Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

1057. rocznica chrztu Polski – 14 kwietnia 2...

1057. rocznica chrztu Polski – 14 kwietnia 2023

W piątek 14 kwietnia 2023 r. przypada 1057. rocznica chrztu Polski. Dzień ten już po raz piąty jest obchodzony jako Narodowe Święto Chrztu Polski. Z tej okazji Akcja Katolicka w Polsce wraz z Fundacją „Słowo” zachęca do wzięcia udziału w akcji „Wywieś flagę”.

Ustanowione w 2019 r. Narodowe Święto Chrztu Polski ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.

Święto Chrztu Polski staje się też okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Data ta jest uznana przez historyków za dzień narodzin Państwa Polskiego. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek jej państwowości.

Akcja Katolicka w Polsce i Fundacja „Słowo” zachęcają do zawieszenia flagi narodowej 14 kwietnia a także odprawienia Mszy św. w podziękowaniu za dar Chrztu Mieszka I. Proszą też o przeprowadzenie w pobliżu tej daty uroczystej akademii lub apelu w szkołach. Aby ułatwić organizację uroczystości stworzona została strona internetowa ⇒ www.swietochrztu.pl, na której zamieszczone są m.in. scenariusze akademii i inne materiały pomocnicze.

Info i foto na podstawie —> Akcja Katolicka/ BP KEP: 14 kwietnia: 1057. rocznica chrztu Polski

– Najważniejsza rzecz, która dokonała się dzięki aktowi chrztu Polski to zwrot od kultu stworzenia do kultu Stwórcy – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podkreślając epokowe znaczenie wydarzenia z 966 roku. 14 kwietnia 2023 r. już po raz piąty obchodzimy Narodowe Święto Chrztu Polski.

Zobacz więcej —> Przewodniczący Episkopatu na Święto Chrztu Polski: był zwrotem od kultu stworzenia do kultu Stwórcy – 14 kwietnia 2023