Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Polacy przekazali Syryjczykom już ponad 30 mln zł ...

Polacy przekazali Syryjczykom już ponad 30 mln zł w ramach programu „Rodzina rodzinie” Caritas Polska

Polacy przekazali do tej pory Syryjczykom w ramach programu „Rodzina rodzinie” ponad 30 mln zł – wynika z raportu Caritas Polska zaprezentowanego w czwartek 21 czerwca 2018 r. w Warszawie podczas konferencji prasowej z udziałem abp. Josepha Tobjia z Aleppo.

Pomocą w ramach programu „Rodzina rodzinie” objętych jest ok. 9000 syryjskich rodzin. Zaś pomoc syryjskim rodzinom przekazuje prawie 20.000 polskich darczyńców w skali kraju. W samej archidiecezji gdańskiej, gdzie abp Tobji gościł u abp. Sławoja Leszka Głodzia, metropolity gdańskiego, przekazano prawie 3 mln PLN na pomoc niemal 900 rodzinom.

„Sytuacja Kościoła w Syrii jest tragiczna. Dwie trzecie chrześcijan wyemigrowało z Syrii. Jest to wielka rana, wielka strata dla całego Kościoła. To stawia pytanie co do przyszłości Kościoła w tym kraj” – powiedział abp Tobji podczas konferencji prasowej w Warszawie. „Ponad 8 tysięcy osób otrzymało pomoc dzięki programowi ‚Rodzina rodzinie’. Ta materialna pomoc nie ma uzależniać, ale przywraca nadzieję i pomaga usamodzielnić się. Daje poczucie, że rodziny polskie myślą o syryjskich, że jest ktoś na świecie, kto ich kocha” – dodał Arcybiskup z Aleppo.

Oprócz programu „Rodzina rodzinie” abp Tobji wskazał na inne projekty realizowane w Syrii przez Caritas Polska. Jednym z nich jest projekt wsparcia powrotu do przedsiębiorczości. Zaznaczył, że Kościół maronicki prosi o pomoc dla syryjskiego narodu nie po to, aby go uzależnić od finansowego wsparcia z zewnątrz, ale aby dać mu nadzieję na godne życie.

Zobacz też: relację z konferencji w Warszawie w serwisie —> Caritas Polska

Co Pan Bóg krzyczał do nas Syryjczyków, Chrześcijan?

"Co Pan Bóg krzyczał do nas Syryjczyków, Chrześcijan? Wiele razy ten głos był jasny: Zostańcie na tej ziemi. Zostańcie niezależnie od warunków. UFAJCIE. JA JESTEM.(…)Jeśli czujesz się niekochany, że Bóg jest daleko to zdziwisz się co Pan Bóg uczyni w Twoim życiu. (…)Na wszystkich etapach wojny czułem, że Pan Bóg był obecny. Każdego dnia.(…)Wierzę, że uda mi się zostać w Syrii i przetrwać. Takie jest moje skromne powołanie i przekonanie. Będę nim żył, aż do dnia, kiedy spotkam Jezusa twarzą w twarz i będę mógł powiedzieć: wytrwałem w wierze.(…)Caritas Polska daje nam szansę, żebyśmy mogli zostać w Syrii i budować chrześcijański ład. Zostaniemy tym światłem na miejscu. "

Opublikowany przez Caritas Polska Czwartek, 21 czerwca 2018

 

Raport Caritas Polska zawiera aktualne dane na temat bieżących problemów dotykających mieszkańców Syrii, a w szczególności Aleppo. Porusza kwestie związane ze zdrowiem, ekonomią, mieszkalnictwem oraz edukacją dzieci. Pozwala także zapoznać się z działaniami podejmowanymi w regionie przez Caritas Polska. Od stycznia 2018 roku pomoc świadczona jest za pośrednictwem Hope Center – ośrodka monitorującego z siedzibą w Aleppo. Z raportem można się zapoznać TUTAJ.

Wojna w Syrii trwa od 2011 roku. Brutalny konflikt pochłonął już pół miliona ludzkich istnień. Ludzie uwięzieni w oblężonych miastach, bez środków do życia, odcięci od pomocy przeżywali dramat, na który świat się znieczulił. Dziś na terenach objętych działaniami zbrojnymi mieszka 8,2 mln osób, które żyją w bezpośrednim zagrożeniu życia.

Info za —> BP KEP: Polacy przekazali Syryjczykom w ramach programu „Rodzina rodzinie” ponad 30 mln zł | Caritas.pl: „Nikomu z nas wojna nie jest obca” – prezentacja Raportu Caritas Polska…