Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

20. Misterium Męki Pańskiej na Poznańskiej Cytadel...

20. Misterium Męki Pańskiej na Poznańskiej Cytadeli – Transmisja online – 13 kwietnia 2019

Misterium Męki Pańskiej na Poznańskiej Cytadeli to największe widowisko pasyjne w Europie, które każdego roku gromadzi tysiące ludzi z Polski i ze świata. Już po raz 20-ty rozpoczęło się ono tuż po zmroku, o godzinie 20:00, w sobotę 13 kwietnia 2019 r. na Placu pod Dzwonem Pokoju. Dla osób, które nie mogły osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, organizatorzy udostępnili online na stronie misterium.eu bezpłatną transmisję „na żywo”.

Misterium poprzedzone zostało Mszą św. w kościele św. Jana Bosko (Salezjanie) na Winogradach o godz. 18.00, skąd wspólnie z aktorami widzowie przeszli na Cytadelę.

Spektakl trwa 80 minut, tradycyjnie jest otwarty dla wszystkich, a wstęp jest bezpłatny.

Wydarzenie —> na Facebooku

Misterium Na Poznańskiej Cytadeli 2019 trailer:

Wesprzyj organizację i transmisję —> Misterium


Odbywające się od 1998 r. Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli zrodziło się z pomysłu Artura Piotrowskiego, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a zarazem reżysera i producenta spektaklu.

To największe widowisko pasyjne na świecie – monumentalna inscenizacja przygotowywana przez blisko tysiącosobowy zespół składający się z trzystu aktorów, trzystu chórzystów, wraz z orkiestrą symfoniczną, trzystu harcerzy rozświetlających pochodniami Drogę Krzyżową oraz liczącą sto osób ekipę realizacyjną.

Zespół ten tworzy nadal w dużym stopniu grupa przyjaciół, którzy realizują ideę widowiska od pierwszego przedstawienia. Są to ludzie aktywni, pragnący działać wspólnie – studenci i ludzie pracujący, posiadający rodziny i dzieci, jak i swoje radości oraz troski dnia codziennego. To grono ludzi, których połączyła pasja. Dosłownie i w przenośni.

Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli, odbywające się raz do roku, w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową po zmierzchu na placu pod Dzwonem Pokoju, pozwala przeżyć ostatnie godziny z życia Chrystusa, począwszy od wjazdu do Jerozolimy, po Jego śmierć i zmartwychwstanie. Od czasu pierwszej inscenizacji uczestnicy podkreślają szczególną wagę sceny Zmartwychwstania. Wyraża ją finał spektaklu, kiedy to zmartwychwstały Chrystus spotyka się ze swoją Matką.

W widowisku wykorzystuje się nowoczesne środki techniczne i artystyczne: światło, dźwięk, obraz, przejmującą muzykę i śpiew chóralny oraz efektowne kostiumy i monumentalną scenografię. Wszystkie te elementy współtworzą niepowtarzalny, niezwykły spektakl, łącząc tradycyjny przekaz z nowoczesną oprawą medialną. Misterium Męki Pańskiej wpisało się już też na stałe w krajobraz kulturalny i artystyczny Poznania i cieszy się coraz większym zainteresowaniem widzów z innych miast, a nawet z zagranicy, którzy co roku, w liczbie około stu tysięcy, przybywają na Cytadelę. Nie są jedynie publicznością, lecz uczestnikami widowiska w wymiarze wspólnotowym.

Również Poznańska Cytadela, gdzie rozgrywa się spektakl, jest miejscem szczególnym. Podczas II wojny światowej była ona sceną krwawych walk, a wcześniej również więzieniem i miejscem kaźni. Sam Dzwon Pokoju jest wyrazem solidarności z Hiroszimą, upamiętniającym wybuch bomby atomowej nad tym miastem. Dlatego też przeszłość przenika się tu z teraźniejszością w sposób naturalny, tworząc swoisty „pomost duchowy” między epokami.

Info za —> Misterium Męki Pańskiej

Opublikowany przez Misterium Poznan, Poland Piątek, 11 stycznia 2019