Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

13 czerwca 2019 – Święto Jezusa Chrystusa, N...

13 czerwca 2019 – Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Czwartek 13 czerwca 2019 r. to w Kościele w Polsce święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Obchodzone jest ono w Polsce od 2013 roku w czwartek po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Ma przyczynić do świętości życia duchowieństwa oraz być inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania kapłańskie. W Kościele powszechnym 13 czerwca przypada wspomnienie obowiązkowe św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła.

Zobacz też —> 13 czerwca – Wspomnienie liturgiczne św. Antoniego z Padwy

Wideo —> Misericordia TV: Dobra Nowina na dziś | 13 czerwca – Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Decyzję o wprowadzeniu święta podjęli biskupi zgromadzeni na 360. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem w listopadzie 2012 r. W następstwie tej decyzji, w lutym 2013 r. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła dla Kościoła w Polsce nowe święto oraz zatwierdziła jego coroczne obchody na czwartek po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.

Biskupi podkreślają, że święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, wprowadzone w ostatnich dniach pontyfikatu papieża Benedykta XVI jest dla Kościoła w Polsce niejako jego testamentem duchowym.

Dziś Msze św. są odprawiane według specjalnego formularza mszalnego; w brewiarzu przewidziane są specjalne czytania.

Zobacz —> Czytania liturgii Mszy św. na dzisiejsze Święto

Zobacz też:

28 czerwca 2019 – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów

Modlitwa za kapłanów – bł. ks. Michał Sopoćko

Modlitwa w intencji kapłanów

Info za —> BP KEP/episkopat.pl: Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana


Wideo (2013): Ks. Dominik Ostrowski, konsultor Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wyjaśnia, jakie są okoliczności powstania święta Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, a także dlaczego na jego obchody wybrano czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego.