Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

W Wielkim Tygodniu będziemy rozważać najważniejsze...

W Wielkim Tygodniu będziemy rozważać najważniejsze wydarzenia historii Zbawienia – Ks. Leszek Gęsiak SJ

Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, w którym będziemy wspominać najważniejsze wydarzenia historii Zbawienia – wskazuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Zobacz też:

Męka Pańska według św. Marka (Ewangelia Mk 14, 1-15, 47) – Niedziela Palmowa (Rok B)

Słowo na Wielki Tydzień – Niedziela Palmowa – Ks. Marek Chrzanowski FDP

Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że w Wielkim Tygodniu będziemy rozważać najważniejsze wydarzenia historii Zbawienia, zarówno zbawienia świata, jak i zbawienia każdego z nas. „Te najważniejsze wydarzenia zbawcze to Męka, śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, czyli Misterium Paschalne” – zauważył.

Ks. Gęsiak wyjaśnił, że święte Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej, a kończy Nieszporami w Niedzielę Wielkanocną. „Przez trzy dni przychodzimy codziennie do kościoła uczestnicząc w liturgii Triduum, które stanowi właściwe obchody Świąt paschalnych, a nie dopiero niedziela wielkanocna i następujący po niej poniedziałek” – przyznał.

Rzecznik Episkopatu zachęcił, by świętowanie wielkanocnych misteriów rozpocząć w Wielki Czwartek Mszą św. Wieczerzy Pańskiej. „Podczas tej liturgii wspominamy ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Warto tego dnia dziękować Panu Bogu za Jego obecność pośród nas w Najświętszym Sakramencie oraz za dar szafarzy Eucharystii, czyli kapłanów, dzięki którym Bóg – mocą Ducha Świętego – zstępuje podczas Mszy św. na ołtarz” – zaznaczył.

Ks. Gęsiak przypomniał, że w Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św. „Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się Eucharystii. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, która jest pamiątką męki i śmierci Jezusa Chrystusa na Krzyżu. W jej trakcie adoruje się Krzyż jako narzędzie naszego zbawienia” – wyjaśnił. Dodał, że tego dnia obowiązuje post ścisły, czyli ilościowy i jakościowy.

Rzecznik KEP zaznaczył, że kulminacją Triduum jest Wigilia Paschalna, sprawowana w noc zmartwychwstania. „Św. Augustyn nie bez powodu nazwał ją +matką wszystkich wigilii+, gdyż jest ona przebogata w czytania i symbole, które prowadzą nas przez całą historię zbawienia” – zwrócił uwagę.

Posłuchaj:

Info, audio i foto na podstawie —> BP KEP / episkopat.pl: Rzecznik KEP: W Wielkim Tygodniu będziemy rozważać najważniejsze wydarzenia historii Zbawienia


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do akcji Razem możemy więcej!