Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 20 marca 2024 – “...

Słowo na dziś – 20 marca 2024 – “Jeżeli trwacie w nauce mojej, jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 20 marca 2024 r., Środa V Tygodnia Wielkiego Postu, w którą polecamy: • Ewangelię J 8, 31-42 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • słowo papieża Franciszka skierowane do Polaków podczas audiencji generalnej w Watykanie, • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii autorstwa ks. Piotra Spyry, oraz • cytaty z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr 685).

Zobacz też:

⇒ Nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego – Dzień 5 – Środa, 20 marca 2024


Posłuchaj Ewangelii na 20 marca 2024 roku wraz z komentarzem ks. Przemysława Krakowczyka SAC:

Wideo —> Maskacjusz TV: Dobra Nowina na dziś | 20 marca – Środa, V tyg. Wielkiego Postu

Ewangelia według św. Jana (J 8, 31-42)

“Jezus powiedział do Żydów, którzy Mu uwierzyli: «Jeżeli trwacie w nauce mojej, jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli».

Odpowiedzieli Mu: «Jesteśmy potomstwem Abrahama i nigdy nie byliśmy poddani w niczyją niewolę. Jakże Ty możesz mówić: „Wolni będziecie”?»

Odpowiedział im Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu. A niewolnik nie pozostaje w domu na zawsze, lecz Syn pozostaje na zawsze. Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni. Wiem, że jesteście potomstwem Abrahama, ale wy usiłujecie Mnie zabić, bo nie ma w was miejsca dla mojej nauki. Co Ja widziałem u mego Ojca, to głoszę; wy czynicie to, co usłyszeliście od waszego ojca».

W odpowiedzi rzekli do niego: «Ojcem naszym jest Abraham».

Rzekł do nich Jezus: «Gdybyście byli dziećmi Abrahama, to dokonywalibyście czynów Abrahama. Teraz usiłujecie Mnie zabić, człowieka, który wam powiedział prawdę usłyszaną u Boga. Tego Abraham nie czynił. Wy dokonujecie czynów ojca waszego».

Rzekli do Niego: «My nie urodziliśmy się z nierządu, jednego mamy Ojca – Boga».

Rzekł do nich Jezus: «Gdyby Bóg był waszym Ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem sam od siebie, lecz On Mnie posłał».”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 20 marca 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 20 marca 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Środa, 5. tydz. postu)


Dołącz do akcji – zapraszamy wraz z Rektoratem Sanktuarium w Łagiewnikach!


Papież Franciszek do Polaków

– Niech Polska będzie ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie, od chwili, gdy pojawia się w łonie matki, aż do jego naturalnego kresu. Nie zapominajcie, że nikt nie jest panem życia, czy to swojego, czy też innych – powiedział papież Franciszek w pozdrowieniach do pielgrzymów polskich podczas środowej audiencji generalnej, 20 marca 2024 r.

Publikujemy pełny tekst pozdrowień:

“Serdecznie pozdrawiam Polaków.

Co roku 24 marca obchodzicie w Polsce Narodowy Dzień Życia. Myśląc o waszej Ojczyźnie, chciałbym odnieść do niej moje marzenie, jakie kilka lat temu wyraziłem, pisząc o Europie. Niech Polska będzie ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie, od chwili, gdy pojawia się w łonie matki, aż do jego naturalnego kresu. Nie zapominajcie, że nikt nie jest panem życia, czy to swojego, czy też innych.

Z serca wam błogosławię.”

Info na podstawie —> vaticannews.va / BP KEP: Papież do Polaków: Niech Polska będzie ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie

Ks. Piotr Spyra:

Jak być odpornym na czyjeś raniące słowa? Przydaje się tu umiejętność rozeznawania i właściwych decyzji, aby nie pielęgnować tych słów, tylko Słowo Boga.

Jezus był wolny od czyichś osądów, zwłaszcza tych nieprawdziwych. Sam dziś zresztą naucza „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Nie oznacza to jednak, że czyjeś nieprawdziwe oskarżenia nie raniły Go. Ktoś, kto jest czułą Miłością, jest też wrażliwy na raniące słowa.

Przykładem takich słów jest finałowe zdanie faryzeuszy wypowiedziane podczas kłótni z Jezusem. Kiedy zabrakło im argumentów, zaatakowali Jezusa pomówieniami dotyczącymi Jego narodzin: „My nie urodziliśmy się z nierządu”. To atak na Jezusa i Jego Matkę – najczystszą Maryję. Taki atak boli, gdy ktoś mówi nieprawdę. Boli jeszcze bardziej, gdy atakuje twoją najmocniejszą cnotę – tu np. czystość. Boli szczególnie, gdy wplątuje w to osoby, których kochasz.”

Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii J 8, 31-42


Dzienniczek św. Faustyny, nr 685:

“Poznałam, jak bardzo jest Bóg obrażany przez osobę bliską serca mojego. Na widok tego boleść przeszyła mi duszę, rzuciłam się w proch przed Panem i żebrałam o miłosierdzie. Przez dwie godziny w łzach, modlitwie i biczowaniu przeszkadzałam grzechowi i poznałam, że miłosierdzie Boże ogarnęło tę biedną duszę. O, jak wiele kosztuje jeden, jedyny grzech.”

Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” 685


Słowo na dziś – 20 marca 2024


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!