Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

14 września – Święto Podwyższenia Krzyża Świ...

14 września – Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

W dniu 14 września obchodzimy w Kościele katolickim święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest znakiem zwycięstwa Chrystusa nad szatanem i śmiercią. W Jerozolimie od V wieku oddawano cześć krzyżowi w dniu następującym po rocznicy poświęcenia kościoła Zmartwychwstania, to jest 14 września. Z tego zwyczaju powstało osobne święto, które rozpowszechniło się w całym Kościele.

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego przypomina nam wielkie znaczenie krzyża jako symbolu chrześcijaństwa i uświadamia, że nie możemy go traktować jedynie jako elementu dekoracji naszego mieszkania, miejsca pracy czy jednego z wielu elementów naszego codziennego stroju.

Zobacz też —> Czy 14 września uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

Wideo —> Misericordia TV: Dobra Nowina na dziś | 14 września – Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Kościół w Krzyżu Jezusa widział zawsze ołtarz, na którym Syn Boży dokonał zbawienia świata. Dlatego każda jego cząstka, tak obficie zroszona Jego Najświętszą Krwią, doznawała zawsze szczególnej czci. Nie chodzi w tym wypadku o autentyczność poszczególnych relikwii, ale o fakt, że przypominają one Krzyż Chrystusa i wielkie dzieło, jakie się na nim dokonało dla dobra rodzaju ludzkiego.

Zobacz więcej o Święcie Podwyższenia Krzyża Świętego —> na brewiarz.pl i na wiara.pl

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 14 sierpnia 2020

Zobacz też —> 15 września – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej


Katecheza o święcie Podwyższenia Krzyża

Specjalną katechezę liturgiczną o święcie Podwyższenia Krzyża o. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło wygłosili w wigilię tego święta, podczas VI rekolekcji liturgicznych Mysterium fascinans, odbywających się w dniach 13-15 września 2013 w Krakowie.

Źródło —> Liturgia.pl: Katecheza o święcie Podwyższenia Krzyża

Zobacz też —> Godzina Miłosierdzia


Na czele czcicieli Krzyża stoi św. Paweł Apostoł. Oto jego kilka myśli: “Co do mnie, nie daj, Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się dla mnie ukrzyżowany a ja dla świata” (Ga 6,14). “Razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża” (Ga 2,19). “Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2,2). “Przecież ja na ciele swoim noszę blizny, znamię przynależności do Jezusa” (Ga 6,17). “To właśnie, co było naszym przeciwnikiem, usunął z drogi przygwoździwszy do Krzyża” (Kol 2,14).

Szczególnym nabożeństwem do św. Krzyża wyróżniała się św. Helena, cesarzowa, która, według podania, tak długo jego śladów szukała, aż go odnalazła. Nie mniejszym nabożeństwem do św. Krzyża musiał wyróżniać się jej syn, cesarz Konstantyn, który ku czci drzewa Krzyża Chrystusowego miał wystawić Bazylikę wielkością i świetnością przewyższającą wszystkie pałace królewskie.

Jednak na wielką skalę kult Krzyża zapoczątkowało średniowiecze, kiedy to bardzo żywo i powszechnie rozwinął się kult męki Pańskiej…

Czytaj całość —> wiara.pl: Krzyż i święci

Już wkrótce #OdpustMogilski2020 ⛪️✝️💓

Opublikowany przez Opactwo Cystersów w Mogile Wtorek, 18 sierpnia 2020

 

W dniach od 13 do 21 września 2020 r. w sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile będą odbywały się uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

W poniedziałek 14 września godz. 18.00 – Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.

Mszę św. w główny dzień odpustu, tj. w niedzielę 20 września 2020 r. o godz. 11.00.

Zachęcamy do udziału w uroczystościach i wspólnej modlitwy. Wszelkie szczegóły i bieżące informacje na stronie —> Opactwa Cystersów w Mogile


Posłuchaj fragmentu Kazania św. Andrzeja z Krety, biskupa:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 14 września 2019