Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Wielki Poniedziałek – Jezus w Betanii –...

Wielki Poniedziałek – Jezus w Betanii – Ks. Marek Chrzanowski FDP gościem audycji “Kościół na Fali” w Radiu Warszawa – 6 kwietnia 2020

– Teraz jesteśmy biczowani słowami, które mogą nam odbierać nadzieję, ale pamiętajmy o tym, że wszystko prowadzi do zwycięstwa, do zmartwychwstania Bożej miłości nad grzechem ludzkim. I takiej nadziei chrześcijańskiej, mocnej, wypływającej z wielkich tajemnic wiary życzę, żeby to były dla nas naprawdę wielkie dni, Wielki Tydzień i prawdziwa Wielkanoc – mówił ks. Marek Chrzanowski FDP w Wielki Poniedziałek, 6 kwietnia 2020 r., w audycji “Kościół na Fali” na antenie Radia Warszawa. Rozmowę z ks. Markiem Chrzanowskim FDP przeprowadziła Weronika Ostrowska.

Posłuchaj audycji —> w serwisie internetowym Radia Warszawa

Zobacz też —> Słowo na Wielki Tydzień- Poniedziałek Wielkiego Tygodnia – Ks. Marek Chrzanowski FDP

Ks. Marek Chrzanowski mówił o Ewangelii z Wielkiego Poniedziałku, kiedy to Jezus gości w Betanii, a Maria namaszcza Jego stopy olejkiem. “Maria zrobiła coś niezwykłego, na co może zdobyć się tylko człowiek, który kocha” – powiedział. Jak wyjaśnił, jej gest był gestem miłości, gestem przywiązania, ale i gestem profetycznym, bo zapowiadającym namaszczenie ciała po śmierci.

“Jezus zna serce każdego człowieka. Znał serce Marii i wiedział, że w jej geście zawiera się ogromna miłość do niego. Znając jej serce, wiedział, że nie ma w nim żadnej przewrotności, żadnych podtekstów, dlatego pozwolił jej na coś takiego. Pan Jezus docenia każdy gest, jeśli on płynie z czystego serca, przepełnionego miłością” – wskazał ks. Marek Chrzanowski FDP.

Odnosząc się do gestu Marii, która ofiarowała Jezusowi bardzo cenny dar, powiedział: “W tym czasie bolesnym, niepewnym, lęku i obaw ważne jest, by przyjść do Jezusa i przynieść mu wszystko, co w nas jest, nasz lęk, niepewność, niedoskonałość, słabość. Nawet jeśli nasze dłonie są puste, ale wyciągamy je do Chrystusa, to On je napełni”. “Jezus jest tym, któremu warto oddać wszystko, a On zatroszczy się o wszystko inne” – mówił dalej ks. Marek. “Kogo nie stać na gest w stosunku do Jezusa, tego nie stać też na prawdziwe gesty wobec innych ludzi” – dodawał.

Zapytany o to, jak przeżyć Wielki Tydzień, odpowiedział: “Przede wszystkim zagłębić się w lekturę Ewangelii, bardzo dokładnie pomedytować nad nią, poczuć jej moc w swoim sercu. To powinno nas skłonić do ogromnego pragnienia budowania relacji miłości między mną a Jezusem”. Wyjaśnił, że może trudny czas, który obecnie przeżywamy, pozwoli nam na otwarcie naszych pragnień i uczuć. Zachęcił do tego, by prosić Pana Jezusa o bliskość z Nim, aby zapraszać do swojego serca, by przyszedł, nawet jeśli nie możemy Go teraz przyjąć sakramentalnie z jakiegoś powodu, “niech to będzie pragnienie, mojego serca, na czas tego Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego” – powiedział. Zachęcał, by modlić się słowami: “Daj mi dość do siebie, tak, bliziutko, jak doszła Maria. To co mam, pozwól mi złożyć pod Twoje stopy i uczyń to czymś wielkim. Spraw, bym przez tą moją słabość mógł Ciebie pokochać jeszcze bardziej”.

“Wielki Tydzień rozpoczyna się dla nas od Palmowej Niedzieli i właściwie przez liturgię słowa Kościół przeprowadza nas po najważniejszych wydarzeniach z życia Jezusa” – mówił ks. Chrzanowski. “Być może w tych dniach stajemy się bardzo podobni do Jezusa, który przez jednych jest kochany, przez drugich zdradzany, wyszydzany, biczowany. My też przeżywamy w naszym życiu wiele takich sytuacji. Teraz jesteśmy biczowani słowami, które mogą nam odbierać nadzieję, bo ten Wielki Tydzień jest inny niż co roku, ale pamiętajmy o tym, że wszystko prowadzi do zwycięstwa, do zmartwychwstania, do zwycięstwa życia nad śmiercią, Bożej miłości nad grzechem ludzkim. I takiej nadziei chrześcijańskiej, mocnej, wypływającej z wielkich tajemnic wiary życzę, żeby to były dla nas naprawdę wielkie dni, Wielki Tydzień i prawdziwa Wielkanoc” – powiedział na zakończenie audycji.

oprac. JL/Misericors

Posłuchaj audycji —> Radio Warszawa: Wielki Tydzień: W tych dniach szczególnie możemy stać się podobni do Jezusa

Zobacz też:

Ks. Marek Chrzanowski FDP na Misericors.org

Strona internetowa ks. Marka

Profil ks. Marka na Facebooku