Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

23 kwietnia 2023 – Uroczystość św. Wojciecha...

23 kwietnia 2023 – Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

W dniu 23 kwietnia Kościół w Polsce tradycyjnie obchodzi uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. W roku 2023 jej data zbiegała się jednak z III Niedzielą Wielkanocną i jest obchodzona w dniu 24 kwietnia.

Św. Wojciech urodził się około roku 956. Pochodził z możnego rodu Sławników. W roku 983 został biskupem Pragi. Z powodu waśni rodowych musiał dwukrotnie opuszczać swoją stolicę. W Rzymie wstąpił do opactwa benedyktyńskiego. Był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Z Polski wyruszył do Prus, gdzie zginął z ręki pogan 23 kwietnia 997 roku. Jego relikwie spoczywają w katedrze gnieźnieńskiej.

Zobacz więcej —> o Świętym Wojciechu

Wideo↑ —> Tv Misericordia: Skarby Kościoła 23 kwietnia | św. Wojciech


Św. Wojciech stał się patronem Kościoła w Polsce. Jego kult szybko ogarnął Węgry, Czechy oraz kolejne kraje Europy. Wojciech jest jednym z trzech głównych patronów Polski (obok NMP Królowej Polski i św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa i męczennika). Jest też patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej, warmińskiej i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz miast, m.in. Gniezna, Trzemeszna, Serocka. Ku czci św. Wojciecha zostały zrobione słynne drzwi gnieźnieńskie, na których w 18 obrazach-płaskorzeźbach, wykonanych w brązie, są przedstawione sceny z życia św. Wojciecha. Św. Bruno Bonifacy z Kwerfurtu, również benedyktyn, biskup i przyszły męczennik, napisał około 1004 r. zachowany do dzisiaj “Żywot św. Wojciecha”.


Posłuchaj Ewangelii na uroczystość św. Wojciecha wraz z komentarzem:

Wideo —> TV Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 24 kwietnia – św. Wojciecha, Głównego Patrona Polski

Zobacz wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z uroczystości św. Wojciecha


Bądź współtwórcą niezwykłej inicjatywy!


Zobacz też —> Czy w Uroczystość św. Wojciecha uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?


Z udziałem ponad trzydziestu biskupów z Polski i zagranicy, licznych pielgrzymów, przedstawicieli władz, służb mundurowych, stowarzyszeń, bractw, organizacji i pocztów sztandarowych, z udziałem duchownych, młodzieży i mieszkańców miasta odbyły się w niedzielę 23 kwietnia 2023 r. w Gnieźnie główne uroczystości odpustowe ku czci patrona św. Wojciecha. W tym roku towarzyszyło im wezwanie św. Jana Pawła II: „Przechowajcie, pomnóżcie, przekażcie świętowojciechowe dziedzictwo wiary”.

(…) Mszę św. poprzedziła tradycyjna procesja z relikwiami męczennika, która rano wyruszyła z kościoła św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim i przy biciu w dzwony przeszła głównymi ulicami miasta. Za srebrną trumną podążali biskupi przybyli na uroczystości m.in.: abp Jan Graubner, metropolita praski i Prymas Czech, abp Ladislav Nemet, metropolia belgradzki oraz abp Zbigniew Stankiewicz, metropolita ryski, a także polscy biskupi z przewodniczącym Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim z Poznania, kard. Kazimierzem Nyczem z Warszawy i abp. Markiem Jędraszewskim z Krakowa. W procesji  podążały poczty sztandarowe, przedstawiciele władz, służb mundurowych, organizacji i bractw kościelnych, młodzież, mieszkańcy miasta i przybyli pielgrzymi…

Zobacz więcej —> B. Kruszyk KAI / archidiecezja.pl / episkopat.pl: Prymas Polski: Dziękujemy dziś Bogu za św. Wojciecha i św. Jana Pawła II


Św. Jan Paweł II o świętym Wojciechu:

(fragment orędzia do prezydentów 7 państw europejskich zebranych w Gnieźnie w 1997 roku)

… Św. Wojciech, urodzony w Czechach w epoce bliskiej jeszcze czasom, gdy Cyryl i Metody rozpoczynali ewangelizację Słowian, potrafił — wzorem swoich wielkich poprzedników — łączyć duchowe tradycje Wschodu i Zachodu. Zdobywszy wykształcenie w Magdeburgu, został kapłanem, a potem biskupem w Pradze. Poznał Rzym, stolicę papieży, i Pawię. Pielgrzymował też do Francji. Przebywał w Moguncji, gdzie zaprzyjaźnił się z cesarzem Ottonem III. Jako apostoł pogan w swej ostatniej misji dotarł do wybrzeży Bałtyku. Był człowiekiem głębokiej duchowości. W ciągu krótkiej działalności misyjnej wpisał się na trwałe w dzieje kilku narodów. Polska uznaje św. Wojciecha za jednego ze swoich głównych patronów i ze czcią przechowuje jego relikwie wśród swoich najcenniejszych skarbów.

Świadectwo św. Wojciecha jest nieprzemijające, gdyż cechuje je przede wszystkim umiejętność harmonijnego łączenia różnych kultur. Jako człowiek Kościoła zawsze zachowywał niezależność w niestrudzonej obronie ludzkiej godności i podnoszeniu poziomu życia społecznego. Z duchową głębią doświadczenia monastycznego podejmował służbę ubogim. Wszystkie te przymioty osobowości św. Wojciecha sprawiają, że jest on natchnieniem dla tych, którzy dziś pracują nad zbudowaniem nowej Europy, z uwzględnieniem jej korzeni kulturowych i religijnych.

Czytaj całość —> opoka.org.pl: Jan Paweł II: Św. Wojciech symbolem duchowej jedności Europy

Posłuchaj fragmentu z Żywota świętego Wojciecha, napisanego przez Jana Kanapariusza:

Wideo za —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 23 kwietnia 2020


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja