Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

XXII Dzień Papieski pod hasłem “Blask Prawdy...

XXII Dzień Papieski pod hasłem “Blask Prawdy” – Niedziela, 16 października 2022

W niedzielę 16 października 2022 r. przypada w Polsce XXII Dzień Papieski, organizowany przez Fundację “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło “Blask Prawdy”, które nawiązuje do encykliki św. Jana Pawła II “Veritatis splendor” z 1993 r. Dzień Papieski to czas, w którym wyrażamy wdzięczność za pontyfikat Papieża Polaka. Wydarzenie przypada zawsze w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową zaś w tym roku dokładnie w 44. rocznicę wyboru. Tego dnia w całej Polsce jest organizowana zbiórka na rzecz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Wideo —> Dzielo TV: XXII Dzień Papieski – 16 X 2022 – spot SMS


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


Posłuchaj ks. Dariusza Kowalczyka, Przewodniczącego Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”:

Wideo —> ekai.pl: Budujmy żywy pomnik Jana Pawła II


Już w niedzielę 9 października 2022 r. w kościołach w Polsce odczytywany był List Episkopatu Polski zapowiadający to wydarzenie. – Przeżywając XXII Dzień Papieski chcemy wrócić do orędzia, które św. Jan Paweł II zawarł w Veritatis splendor. Celem encykliki jest przypomnienie fundamentów moralności chrześcijańskiej. Pomimo prób jej zniekształcania lub podważania jest ona nadal dobrą propozycją, która może uczynić życie człowieka szczęśliwym – napisali biskupi…

Przeczytaj —> List pasterski Episkopatu Polski zapowiadający ogólnopolskie obchody XXII Dnia Papieskiego – “Blask Prawdy”

Zobacz też —>dzielo.pl: Za nami konferencja naukowa XXII Dnia Papieskiego

W sobotę 15 października 2022 r., na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala Nagród TOTUS TUUS 2022. Wydarzenie było transmitowane w TVP 2 o godz. 16:00. Na gali wystąpili m.in. Andrzej Lampert, Olga Szomańska, Janek Traczyk, Basia Giewont.

Nagrodę Specjalną Totus Tuus 2022 otrzymał ks. Leszek Kryża SChr za wieloletnią, pełną nadziei, poświęcenia i kreatywności misję pomocy Kościołowi na Wschodzie świadczoną z pokorą oraz ewangeliczną radością w czasach pokoju oraz w warunkach wojny…

Zobacz relację —> dzielo.pl: Gala TOTUS TUUS 2022 – do kogo trafiły „Anioły”?


W niedzielę 16 października 2022 r., ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” o godz. 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawił Eucharystię w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (transmisja w Polsat News).

– To ci, którzy stawiają sobie wymagania, mają swoje wysokie cele – podczas kazania powiedział o stypendystach ks. Dariusz Kowalczyk. Zwrócił także uwagę, na to, iż Fundacja zaangażowała się w pomoc Ukrainie: – Otworzyliśmy się na Ukrainę, wspieramy ją od lat, ale w tym roku zaangażowaliśmy się jeszcze bardziej. Zorganizowaliśmy trzy obozy wakacyjne dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Kapłan zauważył, iż dla wielu uczestników były to najpiękniejsze wakacje w życiu..

Zobacz więcej —> dzielo.pl: „To ci, którzy stawiają sobie wymagania” – Msza w Świątyni Opatrzności Bożej

Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9:00 bp Grzegorz Suchodolski z diecezji siedleckiej przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia).

– Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” są żywym pomnikiem i żywą teraźniejszością tych owoców które Św. Jan Paweł II pozostawił po sobie tutaj na naszej Polskiej ziemi – powiedział na początku homilii bp Suchodolski.

Nawiązując do ewangelii homileta powiedział – Człowiek nie zwycięża samotnie, jedni potrzebują drugich, to jest przesłanie dzisiejszej liturgii słowa. Potrzebujemy tych ludzi, którzy będą nam podnosić ręce ku Bogu, którzy będą nas zapraszać do modlitwy i tej modlitwie przewodzić. Nie zwycięża się tylko ciężką pracą, zarabianiem pieniędzy, nie zwycięża się tylko dopisując kolejne wersy do pracy magisterskiej, to wszystko jest konieczne, ale do tego musi być dołączone to drugie skrzydło, którym jest Duch Prawdy, którym są dni święte, którym są wspólnota formacyjna, gdzie także nasz duch wznosi się do Boga kontynuując prawdę…

Zobacz więcej —> dzielo.pl: Msza św. radiowa XXII Dnia Papieskiego

W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9:30 Mszę św. celebrował abp Marek Jędraszewski (transmisja w TVP 1 i TVP Polonia).

– Abyście nieustannie mieli odwagę pogłębiać swoją wiedzę o świecie, o człowieku, o Bogu. Abyście stawali się każdego dnia ludźmi prawego sumienia, stając się przez to dziećmi światłości. Abyście uczyli się żyć autentyczną wolnością, ku której wyswobodził was Chrystus – mówił do stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia abp Marek Jędraszewski…

Zobacz więcej —> diecezja.pl: Abp Marek Jędraszewski do stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia: Jaśniejcie blaskiem Prawdy, którą jest Chrystus

W niedzielny wieczór o godz. 17:30 TVP 1 wyemitowała Koncert Galowy XXII Dnia Papieskiego pt. „Blask prawdy”.

Wystąpili w nim m.in. Kasia Moś, Lidia Pospieszalska, Dariusz Malejonek, Kamil Bednarek, Andrzej Lampert, Tomasz Budzyński i Robert Friedrich „Litza”.


Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości.

Nowe stypendia można ufundować wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265, wrzucając datek do puszki kwestarskiej w kościołach lub na ulicach miast. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582. Możliwe jest również wsparcie programu stypendialnego poprzez wpłaty na stronie: www.e-zbiorka.pl.

W Dzień Papieski stypendyści odwiedzają kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić Darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. W całej Polsce odbywają się liczne wydarzenia przygotowane przez stypendystów i przyjaciół Fundacji: m.in. kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne. Zachęcamy do śledzenia strony www.dzielo.pl oraz mediów społecznościowych, gdzie na stronach wspólnot akademickich pojawią się informacje o przebiegu Dnia Papieskiego w poszczególnych miastach.

Zobacz więcej o Dniu Papieskim 2022 —> dzielo.pl: XXII Dzień Papieski „Blask prawdy” 16 października 2022 oraz Aktualności

Organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako wyraz wdzięczności dla papieża Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny.

Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. W ramach swojej działalności Fundacja objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Jana Pawła II do „nowej wyobraźni miłosierdzia”. Około 2000 stypendystów niemalże z każdego zakątka Polski tworzy niezwykły pomnik, budowany przez Polaków wdzięcznych św. Janowi Pawłowi II.

Na podstawie —> dzielo.pl


Czynisz dobro? Podziel się swoim ? uczynkiem miłosierdzia, zainspiruj innych!

Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja