Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Wigilia Caritas 2023 – by nikt nie czuł się ...

Wigilia Caritas 2023 – by nikt nie czuł się samotny!

Potrzebujący, samotni, bezdomni będą mogli poczuć prawdziwą, ciepłą atmosferę świąt, bowiem specjalnie dla nich Caritas organizuje wieczerze wigilijne w 90 miastach w całej Polsce. 23 i 24 grudnia 2023 r. będą tradycyjne potrawy, paczki świąteczne i dużo prawdziwego ludzkiego ciepła.

W tym roku już po raz siódmy odbywa się ogólnopolska edycja akcji Wigilia Caritas. Od początku jej ideą jest to, by nikt nie czuł się samotny i zapomniany. To szczególnie ważne w okresie świąt Bożego Narodzenia, które wszystkim nam kojarzą się z ciepłem rodzinnego domu, obecnością najbliższych, zastawionym stołem, obdarowywaniem, ale także z gotowością do dzielenia się z potrzebującymi.

Zobacz też —> Już od 30 lat Świeca Caritas tworzy polską Wigilię!

Jak w domu

23 i 24 grudnia potrzebujący zasiądą do stołów z przygotowaną dla nich wigilijną wieczerzą. Połamią się też opłatkiem, co zawsze jest bardzo wzruszającą chwilą.

— Wigilia Caritas to wieczerza jak w każdym domu – dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, występy i oczywiście prezenty — mówi Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca Dyrektora Caritas Polska.

Na stołach będą prawdziwe wigilijne potrawy – barszcz z uszkami, smażony karp, postna kapusta, śledź i kluski z makiem. Do ich przygotowania zostaną wykorzystane 3 tony kapusty kiszonej, 6,5 tony filetów z karpia i 30 tys. litrów czerwonego barszczu. Do przykrycia wigilijnych stołów posłuży łącznie aż 16,7 km obrusów.

Miłym akcentem wigilijnych spotkań organizowanych przez Caritas jest rozdawanie potrzebującym paczek z prezentami od darczyńców i żywnością zebraną w przedświątecznej akcji „Tak. Pomagam!”. Choć uczestników Wigilii Caritas będzie więcej niż rok temu, to z pewnością paczek nie zabraknie, ponieważ podczas ostatniej akcji „Tak. Pomagam!” zebrano aż 335 ton żywności o długim terminie przydatności do spożycia. To o ponad 100 ton więcej niż w dwóch poprzednich zbiórkach.

Niezawodne wsparcie

Akcję od początku jej istnienia wspiera firma Selgros, która w tym roku na ten cel przekazała darowiznę w wysokości blisko 700 tys. zł. — Przygotowania do Wigilii Caritas ruszyły we wrześniu od rozpoznania potrzeb w diecezjach i wskazania liczby osób potrzebujących, które Caritas diecezjalne planują ugościć. Następnie razem z firmą Selgros ustaliliśmy tegoroczne menu i plan działania — wyjaśnia Magdalena Masiak, koordynator ds. kampanii krajowych w Caritas Polska. — W przedświątecznym tygodniu żywność jest odbierana z 12 hal Selgros w całym kraju przez 36 diecezji biorących udział w tegorocznej akcji. Produkty trafiają następnie do jadłodajni i kuchni w placówkach przygotowujących wieczerze — dodaje.

— Cieszymy się, że po raz kolejny możemy nieść pomoc osobom ubogim razem z Caritas. Jako przedstawiciel Selgros, ale też osobiście, bardzo cenię sobie tę współpracę. W tym szczególnym czasie ważne jest, by nasze doświadczenia z codziennej pracy mogły posłużyć potrzebującym. Praca wolontariuszy i pracowników oraz ich poświęcenie jest niesamowite. Dobrze być częścią tak ogromnego i pięknego przedsięwzięcia. Naszymi działaniami dążymy do tego, by szerzyć ciepło i dobro — mówi Cezary Furmanowicz, dyrektor Działu Marketingu firmy Selgros.

Dobra jest więcej

— W tym roku w Wigiliach Caritas będzie uczestniczyło 22 tys. osób. To ogromne przedsięwzięcie, dlatego będzie nam pomagać 2100 wolontariuszy. Będą oni nakrywać do stołu, posługiwać i przede wszystkim dzielić się swoją obecnością z osobami potrzebującymi — mówi Małgorzata Jarosz-Jarszewska.

Wigilie Caritas odbędą się  aż w 90 miastach w całej Polsce – to więcej niż w ubiegłym roku. Największe spotkania wigilijne odbędą się w Bydgoszczy, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie, Lublinie, Kielcach, Łomży, Koszalinie, Radomiu, Skarżysku-Kamiennej i Sosnowcu.

W diecezjach Wigilie Caritas odbywają się dla różnych grup podopiecznych. To spotkania we wspólnotach i placówkach, w których na co dzień Caritas diecezjalne udzielają pomocy. Wigilie organizuje także Caritas Polska – w tym roku zaprosi na nie seniorów i podopiecznych warszawskiego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom.

Idea wydarzenia pochodzi z Poznania, gdzie od siedemnastu lat ubodzy gromadzą się na wieczerzy wigilijnej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od 2017 roku Wigilia Caritas jest akcją ogólnopolską i jest organizowana również w innych miastach Polski.

Info, foto i wideo na podstawie —> Caritas Polska: Wigilia Caritas 2023 – by nikt nie czuł się samotny