Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 29 stycznia 2024 r., Poniedziałek IV tygodnia Okresu Zwykłego oraz Wspomnienie dowolne bł. Bolesławy Marii Lament, w którym polecamy: • Ewangelię Mk 5, 1-20 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • notkę o przypadającym 29 stycznia wspomnieniu liturgicznym oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr. 1036).
Posłuchaj Ewangelii na 29 stycznia 2024 r. wraz z komentarzem:
Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 29 stycznia – Poniedziałek, IV tyg. zwykłego
Ewangelia według św. Marka (Mk 5, 1-20)
“Jezus i uczniowie Jego przybyli na drugą stronę jeziora do kraju Gerazeńczyków. Ledwie wysiadł z łodzi, zaraz wyszedł Mu naprzeciw z grobowców człowiek opętany przez ducha nieczystego. Mieszkał on stale w grobowcach i nikt już nawet łańcuchem nie mógł go związać. Często bowiem nakładano mu pęta i łańcuchy; ale łańcuchy kruszył, a pęta rozrywał, i nikt nie zdołał go poskromić. Wciąż dniem i nocą w grobowcach i po górach krzyczał i tłukł się kamieniami.
Skoro z daleka ujrzał Jezusa, przybiegł, oddał Mu pokłon i zawołał wniebogłosy: «Czego chcesz ode mnie, Jezusie, Synu Boga Najwyższego? Zaklinam Cię na Boga, nie dręcz mnie!» Powiedział mu bowiem: «Wyjdź, duchu nieczysty, z tego człowieka». I zapytał go: «Jak ci na imię?» Odpowiedział Mu: «Na imię mi „Legion”, bo nas jest wielu». I zaczął prosić Go usilnie, żeby ich nie wyganiał z tej okolicy.
A pasła się tam na górze wielka trzoda świń. Prosiły Go więc złe duchy: «Poślij nas w świnie, żebyśmy mogli w nie wejść». I pozwolił im. Tak, wyszedłszy, duchy nieczyste weszły w świnie. A trzoda około dwutysięczna ruszyła pędem po urwistym zboczu do jeziora. I potonęły w jeziorze.
Pasterze zaś uciekli i rozpowiedzieli o tym w mieście i po osiedlach. A ludzie wyszli zobaczyć, co się stało. Gdy przyszli do Jezusa, ujrzeli opętanego, który miał w sobie „legion”, jak siedział ubrany i przy zdrowych zmysłach. Strach ich ogarnął. A ci, którzy widzieli, opowiedzieli im, co się stało z opętanym, a także o świniach. Wtedy zaczęli Go prosić, żeby odszedł z ich granic.
Gdy wsiadał do łodzi, prosił Go opętany, żeby mógł przy Nim zostać. Ale nie zgodził się na to, tylko rzekł do niego: «Wracaj do domu, do swoich, i opowiedz im wszystko, co Pan ci uczynił i jak ulitował się nad tobą». Poszedł więc i zaczął rozgłaszać w Dekapolu wszystko, co Jezus mu uczynił, a wszyscy się dziwili.”
Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 29 stycznia 2024 roku
Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań
Komentarz do czytań liturgicznych na 29 stycznia 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:
Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Poniedziałek, 4. tydz. zwykły – II)
Wspomnienie dowolne bł. Bolesławy Marii Lament
W dniu 29 stycznia przypada liturgiczne wspomnienie bł. Bolesławy Marii Lament, dziewicy, obchodzone w archidiecezji białostockiej oraz diecezjach drohiczyńskiej, łowickiej, płockiej i warszawsko-praskiej.
Bolesława Lament urodziła się 3 lipca 1862 r. w Łowiczu. Głęboko przejęta brakiem jedności Kościoła, w 1905 roku założyła w Mohylewie na Białorusi Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, wyznaczając mu za cel szczegółowy działalność zmierzającą do zjednoczenia chrześcijan i umacnianie w wierze katolików. Odznaczała się wielką miłością Eucharystii i Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz ogromną żarliwością apostolską i ekumeniczną. Zmarła w Białymstoku 29 stycznia 1946 r.
Zobacz więcej —> na brewiarz.pl
Przeczytaj —> Homilię wygłoszoną przez Jana Pawła II w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej Matki Bolesławy Lament, 5 czerwca 1991 r. w Białymstoku
"Tu w #Białystok umarła służebnica Boża Bolesława Lament, założycielka SS. Misjonarek Świętej Rodziny. Przez całe życie odznaczała się szczególną wrażliwością na ludzką biedę, przejmował ją zwłaszcza los ludzi ludzi zepchniętych na tzw. margines życia" #JanPawełII 05/06/91 pic.twitter.com/Lmkp3NmHYJ
— Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego (@MT5_14) January 29, 2023
Dzienniczek św. Faustyny, nr 1036
“Poznaję coraz lepiej, jak bardzo każda dusza potrzebuje miłosierdzia Bożego w całym życiu, ale szczególnie w śmierci godzinie.”
Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” nr 1036
Słowo na dziś – 29 stycznia 2024