W dniu 23 kwietnia obchodzimy w Kościele w Polsce uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.
Św. Wojciech urodził się około roku 956. Pochodził z możnego rodu Sławników. W roku 983 został biskupem Pragi. Z powodu waśni rodowych musiał dwukrotnie opuszczać swoją stolicę. W Rzymie wstąpił do opactwa benedyktyńskiego. Był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Z Polski wyruszył do Prus, gdzie zginął z ręki pogan 23 kwietnia 997 roku. Jego relikwie spoczywają w katedrze gnieźnieńskiej.
Zobacz więcej —> o Świętym Wojciechu
Relikwie św. Wojciecha Bolesław Chrobry odkupił od Prusów i złożył w Gnieźnie. Szybko rozwinął się kult męczennika. Kanonizowano go już w 999, a w 1000 założono w Gnieźnie archidiecezję @prymasowska i metropolię kościelną. Św. Wojciech jest jednym z Głównych Patronów Polski. pic.twitter.com/pyERN8MLjj
— Iacobus ن (@Iaquobus) April 29, 2019
Św. Wojciech stał się patronem Kościoła w Polsce. Jego kult szybko ogarnął Węgry, Czechy oraz kolejne kraje Europy. Wojciech jest jednym z trzech głównych patronów Polski (obok NMP Królowej Polski i św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa i męczennika). Jest też patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej, warmińskiej i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz miast, m.in. Gniezna, Trzemeszna, Serocka. Ku czci św. Wojciecha zostały zrobione słynne drzwi gnieźnieńskie, na których w 18 obrazach-płaskorzeźbach, wykonanych w brązie, są przedstawione sceny z życia św. Wojciecha. Św. Bruno Bonifacy z Kwerfurtu, również benedyktyn, biskup i przyszły męczennik, napisał około 1004 r. zachowany do dzisiaj “Żywot św. Wojciecha”.
Pielgrzymowali do niego królowie i maluczcy – dziś uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski, Gniezna i Prymasów >> https://t.co/z7H2YATomp pic.twitter.com/5se5azL1lE
— Arch gnieźnieńska (@prymasowska) April 24, 2017
Słowa Ewangelii według Świętego Jana (J 12. 24-26)
“Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy, wpadłszy w ziemię, nie obumrze, zostanie samo jedno, ale jeśli obumrze, przynosi plon obfity. Ten, kto kocha swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne. Kto zaś chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec».”
Zobacz wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z uroczystości św. Wojciecha
Posłuchaj Ewangelii na 23 kwietnia 2024 r. wraz z krótkim komentarzem:
Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 22 kwietnia – św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski
Zobacz też —> Czy w Uroczystość św. Wojciecha uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?
Zapraszamy – dołącz do Darczyńców!
Czy w uroczystość św. Wojciecha – 23 kwietnia 2024 – uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?
Zgodnie z kanonami 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w święta nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.
Mimo wyjątkowego charakteru uroczystości św. Wojciecha, wierni w Polsce nie są zobowiązani w dniu 23 kwietnia 2024 r. do udziału we Mszy św. i do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Świętami nakazanymi w Kościele w Polsce są bowiem:
• uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)
• uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)
• uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli (6 stycznia)
• uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc (niedziela, 31 marca 2024)
• Wniebowstąpienie Pańskie (niedziela, 12 maja 2024)
• uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Zielone Świątki (niedziela, 19 maja 2024)
• uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało (30 maja 2024)
• uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
• uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).
oraz wszystkie niedziele w ciągu roku (w całym Kościele powszechnym).
Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii (…) Zachęcamy także wiernych do pełnego udziału w Eucharystii przez przyjęcie Komunii świętej.
Za—> List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych
Zobacz też —> Święta nakazane w Polsce – Kiedy uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?
Odpust św. Wojciecha 2024 – zaproszenie Prymasa Polski
„Służyć i dać życie – pielgrzymi nadziei”. Takie hasło towarzyszyć będzie tegorocznym obchodom patronalnym ku czci św. Wojciecha, które odbędą się w Gnieźnie w dniach 27-28 kwietnia 2024 r. Do udziału zaprasza Prymas Polski abp Wojciech Polak zapowiadając, że odpust rozpocznie archidiecezjalne przygotowania do czekającego nas w 2025 roku świętego, obchodów 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i 1025-lecia istnienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.
Posłuchaj:
Wideo / zobacz szczegółowy program uroczystości —> archididiecezja.pl: Odpust św. Wojciecha – zaproszenie Prymasa Polski
Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do akcji Razem możemy więcej!