Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś wtorek, 2 stycznia 2024 r., liturgiczne wspomnienie obowiązkowe świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła, w którym polecamy: • Ewangelię J 1, 19-28 wraz z krótkim rozważaniem, • komentarz do wszystkich dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • notkę o dzisiejszym wspomnieniu liturgicznym, • przypomnienie o Losowaniu Patronów na Nowy Rok, proponowanym przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
Posłuchaj Ewangelii na 2 stycznia 2024 r. wraz z komentarzem:
Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 2 stycznia – św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, doktorów Kościoła
Ewangelia według św. Jana (J 1, 19-28):
“Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: «Kto ty jesteś?», on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: «Ja nie jestem Mesjaszem».
Zapytali go: «Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem?» Odrzekł: «Nie jestem». «Czy ty jesteś prorokiem?» Odparł: «Nie». Powiedzieli mu więc: «Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie?»
Powiedział: «Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak rzekł prorok Izajasz».
A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. I zaczęli go pytać, mówiąc do niego: «Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem?»
Jan im tak odpowiedział: «Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała».
Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.”
Zobacz na brewiarz.pl wszystkie > Czytania liturgii Mszy św. z dnia 2 stycznia 2024 roku
Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań
Komentarz do dzisiejszych czytań liturgicznych ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:
Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (2 stycznia)
Wspomnienie świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła
Bazyli urodził się z rodziców chrześcijańskich w Cezarei Kapadockiej w 330 r. Zdobywszy wykształcenie literackie oraz jaśniejąc cnotami, poświęcił się życiu pustelniczemu, jednakże w 370 r. został biskupem swego miasta rodzinnego. Walczył przeciw arianizmowi; napisał wiele wspaniałych dzieł, z których na pierwszy plan wybijają się reguły mnisze, do dziś praktykowane przez mnichów wschodnich. Zmarł 1 stycznia 379 r.
Grzegorz urodził się także w 330 ro, koło Nazjanzu. Odbył wiele podróży, aby posiąść wiedzę. Związany przyjaźnią z Bazylim, przyłączył się do niego, by prowadzić życie pustelnicze, lecz wkrótce został prezbiterem i biskupem. W 381 r. został wybrany biskupem Konstantynopola, usunął się jednak do Nazjanzu z powodu podziałów, które nastąpiły w jego Kościele. Zmarł w Nazjanzie dnia 25 stycznia 389 lub 390 roku. Ze względu na szczególny dar wiedzy i wymowy jest nazywany “teologiem”.
Zobacz więcej —> na brewiarz.pl
Wspominamy św. Bazylego Wielkiego i św. Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła, wywodzących się ze świętych rodzin, pustelników i obrońców dogmatu o Trójcy Świętej🙌 pic.twitter.com/XMcQ37jr0C
— Archidiecezja Krakowska (@ArchKrakowska) January 2, 2024
Losowanie Patronów na rok 2024
Tradycyjnie 1 stycznia każdego roku we wszystkich klasztorach Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia odbywa się losowanie rocznych Patronów. Z „Dzienniczka” wiemy, jak wielką wagę przywiązywała do tego św. Siostra Faustyna. Chciała, aby Ktoś z Nieba w sposób szczególny towarzyszył jej dniom w nowym roku, aby ją wspierał.
Patronów losują także osoby związane ze Zgromadzeniem: kapłani, współpracownicy, członkowie i wolontariusze „Faustinum”, przyjaciele, goście…, a także internauci na stronie: faustyna.pl. Wraz z Patronem otrzymują przesłanie najczęściej z „Dzienniczka’ św. Siostry Faustyny oraz praktykę miłosierdzia, najczęściej intencję do modlitwy.
Zobacz —> Szczegóły
Słowo na dziś – 2 stycznia 2024