Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

14. Pielgrzymka Szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskie...

14. Pielgrzymka Szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasną Górę – 17 maja 2023

“Odważnie szukamy autorytetów” – to motto 14. Pielgrzymki Szkół im. Kard. S. Wyszyńskiego, która odbyła się na Jasnej Górze w dniu 17 maja 2023 r. O tym, co znaczy być dziś odważnym człowiekiem, odważnym chrześcijaninem mówił do uczniów i ich wychowawców bp Andrzej Przybylski.

Pielgrzymka odbywa się w pierwszą środę po 12 maja, ponieważ to 12 maja 1946 r. ks. Stefan Wyszyński na Jasnej Górze przyjął sakrę biskupią. Szkoły noszące imię Prymasa Tysiąclecia zrzeszone są w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Kardynała Stefana Wyszyńskiego, działającym przy Instytucie Prymasa Wyszyńskiego. W Polsce jest ponad 200 placówek oświatowych, w tym jeden uniwersytet, których patronem jest kard. Stefan Wyszyński.

W pielgrzymce brali udział nie tylko uczniowie i nauczyciele, czy absolwenci, ale i rodzice oraz dziadkowie, bo jak podkreślali jej uczestnicy, ważne jest budowanie międzypokoleniowych więzi, integracja, budowanie wspólnoty.

W homilii bp Przybylski podkreślał, że Prymas uczył się ludzkiej, chrześcijańskiej odwagi także na Jasnej Górze, od Matki Bożej, czerpał ją z modlitwy. – Odwaga chrześcijańska to nie jest brak lęku. Odwaga chrześcijańska to jest to, że nawet gdy się po ludzku boję, to wierzę Bogu, że On jest mocniejszy, że jest silniejszy, że wszyscy moi wrogowie mają tylko tyle władzy, ile może im dać Wszechmogący. Nic więcej. Jak jesteś po stronie Jezusa, po stronie Ducha Świętego, to nie musisz się bać. Nigdy nie zapomnijcie, że męstwo i odwaga to jest jeden z siedmiu Darów Ducha Świętego – mówił do młodych bp Przybylski.

W ramach spotkania przedstawiono też fragmenty listów nadesłanych przez uczniów – „Dziękuję Ci Prymasie” i wręczono nagrody za najciekawsze prace. To plon 23. Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Plastycznego: Stefan Kardynał Wyszyński – Prymas Tysiąclecia dla uczniów szkół podstawowych.

W ramach pielgrzymki odbyło się także spotkanie panelowe, gośćmi specjalnym były: misjonarka i lekarka opiekująca się trędowatymi Helena Pyz i świadek życia kardynała Stefana Wyszyńskiego Anna Rastawicka. – Kochajcie Polskę jak wasz patron – mówiła w swoim przesłaniu do młodych Helena Pyz.

Info na podstawie / zobacz pełną relację / posłuchaj —> Mirosława Szymusik/Maria Kopacka-Fornal @JasnaGóraNews: „Odważnie szukamy autorytetów” – 14. Pielgrzymka Szkół im. Kard. S. Wyszyńskiego

Foto ilustracyjne: Biuro Prasowe Jasnej Góry