Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Wielki Czwartek 2022 w Łagiewnikach – Msza K...

Wielki Czwartek 2022 w Łagiewnikach – Msza Krzyżma św. i Msza Wieczerzy Pańskiej – 14 kwietnia 2022

W czasie Mszy Krzyżma św. sprawowanej w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w Wielki Czwartek, 14 kwietnia 2022 r. o godz. 10.00, abp Marek Jędraszewski podziękował kapłanom Archidiecezji Krakowskiej za troskę o dobro i zbawienie ludu Bożego. Metropolita dziękował za bycie razem z chorymi, zwłaszcza w okresie pandemii koronawirusa, za troskę o życie małżeńskie i rodzinne oraz za otwarcie się na naszych siostry i braci Ukraińców, którzy szukają w Polsce schronienia przed wojną… – Ostatnia Wieczerza trwa. To godzina Jezusa i Jego umiłowania do końca. W tej godzinie Bóg szuka przyjaciół. Pragnie być blisko człowieka – powiedział bp Jan Zając sprawując w Bazylice Bożego Miłosierdzia, w Wielki Czwartek o godz. 18.00, Mszę Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca obchody Triduum Paschalnego.

Fot. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Prefacja z Mszy Krzyżma wskazuje na cztery główne zadania kapłana: karmienie ludu Bożego słowem Bożym, umacnianie go sakramentami, odnawianie Ofiary Odkupienia i przygotowywanie dla dzieci Bożych uczty paschalnej, naśladowanie Chrystusa w pasterskiej miłości i oddawaniu swego życia dla Niego i dla zbawienia braci – mówił abp Marek Jędraszewski w homilii w czasie Mszy Krzyżma.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Na początku homilii Metropolita Krakowski zwrócił uwagę na trzy zasadnicze prawdy zawarte w kolekcie Mszy św. Krzyżma (o Jezusie Synu Bożym, o nadzwyczajnej godności Chrystusowych kapłanów i kapłańskim posłannictwie), które rozwinął w dalszej części…

Posłuchaj homilii arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w Łagiewnikach:

Na zakończenie liturgii młodzież złożyła życzenia metropolicie, biskupom i kapłanom zgromadzonym w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Uroczystość była także okazją do nadania godności honorowych kapłanom Archidiecezji Krakowskiej.

Info i wideo / zobacz więcej —> Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej: Abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy Krzyżma podziękował kapłanom za troskę o dobro i zbawienie wiernych


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


Jak podkreślił bp Jan Zając w homilii podczas popołudniowej Mszy Wieczerzy Pańskiej w Bazylice Bożego Miłosierdzia, rozpoczynającej obchody Triduum Paschalnego, Eucharystia jest czystym pragnieniem Boga, żywą tęsknotą za Jego słowem, Jego świątynią. – Teraz wszyscy tego doświadczamy – mówił kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, wspominając ubiegłoroczny Wielki Czwartek, gdy wielu nie mogło uczestniczyć w liturgii z powodu pandemii koronawirusa.

Posłuchaj homilii biskupa Jana Zająca:

Przypomniał, że na Ukrainie trwa wojna i także z tego powodu wielu ludzi nie może brać udziału we Mszy świętej. – Dlatego przywołujmy naszych braci i nasze siostry z Ukrainy do naszej wspólnoty Wieczernika – apelował.

Obejrzyj fotorelację↓

Bp Zając przywołał scenę z Wieczernika, gdy Pan Jezus obmywał nogi uczniom i mówił do uczniów, aby również oni tak czynili. – A w ostatnich tygodniach Jezus widzi jak Polacy i Polki pochylają się nad potrzebującymi i obmywają dobrocią utrudzone nogi uciekinierów. Wlewają w rany ciała i ducha balsam konkretnej pomocy. Otwierają wieczerniki swoich domów dla tych, którzy stracili wszystko, co potrzebne do normalnego życia. Bowiem do wypełnienia testamentu Jezusa nie potrzeba wielkich bogactw. Do tego potrzebne jest serce, a serce rozdawać można zawsze. I to jest to obmycie nóg, które dzisiaj Pan Jezus dokonuje wobec nas – zaznaczył kaznodzieja.

Bp Zając mówił dalej, że Jezus w swoim „szaleństwie miłości” zostawił nam siebie pod postaciami chleba i wina. Przypomniał, że wraz z Eucharystią w Wieczerniku narodziło się kapłaństwo. I zwrócił się do kapłanów: – Narodziliśmy się podczas Ostatniej Wieczerzy. W Wieczerniku jest początek naszego kapłaństwa.

Bp Zając zwrócił się także do zebranych w Bazylice z prośbą o modlitwę za kapłanów.

Na koniec Mszy świętej Pan Jezus został przeniesiony w procesji do Ciemnicy w Kaplicy Klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Info za —> Małgorzata Pabis | Rzecznik Prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia: Msza Wieczerzy Pańskiej w Bazylice Bożego Miłosierdzia


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja