Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 3 stycznia 2024 – R...

Słowo na dziś – 3 stycznia 2024 – “Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata…”

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś wtorek, 3 środa 2024 r., liturgiczne wspomnienie dowolne Najświętszego Imienia Jezus, w którym polecamy: • Ewangelię J 1, 29-34 wraz z krótkim rozważaniem, • komentarz do wszystkich dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • notkę o dzisiejszym wspomnieniu liturgicznym, • słowo papieża Franciszka skierowane do Polaków podczas audiencji generalnej w Watykanie, • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny polecany na dziś przez Siostry Matki Bożej Miłosierdzia.


Posłuchaj Ewangelii na 3 stycznia 2024 r. (dzień powszedni Okresu Narodzenia Pańskiego) wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 3 stycznia – Środa, I tyg. po Narodzeniu Pańskim

Ewangelia według św. Jana (J 1, 29-34):

“Jan zobaczył podchodzącego ku niemu Jezusa i rzekł: «Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: „Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie”. Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi».

Jan dał takie świadectwo: «Ujrzałem Ducha, który zstępował z nieba jak gołębica i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: „Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego na Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym”.

Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym».”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie >

Czytania liturgii Mszy św. z  dnia 3 stycznia 2024 roku (dzień powszedni Okresu Narodzenia Pańskiego)

Czytania liturgii Mszy św. ze wspomnienia Najświętszego Imienia Jezus

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do dzisiejszych czytań liturgicznych ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (3 stycznia)

Wspomnienie dowolne Najświętszego Imienia Jezus

Dla ludzi wierzących imię Jezus jest najdroższe i najświętsze. Oznacza ono Osobę Syna Bożego, w którym jest nasze pojednanie z Bogiem i wieczne zbawienie. Kult Najświętszego Imienia Jezus rozpowszechnił się w Kościele szczególnie w XV wieku. Do rozszerzenia czci imienia Jezus przyczynili się w sposób szczególny św. Bernardyn ze Sieny i św. Jan Kapistran z zakonu św. Franciszka z Asyżu. Papież Innocenty XIII w 1721 r. rozszerzył święto na Kościół powszechny. Najnowsze, trzecie wydanie Mszału Rzymskiego, przypisało je jako wspomnienie dowolne na 3 stycznia. W oficjum brewiarzowym jest bardzo piękny hymn z XI w. Jesu, dulcis memoria, opiewający słodycz tego imienia.

Jest to święto tytularne Towarzystwa Jezusowego. Dla św. Ignacego, założyciela jezuitów, Jezus był wszystkim, królem i wodzem. Dlatego od czasów Manresy tak bardzo pragnął być przyłączonym na zawsze do Jezusa ukrzyżowanego, do Jezusa zbawiającego przez mękę i krzyż. Tym się też tłumaczy to wielkie nabożeństwo Ignacego do wszystkiego, co dotyczy Jezusa. Nic dziwnego, że potem on sam i jego pierwsi towarzysze pragnęli “zaszczycić założony instytut imieniem Jezusa” (insigniri hoc nomine). Nazwa ta miała wyrażać ich wolę, by ukierunkować Towarzystwo ku coraz doskonalszej służbie Chrystusowi Panu w Kościele.

Sama zaś nazwa Towarzystwo Jezusowe sięga prawdopodobnie 1537 r. (według Jana Polanco, sekretarza Towarzystwa w czasach Ignacego), “kiedy to nie mieli pośród siebie żadnego innego zwierzchnika ani też innego przełożonego, jak tylko Jezusa Chrystusa, jedynego, któremu pragnęli służyć, dlatego wydało im się rzeczą słuszną przyjąć imię Tego, którego uważali za swego zwierzchnika, nazywając siebie Towarzystwem Jezusowym”.

Zobacz więcej —> na brewiarz.pl

Przeczytaj rozważanie —> Imię JEZUS przemienia!

Papież Franciszek dziś do Polaków

– Na progu nowego roku oddajmy swe życie Bogu i prośmy, by obdarzył nas sercem wrażliwym na potrzeby biednych, uchodźców i ofiar wojen – powiedział papież Franciszek w pozdrowieniach do pielgrzymów polskich podczas środowej audiencji generalnej, 3 stycznia 2023 r.

Publikujemy pełny tekst pozdrowień:

“Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich.

Bracia i siostry, na progu nowego roku oddajmy swe życie Bogu. Prośmy, by obdarzył nas sercem wrażliwym na potrzeby biednych, uchodźców i ofiar wojen. Przez wstawiennictwo Maryi, Bożej Rodzicielki, proszę Pana o dar pokoju, i z serca wam błogosławię!”

Info za —> vaticannews / BP KEP / episkopat.pl

Św. Siostra Faustyna Kowalska:

“Pierwszym przymiotem, jaki mi Pan dał poznać – to Jego świętość. (…) Drugie poznanie, [którego] udzielił mi Pan – to jest Jego sprawiedliwość (…). Trzecim przymiotem jest miłość i miłosierdzie. I zrozumiałam, że największym przymiotem jest miłość i miłosierdzie. Ono łączy stworzenie ze Stwórcą.”

Zobacz pełny cytat —> Faustyna.pl (Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia): Dzienniczek, 180

Słowo na dziś – 3 stycznia 2024