Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Warszawski wernisaż wystawy współczesnych obrazów ...

Warszawski wernisaż wystawy współczesnych obrazów Jezusa Miłosiernego – Projekt “Namalować katolicyzm od nowa” – 27 lutego 2023

W poniedziałek 27 lutego 2023 r., w podziemiach katedry warszawsko-praskiej, odbył się wernisaż wystawy współczesnych obrazów Jezusa Miłosiernego, powstałych w ramach projektu “Namalować katolicyzm od nowa”.

Wernisaż poprzedziła Msza święta pod przewodnictwem bp Romualda Kamińskiego. W słowie wstępnym ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej nawiązał do przesłania wystawy. – Spojrzymy w oblicze Jezusa Miłosiernego (…) Wszystkie te działania są po to, aby nasze siostry i nasi bracia żyjący w XXI wieku mogli poznać i pokochać Tego, który jest alfą i omegą, pełnią miłości i miłosierdzia – mówi bp Kamiński.

10 artystów w nowej formie przedstawiło wizję Zbawiciela, którą otrzymała św. Faustyna Kowalska. Malarze korzystali z opisu zawartego w jej „Dzienniczku”, jednak ukazali postać Jezusa w nowatorski sposób. Na wystawie można zobaczyć obrazy autorstwa: Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Wincentego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz i Artura Wąsowskiego.

W podziemiach katedry zgromadzonych gości przywitał inicjator projektu – Dariusz Karłowicz z “Teologii Politycznej”. Podkreślił on trud zadania, jakiego podjęli się malarze – trud wynikający przede wszystkim z tego, że obraz Jezusa Miłosiernego stanowi centrum kultu, będącego najważniejszą formą pobożności przełomu XX i XXI wieku. Fakt, że istnieje już utrwalona praktyka wykonawcza obrazu, że otaczająca nas kultura coraz bardziej się sekularyzuje, że sztuka sakralna w Polsce – poza szlachetnymi wyjątkami – nie istnieje, sprawia, że wyzwanie, przed którym stanęli malarze, stało się jeszcze trudniejsze. Najtrudniejsze jednak, według Karłowicza, to w dziele malarskim zawrzeć nieskończoność, w formie artystycznej opowiedzieć to, czego opowiedzieć się słowami i obrazami tak naprawdę nie da. Jak ujął to założyciel Teologii Politycznej: „Siostra Faustyna Kowalska płakała, patrząc na obraz Eugeniusza Kazimirowskiego. Ale nie nad samym obrazem i wizerunkiem. Jako ta, która »widziała«, płakała nad wszystkimi, którzy próbowali »zajrzeć za zasłonę« tajemnicy niewidzialnego”. Właśnie za tę zasłonę spróbowali zajrzeć malarze, których dzieła można obejrzeć w podziemiach katedry, za co należą im się wielkie brawa…

Zobacz więcej —> Teologia Polityczna: [RELACJA + GALERIA ZDJĘĆ] Spotkanie z Bożym Miłosierdziem. Relacja z otwarcia warszawskiej wystawy obrazów Jezusa Miłosiernego

Projekt “Namalować katolicyzm od nowa” został zainicjowany przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), Fundację Świętego Mikołaja oraz Teologię Polityczną.

Zobacz film o początkach projektu:

Wystawa będzie czynna codziennie do 2 kwietnia 2023 r., od poniedziałku do soboty 12.00 – 20.00 i  w niedziele 8.00 – 21.30. Wstęp wolny.

Zobacz więcej —> Radio Warszawa: Wystawa nowych obrazów Jezusa Miłosiernego na Pradze


Obejrzyj relację z krakowskiego wernisażu z wystawy obrazów Jezusa Miłosiernego:


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja