Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

14 sierpnia – Wspomnienie św. Maksymiliana M...

14 sierpnia – Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego OFMConv – “Szaleńca Niepokalanej”

W dniu 14 sierpnia Kościół w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego OFMConv, prezbitera i męczennika (1894-1941).

Rajmund Kolbe urodził się w Zduńskiej Woli w roku 1894. Wstąpił do zakonu franciszkanów konwentualnych i w roku 1918 otrzymał święcenia kapłańskie. Gorliwy czciciel Matki Bożej założył stowarzyszenie “Milicja Maryi Niepokalanej” (Rycerstwo Niepokalanej) i powołał do życia największy w II Rzeczypospolitej klasztor i wydawnictwo prasy oraz książki religijnej w Niepokalanowie k. Warszawy oraz klasztor i wydawnictwo w Nagasaki w Japonii (Mugenzai no Sono). W roku 1941 został przez Niemców osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, gdzie dawał wszystkim przykład cierpliwości. Dobrowolnie ofiarował swoje życie za współwięźnia – Franciszka Gajowniczka. Zmarł 14 sierpnia 1941 roku w bunkrze głodowym KL Auschwitz, dobity zastrzykiem trucizny.

Beatyfikowany w 1971 r. przez papieża Pawła VI, kanonizowany w 1982 r. jako męczennik przez Jana Pawła II.

Zobacz więcej —> brewiarz.pl: Święty Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik

Wideo↑ —> franciszkanieofmconv: św. Maksymilian Maria Kolbe


W poniedziałek 14 sierpnia 2023 r. przypada 82. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Dla uczczenia tego wydarzenia, o godz. 10.30 przy Bloku 11, na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz, sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Kusego OFM z Republiki Środkowoafrykańskiej.

Na miejsce celebry wierni przyjdą w dwóch zorganizowanych pielgrzymkach, z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach (godz. 8:00) i z kościoła pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu (godz. 8:30). Pielgrzymowanie poprzedzą nabożeństwa upamiętniające przejście o. Kolbego z ziemi do nieba (Transitus).

W bunkrze głodowym, miejscu, gdzie zakonnik oddał życie za Franciszka Gajowniczka, zostaną złożone kwiaty.

Zobacz więcej —> jms/ BP KEP / episkopat.pl: 14 sierpnia: Msza św. w obozie Auschwitz ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego (zapowiedź)


W roku 2017 obchodzone było 100-lecie Rycerstwa Niepokalanej oraz 90-lecie powstania Niepokalanowa – dzieł św. Maksymiliana.

Życiorys, dzieła, fotogalerie —> www.niepokalanow.pl/maksymilian-kolbe


Na prośbę wielu środowisk Stolica Apostolska ustanowiła św. Maksymiliana Marię Kolbego OFMConv patronem Ziemi Oświęcimskiej.

Dekret Prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Roberta Saraha został odczytany w byłym niemieckim obozie Auschwitz 14 sierpnia 2018 r. podczas obchodów 77. rocznicy męczeńskiej śmierci franciszkanina.

Zobacz też —> Św. Maksymilian Kolbe patronem Ziemi Oświęcimskiej w 77 rocznicę męczeńskiej śmierci


Posłuchaj więcej o życiu św. Maksymiliana Marii Kolbego

Wideo —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 14 sierpnia | św. Maksymilian Maria Kolbe


Modlitwa do św. Maksymiliana

Święty Maksymilianie Mario,
najwierniejszy naśladowco biedaczyny z Asyżu,
który rozpalony miłością Bożą przemierzyłeś życie
nieprzerwanie praktykując cnoty heroiczne
i wypełniając święte dzieła apostolatu,
skieruj swój wzrok na nas, Twoich czcicieli,
którzy powierzamy się Twemu wstawiennictwu.

Ty, który oświecony światłem Dziewicy Niepokalanej,
pociągnąłeś niezliczone dusze ku ideałom świętości,
wzywając je do każdej formy apostolatu,
by zatryumfowało dobro
i rozszerzało się Królestwo Boże,
uproś nam światło i siły do czynienia dobra
i pociągnięcia licznych dusz do miłości Chrystusa.

Ty, który w doskonałym zespoleniu z Boskim Zbawicielem, osiągnąłeś tak wysoki stopień miłości, że ofiarowałeś we wzniosłym świadectwie miłości, własne życie dla ocalenia życia brata – więźnia,
wybłagaj nam u Pana łaskę,
o którą żarliwie Cię prosimy…
Ożywieni tym samym zapałem miłości,
możemy także my, poprzez wiarę i czyny,
świadczyć o Chrystusie naszym braciom,
by wraz z Tobą dojść
do uświęcającego posiadania Boga w świetle chwały. Amen

Za —> www.harmeze.franciszkanie.pl: Modlitwy do św. Maksymiliana


Zobacz teledysk “Dwie Korony”:


Kard. Stefan Wyszyński pisał tuż przed beatyfikacją Maksymiliana Kolbego w tekście opublikowanym w “Przewodniku Katolickim” z dnia 19 września 1971 r:

Polska przynosi Kościołowi w czasach dlań tak trudnych, wymowny wzór kapłańskiej świętości i ofiary. Przynosi to, czego najbardziej potrzeba dziś światu: odpowiedź, w jakim kierunku ma pójść prawdziwa odnowa posoborowa.

Ojciec Kolbe to kapłan Kościoła Chrystusowego, sługa umęczonego Kościoła polskiego, wielki czciciel Maryi – Niepokalanego Rycerza Boga Żywego, miłośnik franciszkańskiego ducha ubóstwa i wyrzeczenia, więzień za Kościół Chrystusowy i ofiara Narodu wiernego prawom Bożym i ojczystym, dający duszę swoją za Brata żołnierza.

Pomijając szczegóły biograficzno-chronologiczne, musimy stwierdzić, że w tej Postaci skupiają się niemal całe dzieje narodu, wiernego swym chrześcijańskim obowiązkom.

Jeżeli dzisiaj cały niemal świat chrześcijański żywo zainteresowany jest tak zwanym modelem kapłana współczesnego to w postaci ojca Kolbego widzimy odpowiedź na dręczące pytania, którymi właśnie interesuje się Synod Biskupów, obradujący w Rzymie. Taki model ustanowił raz na zawsze Chrystus na samym sobie, gdy na krzyżu oddawał życie swoje za cały rodzaj ludzki, wśród dobrych i złych łotrów.

Czytaj całość —> Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Oświęcimiu: Prymas Polski Kard. Stefan Wyszyński Przed Beatyfikacją Ojca Maksymiliana Marii Kolbego


Zakończenie homilii kanonizacyjnej wygłoszonej przez papieża Jana Pawła II w Rzymie, 10 października 1982 r:

Jak zawsze, przy osądzaniu świętości swoich synów i córek, tak i w tym wypadku stara się postępować z całą należną precyzją i odpowiedzialnością, wnikając we wszystkie aspekty życia i śmierci sługi Bożego.

Musi jednakże Kościół uważać równocześnie, aby – odczytując znak świętości dany przez Boga w Jego ziemskim słudze – nie przeoczyć pełnej jego wymowy i ostatecznego znaczenia.

I dlatego też w osądzaniu sprawy bł. Maksymiliana Kolbego, wypadło – już po jego beatyfikacji – wziąć pod uwagę rozliczne głosy Ludu Bożego, a nade wszystko naszych Braci w biskupstwie, zarówno z Polski, jak i z Niemiec, którzy prosili, ażeby Maksymiliana Kolbego ogłosić świętym jako męczennika. Wobec wymowy życia i śmierci Błogosławionego Maksymiliana nie możemy uchybić temu, co zdaje się stanowić główną i zasadniczą treść znaku danego Kościołowi i światu w jego śmierci.

Czyż śmierć ta, podjęta dobrowolnie, z miłości do człowieka, nie stanowi szczególnego spełnienia słów Chrystusa?

Czyż nie czyni ona Maksymiliana szczególnie podobnym do Chrystusa, wzoru wszystkich Męczenników, który oddaje swe życie za braci na krzyżu?

Czyż taka właśnie śmierć nie posiada szczególnej, przejmującej wymowy w naszej epoce?

Czyż nie stanowi ona szczególnie autentycznego świadectwa Kościoła w świecie współczesnym?

9. I dlatego pełnią mojej władzy apostolskiej postanowiłem, że Maksymilian Maria Kolbę, który w wyniku beatyfikacji był czczony jako Wyznawca, winien odtąd doznawać czci również jako Męczennik! “Cenna jest w oczach Pańskich śmierć Jego świętych”! Amen.

Czytaj całość homilii: Kanonizacja Błogosławionego o.Maksymiliana Marii Kolbego, Homilia Ojca Świętego JANA PAWŁA II, Męczennik Miłości


Na stronie internetowej Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu można znaleźć ciekawe zasoby archiwalne dot. beatyfikacji i kanonizacji Męczennika:

Beatyfikacja:

List Episkopatu Polski przed beatyfikacją o. Maksymiliana

Prymas Polski o beatyfikacji

Artykuł kard. Karola Wojtyły w “Tygodniu Powszechnym” przed beatyfikacją o. Maksymiliana

Konferencja prasowa kard. Karola Wojtyły przed beatyfikacją

Homilia Ojca Świętego Pawła VI w czasie beatyfiakcji o. Maksymiliana

Przemówienia ks. Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego po beatyfikacji o. Maksymiliana

Dzień beatyfikacji o. Maksymiliana – J. Hennelowa

Homilia Ojca Świętego Jana Pawła II w Oświęcimiu w roku 1979

Kanonizacja:

Homilia Ojca Świętego Jana Pawła II w czasie Mszy św. kanonizacyjnej

Słowa Ojca Świętego podczas modlitwy Anioł Pański w czasie kanonizacji o. Maksymiliana

Audiencja dla Polaków po kanonizacji o. Maksymiliana

Homilia Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepokalanowie w roku 1983


Posłuchaj fragmentu z pism św. Maksymiliana Marii Kolbego:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 14 sierpnia 2020