Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym: ...

XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym: “Sudan Południowy. Przemilczane cierpienie” – Niedziela, 10 listopada 2019

XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, organizowany przez Polską Sekcję Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, przypada w tym roku w niedzielę 10 listopada 2019. Tematem wiodącym tegorocznego Dnia Solidarności jest aktualna sytuacja chrześcijan w Sudanie Południowym.

Bp Stephen Nyodho Ador Majwok o sytuacji w Sudanie Południowym:

Wideo —> PKWP

Hasło tegorocznego Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym brzmi: „Przemilczane cierpienie”. Gościem specjalnym w Polsce z tej okazji jest bp Stephen Nyodho Ador Majwok z diecezji Malakal w Sudanie Południowym.

Szczegółowe informacje o XI Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym —> w serwisie PKWP

Przewodniczący Episkopatu Polski na Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym: Módlmy się o pokój w Sudanie:

Wideo za —> episkopat.pl: Przewodniczący Episkopatu na Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym: Módlmy się o pokój w Sudanie

„Jest to znak solidarności, że jesteśmy tutaj, aby okazywać naszą solidarność z ludnością w Sudanie Południowym. Moi ludzie w Sudanie Płd. cierpią bardzo, eskalacja nastąpiła w 2014 roku wraz z wybuchem wojny” – powiedział bp Stephen Nyodho Ador Majwok w Warszawie. Bp Majwok zauważył, że najbardziej dotkniętą przez wojnę, a następnie przez powodzie, jest jego diecezja Malakal, w której żyje 4 mln ludzi, z czego ponad 60% stanowią katolicy. Szkoły, kościoły, domy zostały w tej diecezji doszczętnie zniszczone. Sam biskup Majwok mieszka w baraku wojskowym.

„Jako chrześcijanie proszę chrześcijan w Polsce o modlitwę w duchu solidarności, a tych, których stać proszę o wsparcie materialne” – zaapelował bp Stephen Nyodho Ador Majwok.

„Konferencja Episkopatu Polski sprawiła, że Polska jest jedynym krajem, w którym na taką skalę co roku pochylamy się nad cierpiącymi siostrami i braćmi w którymś z krajów, w tym roku z Sudanu Płd.” – podkreślił ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Relacja z konferencji prasowej —> episkopat.pl: Bp Miziński: Również dzisiaj nasi bracia i siostry są prześladowani za wiarę

XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym: "Sudan Południowy. Przemilczane cierpienie" - Niedziela, 10 listopada 2019

fot. Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Abp Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki, Przewodniczący Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie:

“… Obecnie Republika Sudanu Południowego cieszy się wolnością religijną (…) Jednakże chrześcijanie mieszkający tam nie mają łatwej sytuacji ani politycznej, ani gospodarczej. Według najnowszego raportu ONZ 61 proc. populacji tego kraju, tj. 7 mln ludzi, głoduje. Kolejnym dramatem jest śmiertelność noworodków (na 1000 dzieci umiera 40). Duży procent dzieci nie dożywa 5 roku życia. Niepokojący jest również wysoki wskaźnik analfabetyzmu -70 proc. dzieci nie jest objętych edukacją.

Jednak pomimo kryzysu humanitarnego nie porzucają Kościoła ani Chrystusa. Każdego dnia swoją postawą dają oni dla nas świadectwo wierności Temu, w którego imię przyjęli chrzest święty. Ich postawa może w nas budzić gorliwość wiary i radykalizm ewangeliczny. To oni ukazują nam, że żywa wiara jest jedyną nadzieją na zgodę, pokój i wzajemny szacunek. My, katolicy, żyjący w Europie środkowej, pomimo dzielących nas kilometrów możemy im pomóc. Przede wszystkim modlitwą. To wsparcie duchowe trudno jest przecenić. Naszej pamięci o nich przed Bogiem nie może zabraknąć. Możemy również pomóc tym, którzy żyją w nędzy z braku pożywienia, wody, własnego domu. Nie zostawiajmy ich samych, przyjdźmy im z pomocą podczas tegorocznego Dnia Solidarności z Kościołem w Sudanie Południowym…”


– Wasza modlitwa i konkretne dzieło solidarności niech przynosi wytchnienie i wsparcie braciom i siostrom, którzy cierpią dla Chrystusa w różnych częściach świata – powiedział papież Franciszek w pozdrowieniach do Polaków skierowanych podczas środowej audiencji generalnej w dniu 6 listopada 2019 r. odnosząc się do XI Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który obchodzić będziemy w niedzielę 10 listopada 2019 roku.

Zobacz więcej —> Papież Franciszek do Polaków o XI Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym – 6 listopada 2019


Sudan Południowy. Najmłodszy naród na świecie:

Wideo za —> Pomoc Kościołowi w Potrzebie: Sudan Południowy. Najmłodszy naród na świecie


– Wychwalamy Boga za tych, którzy są, dzięki łasce Ducha Świętego, wierni Jemu aż do końca, bo na ich świadectwie buduje się Kościół. Stąd konieczność naszej pamięci i modlitwy za tych, którzy poddani są próbie ostatecznej – mówił abp Marek Jędraszewski w bazylice Mariackiej podczas Mszy św. w intencji prześladowanych chrześcijan.

Wieczorna Eucharystia rozpoczęła XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. 9 listopada Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” we współpracy z Parafią pw. Wniebowzięcia NMP w Krakowie zorganizowało „Noc Świadków”. Arcybiskupa przywitał proboszcz, ks. Dariusz Raś. – Chcemy wspólnie wspierać tych, którzy na co dzień spotykają się z dyskryminacją i prześladowaniami z powodu wiary w Chrystusa – zaznaczył archiprezbiter.

Zobacz więcej / posłuchaj homilii —> Archidiecezja Krakowska: Abp Marek Jędraszewski: Prześladowani chrześcijanie czekają na naszą modlitwę solidarności

Opublikowany przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie Wtorek, 29 października 2019