Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Uczestnicy Kongresu Ruchu “Europa Christi” n...

Uczestnicy Kongresu Ruchu “Europa Christi” na Apelu Jasnogórskim – 19 października 2017

19 października 2017 r. uczestnicy Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi” zgromadzili się na Jasnej Górze, by wspólnie modlić się podczas Apelu Jasnogórskiego. Modlitwie apelowej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

„Kongres Ruchu „Europa Christi” pragnie podjąć wielką troskę o to, by dokonywała się duchowa mobilizacja społeczeństw Europy, w tym również Polski, żeby nie pozwolić się zniewolić ideologii laickiego liberalizmu występującemu pod hasłami tolerancji i zakazie mówienia o grzechu, o kłamstwie – mówił podczas rozważania apelowego abp Wacław Depo – Przychodzimy w tej godzinie zawierzenia, aby zmagać się przed Twoim obliczem Maryjo o nowe otwarcie drzwi Chrystusowi, i szukać z pomocą Jego łaski źródeł jedności dla Polski i Europy, albowiem to Chrystus – mówił do nas św. Jan Paweł II w Warszawie 9 czerwca 1991 r. – jest sprawcą ducha europejskiego, jako sprawca ludzkiej wolności i godności, a z biegiem czasu, naszego czasu, został wzięty w nawias i zaczęła się tworzyć inna mentalność europejska, którą krótko można wyrazić w słowach: myślmy tak, żyjmy tak, jakby Bóg nie istniał. Oczywiście skoro Chrystus został wzięty w nawias, a może nawet postawiony poza nawiasem, to przestał też istnieć Bóg. Bóg jako Stwórca może być daleki: Stwórca, ale bez prawa do interwencji w życie człowieka, dzieje człowieka. Tak wołał św. Jan Paweł II i nic się z tych słów dzisiaj nie zdezaktualizowało”.

Inauguracyjna sesja Kongresu zorganizowanego przez Ruch „Europa Christi” trwała w piątek, 20 października w Częstochowskiej Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi” odbywa się w dniach 19-23 października pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. Spotkania zaplanowano w Częstochowie, Łodzi oraz Warszawie, a wśród gości są ponad 40 wybitne osobistości z Polski i Europy, m.ni. Kardynał Stanisław Dziwisz, dr Armando Tarullo z Włoch, Kardynał Robert Sarah, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Arcybiskup Kyrillos Kamal William Samaan, OFM z Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego, biskup Asjutu w Egipcie.

Info za / zobacz fotogalerię —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Uczestnicy Kongresu Ruchu „Europa Christi” na Apelu Jasnogórskim

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es