W dniu 23 kwietnia Kościół w Polsce tradycyjnie obchodzi uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. W roku 2022 jej data zbiegała się jednak z Oktawą Wielkanocy i obchodzona jest w dniu 26 kwietnia.
Św. Wojciech urodził się około roku 956. Pochodził z możnego rodu Sławników. W roku 983 został biskupem Pragi. Z powodu waśni rodowych musiał dwukrotnie opuszczać swoją stolicę. W Rzymie wstąpił do opactwa benedyktyńskiego. Był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Z Polski wyruszył do Prus, gdzie zginął z ręki pogan 23 kwietnia 997 roku. Jego relikwie spoczywają w katedrze gnieźnieńskiej.
Zobacz więcej —> o Świętym Wojciechu
Wideo↑ —> Tv Misericordia: Skarby Kościoła 23 kwietnia | św. Wojciech
♥ Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję albo wspieraj innych modlitwą lub postem!
Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!
„Boże, Ty umocniłeś nasz naród w wyznawaniu Twego imienia przez nauczanie i chwalebne męczeństwo świętego Wojciecha, biskupa; spraw, prosimy, aby ten, który na ziemi głosił naszym przodkom wiarę, wstawiał się za nami w niebie”.#Uroczystość #śwWojciech pic.twitter.com/IGvuoOWrhi
— ks. Mateusz Wyrobkiewicz 🇵🇱 (@M_Wyrobkiewicz) April 30, 2019
Św. Wojciech stał się patronem Kościoła w Polsce. Jego kult szybko ogarnął Węgry, Czechy oraz kolejne kraje Europy. Wojciech jest jednym z trzech głównych patronów Polski (obok NMP Królowej Polski i św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa i męczennika). Jest też patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej, warmińskiej i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz miast, m.in. Gniezna, Trzemeszna, Serocka. Ku czci św. Wojciecha zostały zrobione słynne drzwi gnieźnieńskie, na których w 18 obrazach-płaskorzeźbach, wykonanych w brązie, są przedstawione sceny z życia św. Wojciecha. Św. Bruno Bonifacy z Kwerfurtu, również benedyktyn, biskup i przyszły męczennik, napisał około 1004 r. zachowany do dzisiaj “Żywot św. Wojciecha”.
Zobacz —> Czytania liturgii Mszy św. z uroczystości św. Wojciecha
Relikwie św. Wojciecha Bolesław Chrobry odkupił od Prusów i złożył w Gnieźnie. Szybko rozwinął się kult męczennika. Kanonizowano go już w 999, a w 1000 założono w Gnieźnie archidiecezję @prymasowska i metropolię kościelną. Św. Wojciech jest jednym z Głównych Patronów Polski. pic.twitter.com/pyERN8MLjj
— Iacobus ن (@Iaquobus) April 29, 2019
Zobacz też —> Czy w Uroczystość św. Wojciecha uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?
W dniach 23 i 24 kwietnia 2022 r. Gniezno przeżywało doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski. W tym roku były one połączone z inauguracją nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej oraz ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej w serwisie Archidiecezji Gnieźnieńskiej —> Pokój Polsko, pokój Ukraino, pokój Kościele, który jesteś w Polsce! i pozostałe relacje z obchodów w dniach 23-24 kwietnia 2022 r.
Zdjęcia z dzisiejszej Mszy św. odpustowej ku czci św. Wojciecha z dziękczynieniem za beatyfikację kard. #Wyszyński są dostępne na #flickr #EpiskopatNews.https://t.co/U7Y28e0ooR pic.twitter.com/xSg5lXMiTL
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) April 24, 2022
Św. Jan Paweł II o świętym Wojciechu:
(fragment orędzia do prezydentów 7 państw europejskich zebranych w Gnieźnie w 1997 roku)
… Św. Wojciech, urodzony w Czechach w epoce bliskiej jeszcze czasom, gdy Cyryl i Metody rozpoczynali ewangelizację Słowian, potrafił — wzorem swoich wielkich poprzedników — łączyć duchowe tradycje Wschodu i Zachodu. Zdobywszy wykształcenie w Magdeburgu, został kapłanem, a potem biskupem w Pradze. Poznał Rzym, stolicę papieży, i Pawię. Pielgrzymował też do Francji. Przebywał w Moguncji, gdzie zaprzyjaźnił się z cesarzem Ottonem III. Jako apostoł pogan w swej ostatniej misji dotarł do wybrzeży Bałtyku. Był człowiekiem głębokiej duchowości. W ciągu krótkiej działalności misyjnej wpisał się na trwałe w dzieje kilku narodów. Polska uznaje św. Wojciecha za jednego ze swoich głównych patronów i ze czcią przechowuje jego relikwie wśród swoich najcenniejszych skarbów.
Świadectwo św. Wojciecha jest nieprzemijające, gdyż cechuje je przede wszystkim umiejętność harmonijnego łączenia różnych kultur. Jako człowiek Kościoła zawsze zachowywał niezależność w niestrudzonej obronie ludzkiej godności i podnoszeniu poziomu życia społecznego. Z duchową głębią doświadczenia monastycznego podejmował służbę ubogim. Wszystkie te przymioty osobowości św. Wojciecha sprawiają, że jest on natchnieniem dla tych, którzy dziś pracują nad zbudowaniem nowej Europy, z uwzględnieniem jej korzeni kulturowych i religijnych.
Czytaj całość —> opoka.org.pl: Jan Paweł II: Św. Wojciech symbolem duchowej jedności Europy
📌 Obraz z wizerunkiem św. Wojciecha w kościele im. tego Świętego na Rynku Głównym w Krakowie. Obraz ten, autorstwa Kaspra Kurtza, pochodzi z 1636 r. Dzisiaj przypada uroczystość św. Wojciecha – jednego z patronów Polski.
🙏 Święty Wojciechu, módl się za nami! @EpiskopatNews pic.twitter.com/SPZSQG9Zqi
— Archidiecezja Krakowska (@ArchKrakowska) April 30, 2019
Posłuchaj fragmentu z Żywota świętego Wojciecha, napisanego przez Jana Kanapariusza:
Wideo za —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 23 kwietnia 2020
Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:
Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja