dwukrotnie opuszczać swoją stolicę. W Rzymie wstąpił do opactwa benedyktyńskiego. Był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Z Polski wyruszył do Prus, gdzie zginął z ręki pogan 23 kwietnia 997 roku. Jego relikwie spoczywają w katedrze gnieźnieńskiej.

Zobacz więcej —> o Świętym Wojciechu

Wideo↑ —> Tv Misericordia: Skarby Kościoła 23 kwietnia | św. Wojciech

Polecamy też —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja

Św. Wojciech stał się patronem Kościoła w Polsce. Jego kult szybko ogarnął Węgry, Czechy oraz kolejne kraje Europy. Wojciech jest jednym z trzech głównych patronów Polski (obok NMP Królowej Polski i św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa i męczennika). Jest też patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej, warmińskiej i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz miast, m.in. Gniezna, Trzemeszna, Serocka. Ku czci św. Wojciecha zostały zrobione słynne drzwi gnieźnieńskie, na których w 18 obrazach-płaskorzeźbach, wykonanych w brązie, są przedstawione sceny z życia św. Wojciecha. Św. Bruno Bonifacy z Kwerfurtu, również benedyktyn, biskup i przyszły męczennik, napisał około 1004 r. zachowany do dzisiaj “Żywot św. Wojciecha”.

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św z dnia 23 kwietnia 2021


Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, które były zaplanowane na 24 i 25 kwietnia 2021 r. z udziałem Episkopatu Polski, zostały ograniczone do Mszy św. odpustowej, którą Prymas Polski abp Wojciech Polak będzie sprawował w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie w niedzielę 25 kwietnia o godz. 10.00. Homilię podczas sumy odpustowej wygłosi biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.

Prymas Polski napisał w komunikacie, że uroczystości ku czci św. Wojciecha zostały ograniczone ze względu na aktualnie panującą sytuację epidemiczną w naszej Ojczyźnie oraz utrzymanie dotychczasowych obostrzeń sanitarnych.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w bazylice prymasowskiej, na placu przykatedralnym zostanie ustawiony telebim. Tegoroczna suma odpustowa będzie również transmitowana przez TV Polonia, Radio Maryja, Radio Plus oraz stronę internetową archidiecezji gnieźnieńskiej.

Tekst komunikatu Prymasa Polski —> prymaspolski.pl / BP KEP: 25 kwietnia: Główne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie


Św. Jan Paweł II o świętym Wojciechu:

(fragment orędzia do prezydentów 7 państw europejskich zebranych w Gnieźnie w 1997 roku)

… Św. Wojciech, urodzony w Czechach w epoce bliskiej jeszcze czasom, gdy Cyryl i Metody rozpoczynali ewangelizację Słowian, potrafił — wzorem swoich wielkich poprzedników — łączyć duchowe tradycje Wschodu i Zachodu. Zdobywszy wykształcenie w Magdeburgu, został kapłanem, a potem biskupem w Pradze. Poznał Rzym, stolicę papieży, i Pawię. Pielgrzymował też do Francji. Przebywał w Moguncji, gdzie zaprzyjaźnił się z cesarzem Ottonem III. Jako apostoł pogan w swej ostatniej misji dotarł do wybrzeży Bałtyku. Był człowiekiem głębokiej duchowości. W ciągu krótkiej działalności misyjnej wpisał się na trwałe w dzieje kilku narodów. Polska uznaje św. Wojciecha za jednego ze swoich głównych patronów i ze czcią przechowuje jego relikwie wśród swoich najcenniejszych skarbów.

Świadectwo św. Wojciecha jest nieprzemijające, gdyż cechuje je przede wszystkim umiejętność harmonijnego łączenia różnych kultur. Jako człowiek Kościoła zawsze zachowywał niezależność w niestrudzonej obronie ludzkiej godności i podnoszeniu poziomu życia społecznego. Z duchową głębią doświadczenia monastycznego podejmował służbę ubogim. Wszystkie te przymioty osobowości św. Wojciecha sprawiają, że jest on natchnieniem dla tych, którzy dziś pracują nad zbudowaniem nowej Europy, z uwzględnieniem jej korzeni kulturowych i religijnych.

Czytaj całość —> opoka.org.pl: Jan Paweł II: Św. Wojciech symbolem duchowej jedności Europy

Posłuchaj fragmentu z Żywota świętego Wojciecha, napisanego przez Jana Kanapariusza:

Wideo za —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 23 kwietnia 2020


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem: