Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze R...

Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze – Program obchodów w dniu 15 sierpnia 2022 roku

Ojcowie Paulini zapraszają do uczestnictwa w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 2022 na Jasnej Górze, 15 sierpnia 2022 r. Tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia NMP będzie szczególnym przypomnieniem o wielkiej miłości Boga do każdego człowieka i dziękczynieniem za dar Jego Matki, prawdziwie obecnej w Jasnogórskiej Ikonie.

Wideo —> Jasna Góra Klasztor Paulinów: Uroczystość Wniebowzięcia NMP – główne obchody z Mszą na błoniach (10:00, pn 15.08.2022, Jasna Góra)

– Chcemy razem świętować, także z rzeszą uczestników pieszych pielgrzymek, bo w jedności jest nasza siła. Chcemy prosić też o pokój na świecie, za Kościół i o naszą wierność Jezusowi – podkreśla jasnogórski przeor, o. Samuel Pacholski i zaprasza na Jasną Górę. W dniach 13-14 sierpnia 2022 r. po raz pierwszy wejścia poszczególnych dużych grup pielgrzymkowych na plac pod Szczytem są transmitowane na jasnogórskim kanale YouTube i przez EWTN Polska.

– Prawda o wniebowzięciu Maryi przypomina, że Bóg chce zbawić całego człowieka. Nie tylko sfera ducha, ale także ciała dotknięta jest tajemnicą miłości Boga. Mamy się narodzić na nowo jako dzieci Boże, z Jego naturą, na wzór Maryi wolnej od grzechu. Maryja jest w tajemnicy wniebowzięcia pierwszym owocem wypełnionej wobec człowieka obietnicy Bogawyjaśnia o. Samuel Pacholski.

Zobacz też —> 20 lat temu Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu – Rzecznik Episkopatu Polski o łagiewnickim Akcie z 17 sierpnia 2002 roku – Obchody rocznicowe w Sanktuarium


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


Tradycyjnie 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP i rocznicę Cudu nad Wisłą na Jasnej Górze główna Suma odpustowa odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie. Niemal przez cały najbliższy tydzień wchodzić będą diecezjalne pielgrzymki piesze i trwać będzie wielkie świętowanie przede wszystkim podczas pielgrzymkowych Mszy św.

– I w tym roku z Jasnej Góry popłynie to samo przesłanie, choć może wybrzmi jeszcze mocniej: „Bóg kocha każdego człowieka”, podkreśla przeor Sanktuarium przed uroczystością Wniebowzięcia NMP. O. Samuel Pacholski pielgrzymki piesze nazywa laboratorium życia i wiary, zaprasza do wspólnego świętowania, które choć w cieniu wojny jest wyrazem radości ze spotkania z Bogiem i przypomnieniem, że On upomni się o każdego kto mu zawierza…

(…) O. Samuel Pacholski przypomina, że każdy człowiek, również w wymiarze duchowym, potrzebuje świętowania: obok codziennych wyzwań, trudu, pracy potrzebujemy świętowania, które jest wyrazem radości ze spotkania z Panem, z Maryją. To dopełnia nasze życie, pokazuje, że ma ono sens, który przekracza granicę śmierci i doczesności. (…) Zauważył również, że pielgrzymki piesze i nasze świętowanie są w tym roku także świadectwem dla gości z Ukrainy, którzy obserwują naszą religijność, a widząc z naszej strony entuzjazm wiary, mogą nabrać nowego ducha. To zaś może pomóc im pokonywać pokusę odpłacania złem za zło. Poszerza horyzont świadomości, gdzie należy szukać ratunku i chroni przed ślepą nienawiścią, która nigdy nie jest rozwiązaniem problemów istniejących między narodami.

Przeczytaj więcej / posłuchaj: Izabela Tyras/ Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews:Przeor Jasnej Góry o pielgrzymowaniu, świętowaniu i optymizmie


Zobacz też —> Czy 15 sierpnia uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?


Program uroczystości Wniebowzięcia NMP 2022 na Jasnej Górze – 15 sierpnia 2022

5.30 – Godzinki

6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej

8.00 – Msza św. dla uczestników pielgrzymek pieszych z Warszawy przewodniczy i kazanie głosi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski /Szczyt/

10.00 – modlitwa za Ojczyznę w 102. rocznicę „Cudu nad Wisłą” /Szczyt/

11.00 – Suma Pontyfikalna – przewodniczy i homilię głosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski /Szczyt/ – poświęcenie ziół

13.00 – Śpiew uwielbienia w wykonaniu laureatów Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria” /Szczyt/

14.00 – droga krzyżowa /Wały/

18.30 – Procesja Eucharystyczna

19.00 – Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo /Bazylika/

21.00 – Apel Jasnogórski z rozważaniami biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza /Kaplica Matki Bożej/

Na podstawie —> Izabela Tyras @JasnaGóraNews: Uroczystość Wniebowzięcia NMP – przeor Jasnej Góry zaprasza


Transmisja Apel Jasnogórskiego z rozważaniami biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza – 15 sierpnia 2022:

Wideo —> Apel Jasnogórski poniedziałek 15.08.2022 – oficjalny kanał Jasnej Góry

Obejrzyj również transmisje:

Mszy św. dla uczestników pielgrzymek pieszych z Warszawy

Mszy św. dla Częstochowian


Jasna Góra tętni pielgrzymkowym życiem, a przed największym odpustem przypadającym w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia, to tętno maksymalnie przyśpiesza. Kustosz Jasnej Góry zapewnia, że sanktuarium jest gotowe na przyjęcie pątników. W dniach 13-14 sierpnia 2022 r. po raz pierwszy wejścia poszczególnych dużych grup na plac pod Szczytem są transmitowane na jasnogórskim kanale YouTube i przez EWTN Polska.


W Kościele uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do nieba. W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W niektórych rejonach Polski błogosławi się wiązanki kwiatów i ziół.

W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak najbardziej na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski.

Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny decyzją komunistycznych władz, w 1955 r. przestał być dniem wolnym od pracy. W maju 1989 r. Sejm RP przywrócił to święto jako dzień ustawowo wolny od pracy.

Zobacz też —> Kalendarium sierpniowe na Jasnej Górze


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja


Aktualności z Jasnej Góry na Twitterze: