Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Uroczystość św. Wojciecha – Transmisja Mszy ...

Uroczystość św. Wojciecha – Transmisja Mszy św. w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie – 23 kwietnia 2018

W obchodzoną 23 kwietnia 2018 r. uroczystość św. Wojciecha – głównego patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej, Prymas Polski abp Wojciech Polak przekazał podczas Mszy św. w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie relikwie męczennika przedstawicielom parafii w Tyrowie k. Ostródy, Przasnyszu, Bydgoszczy i Tomaszowie Lubelskim. Wręczył też nominacje nowym kanonikom.

Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem metropolity gnieźnieńskiego zgromadziła w  katedrze gnieźnieńskiej licznych duchownych, pielgrzymów, gnieźnian i przedstawicieli życia publicznego. Wspólnie z Prymasem Polski Eucharystię celebrowali m.in.: bp Krzysztof Wętkowski, abp senior Henryk Muszyński, abp senior Józef Kowalczyk oraz kanonicy Kapituły Prymasowskiej.

„Pragniemy w tym roku szczególnie pamiętać o kończących się obchodach 600-lecia prymasostwa” – mówił na początku liturgii abp Wojciech Polak przypominając także o trwającej od wczorajszej Niedzieli Dobrego Pasterza modlitwie w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych. „Właśnie św. Wojciech, który głosił radość Ewangelii, oby taką radość zapalał w sercach młodych, aby otwierali je na głos Chrystusa, mieli odwagę Mu zawierzyć i aby chcieli za Nim pójść” – mówił Prymas Polski.

O jakość chrześcijańskiego świadectwa pytał z kolei w homilii ks. kan. Bogdan Czyżewski, dziekan Kapituły Prymasowskiej.

Homilia ks. Czyżewskiego – od 25:25 minuty nagrania.

Jak tłumaczył, w świadectwie tym chodzi zarówno o odkrycie i docenienie wartości Słowa Bożego, jak i życie nim, a więc – jak wskazuje św. Paweł – sprawowanie się w sposób godny Ewangelii i nie uleganie zastraszaniu przeciwników. „Nie mamy dać się zastraszyć tym, którzy przepowiadają rychły koniec Kościoła i chrześcijaństwa. Nie mamy ulegać krzykom ulicy, na której zaciśnięta i wygrażająca pięść kierowana jest przeciwko obrońcom życia. Nie wolno słuchać tych, którzy w imię politycznej poprawności dążą do moralnego rozkładu małżeństwa i rodziny. Nigdy też nie możemy wstydzić się znaku krzyża i tego, że jesteśmy chrześcijanami, bo przecież imię nasze od samego Chrystusa się wywodzi” – mówił ks. Bogdan Czyżewski.

Pod koniec liturgii Prymas Polski przekazał relikwie św. Wojciecha przedstawicielom czterech wspólnot parafialnych: parafii pw. św. Wojciecha w Tyrowie k. Ostródy, parafii pw. św. Wojciecha w Przasnyszu, parafii pw. św. Mateusza Ap. i Ew. w Bydgoszczy oraz parafii pw. NSPJ w Tomaszowie Lubelskim. Wręczył też nominacje nowym kanonikom.

(…) Mszę św. zakończyła modlitwa kard. Augusta Hlonda, która odmawiana jest w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej w ramach trwającej nowenny przed głównym odpustem ku czci św. Wojciecha oraz wspólnie odśpiewana pieśń Bogurodzica. Główne uroczystości odpustowe ku czci patrona Polski odbędą się dniach 28 i 29 kwietnia, w łączności z zakończeniem jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce. Niedzielnej sumie odpustowej przewodniczyć będzie legat papieski kard. Vincent Nichols, Prymas Anglii i Walii, szczegóły >>> TUTAJ

B. Kruszyk

Czytaj całość —> Archidiecezja Gnieźnieńska: Ku czci św. Wojciecha