Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w Uroczystość św. Wojciecha uczestnictwo we Ms...

Czy w Uroczystość św. Wojciecha uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

W dniu 23 kwietnia obchodzimy w Kościele w Polsce uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.

Św. Wojciech urodził się około roku 956. Pochodził z możnego rodu Sławników. W roku 983 został biskupem Pragi. Z powodu waśni rodowych musiał dwukrotnie opuszczać swoją stolicę. W Rzymie wstąpił do opactwa benedyktyńskiego. Był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Z Polski wyruszył do Prus, gdzie zginął z ręki pogan 23 kwietnia 997 roku. Jego relikwie spoczywają w katedrze gnieźnieńskiej.

Zobacz więcej —> o Świętym Wojciechu


Św. Wojciech stał się patronem Kościoła w Polsce. Jego kult szybko ogarnął Węgry, Czechy oraz kolejne kraje Europy. Wojciech jest jednym z trzech głównych patronów Polski (obok NMP Królowej Polski i św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa i męczennika). Jest też patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej, warmińskiej i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz miast, m.in. Gniezna, Trzemeszna, Serocka. Ku czci św. Wojciecha zostały zrobione słynne drzwi gnieźnieńskie, na których w 18 obrazach-płaskorzeźbach, wykonanych w brązie, są przedstawione sceny z życia św. Wojciecha. Św. Bruno Bonifacy z Kwerfurtu, również benedyktyn, biskup i przyszły męczennik, napisał około 1004 r. zachowany do dzisiaj “Żywot św. Wojciecha”.


Słowa Ewangelii według Świętego Jana (J 12. 24-26)

“Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy, wpadłszy w ziemię, nie obumrze, zostanie samo jedno, ale jeśli obumrze, przynosi plon obfity. Ten, kto kocha swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne. Kto zaś chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec».”

Zobacz wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z uroczystości św. Wojciecha

Posłuchaj Ewangelii na 23 kwietnia 2024 r. wraz z krótkim komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 22 kwietnia – św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski

Zobacz też —> Czy w Uroczystość św. Wojciecha uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?


Zapraszamy – dołącz do Darczyńców!


Czy w uroczystość św. Wojciecha – 23 kwietnia 2024 – uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

Zgodnie z kanonami 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w święta nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.

Mimo wyjątkowego charakteru uroczystości św. Wojciecha, wierni w Polsce nie są zobowiązani w dniu 23 kwietnia 2024 r. do udziału we Mszy św. i do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Świętami nakazanymi w Kościele w Polsce są bowiem:

• uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)

• uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)

• uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli (6 stycznia)

• uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc (niedziela, 31 marca 2024)

• Wniebowstąpienie Pańskie (niedziela, 12 maja 2024)

• uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Zielone Świątki (niedziela, 19 maja 2024)

• uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało (30 maja 2024)

• uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)

• uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

oraz wszystkie niedziele w ciągu roku (w całym Kościele powszechnym).

Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii (…) Zachęcamy także wiernych do pełnego udziału w Eucharystii przez przyjęcie Komunii świętej.

Za—> List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych

Zobacz też —> Święta nakazane w Polsce – Kiedy uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?


Odpust św. Wojciecha 2024 – zaproszenie Prymasa Polski

„Służyć i dać życie – pielgrzymi nadziei”. Takie hasło towarzyszyć będzie tegorocznym obchodom patronalnym ku czci św. Wojciecha, które odbędą się w Gnieźnie w dniach 27-28 kwietnia 2024 r. Do udziału zaprasza Prymas Polski abp Wojciech Polak zapowiadając, że odpust rozpocznie archidiecezjalne przygotowania do czekającego nas w 2025 roku świętego, obchodów 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i 1025-lecia istnienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.

Posłuchaj:

Wideo / zobacz szczegółowy program uroczystości —> archididiecezja.pl: Odpust św. Wojciecha – zaproszenie Prymasa Polski


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do akcji Razem możemy więcej!