Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 24 marca 2024 r. – Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej (Rok B), w którą polecamy: • Ewangelię Mk 11, 1-10 wraz (z Obrzędu Wejścia podczas Mszy świętej), z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • Mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa według Świętego Marka (Ewangelia Mk 14, 1 – 15, 47) w opracowaniu kanału Maskacjusz TV, odczytywaną podczas Mszy św. w Niedzielę Palmową B, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii autorstwa ks. Piotra Spyry,• notkę o przesunięciu liturgicznego obchodu uroczystości Zwiastowania Pańskiego z 25 marca na 8 kwietnia 2024 r., oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr 1448).
Zobacz też —> Nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego – Dzień 9 – Niedziela, 24 marca 2024
Posłuchaj Ewangelii na 24 marca 2024 roku wraz z komentarzem ks. Przemysława Krakowczyka SAC:
Wideo —> Maskacjusz TV: Dobra Nowina na dziś | 24 marca – Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej
Ewangelia według św. Jana (J 10, 31-42)
“Gdy się zbliżali do Jerozolimy, do Betfage i Betanii na Górze Oliwnej, posłał dwóch spośród swoich uczniów i rzekł im: «Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz przy wejściu do niej znajdziecie uwiązane oślę, którego jeszcze żaden człowiek nie dosiadał. Odwiążcie je i przyprowadźcie tutaj. A gdyby was kto pytał, dlaczego to robicie, powiedzcie: „Pan go potrzebuje i zaraz odeśle je tu z powrotem”».
Poszli i znaleźli oślę przywiązane do drzwi z zewnątrz, na ulicy. Odwiązali je, a niektórzy ze stojących tam pytali ich: «Cóż to ma znaczyć, że odwiązujecie oślę?» Oni zaś odpowiedzieli im tak, jak Jezus polecił. I pozwolili im.
Przyprowadzili więc oślę do Jezusa i zarzucili na nie swe płaszcze, a On wsiadł na nie. Wielu zaś słało swe płaszcze na drodze, a inni gałązki ścięte na polach. Ci zaś, którzy Go poprzedzali i którzy szli za Nim, wołali:
«Hosanna!
Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie!
Błogosławione królestwo ojca naszego, Dawida,
które nadchodzi.
Hosanna na wysokościach!».”
Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> teksty Obrzędu Wejścia podczas Mszy św. w Niedzielę Palmową (Rok B)
Podczas Obrzędu Wejścia w Niedzielę Palmową B można odczytać również Ewangelię J 12, 12-16.
Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań
Męka Pańska według św. Marka (Ewangelia Mk 14, 1-15, 47)
Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według Świętego Marka (Ewangelia Mk 14, 1 – 15, 47) w opracowaniu kanału Maskacjusz TV. Tekst Ewangelii (wersja dłuższa) odczytywany podczas Mszy św. w Niedzielę Palmową (Rok B) – 24 marca 2024.
Wideo —> Maskacjusz TV: #MękaPańska | 28 marca 2021 | Niedziela Palmowa
Zobacz tekst Ewangelii Mk 14, 1 – 15, 47 —> na brewiarz.pl
Wersja krótsza Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa według Świętego Marka to (Mk 15, 1-39) – przeczytaj na brewiarz.pl
Komentarz do czytań liturgicznych na 24 marca 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:
Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Niedziela Palmowa)
Podaruj posiłek potrzebującym – zapraszamy wraz z Sanktuarium w Łagiewnikach!
“Bóg przyjmie każdy dar twojej miłości. Nawet te małe, ale dane z serca podarunki zostaną zapisane w sercu Boga na wieki. A dzięki Jego miłości, twoje grzechy i braki miłości zostaną wymazane na wieki.
Dzisiejsza Ewangelia o Męce Pańskiej zawiera pewien bardzo ważny szczegół. Znajduje się tam informacja o kobiecie, która poświęciła flakonik bardzo drogiego olejku nardowego namaszczając nim głowę Jezusa na kilka dni przed Jego męką i śmiercią. Wszyscy widzieli zewnętrzny gest, Jezus widział jej serce i prawdziwe intencje.
Tą intencją była oczywiście miłość, która „wyczuła” powagę nadchodzących wydarzeń w życiu Przyjaciela domu w Betanii. I Jezus docenił tę miłość, nie tylko ganiąc tych co szemrali („Zostawcie ją; czemu sprawiacie jej przykrość? Spełniła dobry uczynek względem Mnie”), lecz również objaśniając jej prorocki gest („już naprzód namaściła moje ciało na pogrzeb”), ale również wypowiadając znamienne słowa, że jej gesty miłości zostaną zapamiętane do końca świata („Gdziekolwiek po całym świecie głosić będą tę Ewangelię, będą również na jej pamiątkę opowiadać o tym, co uczyniła”)…”
Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii Mk 14, 1 – 15, 47 (Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa)
Bóg przyjmie każdy dar twojej miłości. Nawet te małe, ale dane z serca podarunki zostaną zapisane w sercu Boga na wieki. A dzięki Jego miłości, twoje grzechy i braki miłości zostaną wymazane na wieki.
☑️BÓG WIDZI I DOCENIA TWOJĄ MIŁOŚĆ
Dzisiejsza Ewangelia o Męce Pańskiej… pic.twitter.com/sZ1u6obBY0
— Piotr Spyra (@pspyra) March 24, 2024
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przeniesiona – Kiedy obchodzimy ją w 2024 roku?
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego (i Dzień Świętości Życia) obchodzona jest w Kościele tradycyjnie dokładnie 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem – w dniu 25 marca. W roku 2024 tego dnia przypada jednak Wielki Poniedziałek, drugi dzień obchodów Wielkiego Tygodnia, mających wyjątkową rangę w roku kościelnym.
Ze względu na fakt, iż normy kościelne związane z kalendarzem liturgicznym wskazują, że obchód w randze uroczystości – a więc także Zwiastowanie Pańskie – nie może przypadać ani w niedzielę, ani w Wielkim Tygodniu, ani też w Oktawie Wielkanocy (cała oktawa Zmartwychwstania Pańskiego również ma rangę uroczystości) została ona przeniesiona na poniedziałek po Święcie Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia 2024!
Zobacz też:
⇒ Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – 8 kwietnia 2024
⇒ Czy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?
⇒ Historia miłosierdzia – Zwiastowanie
👼💬👸🏻 Uroczystość Zwiastowania Pańskiego 👍🏼🎉
Maryja stała się brzemienną za sprawą bezpośredniego działania Bożego, jak zapowiadała Biblia (Iz 7, 14; Mt 1, 23) setki lat wcześniej. pic.twitter.com/GgZs4u1jll— Tweetując z BOGIEM (@TwGOD_pl) March 25, 2023
Dzienniczek św. Faustyny, nr 1448:
“Powiedz duszom, gdzie mają szukać pociech, to jest w trybunale miłosierdzia; tam są największe cuda, które się nieustannie powtarzają. Aby zyskać ten cud (…) wystarczy przystąpić do stóp zastępcy Mojego z wiarą i powiedzieć mu nędzę swoją, a cud miłosierdzia Bożego okaże się w całej pełni. Choćby dusza była jak trup rozkładająca się (…), cud miłosierdzia Bożego wskrzesza tę duszę w całej pełni
Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” 1448
Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!