Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Patriarcha Homs abp Arbach w Warszawie i polska po...

Patriarcha Homs abp Arbach w Warszawie i polska pomoc dla Syrii i Iraku

„Żyjemy w kraju pełnym strachu i zadajemy sobie pytanie: jaka będzie przyszłość? Nie wiemy, co nas czeka” – przyznał abp Jean-Abdo Arbach, melchicki metropolita Homs w Syrii. Gości on w Polsce na zaproszenie sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”  (PKWP) i Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Mówiąc o aktualnej sytuacji w Syrii podkreślił, że dużym wyzwaniem jest emigracja oraz zadbanie o przyszłość młodych ludzi. Jak poinformował przed wojną w Syrii mieszkało ok. 2 mln chrześcijan. Dziś jest ich o połowę mniej. Dodał, że migracja chrześcijan z Syrii nie jest żadnym rozwiązaniem, choć kraje europejskie przyjmują uchodźców.

Ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP podkreślił, że w Iraku, z ok. 1,5 mln chrześcijan, pozostało 200 tys. „To wielka wina całego cywilizowanego świata, jeśli w mediach oglądamy dzieci wyciągane spod gruzów, głodujących ludzi czy kobiety sprzedawane jako niewolnice” – mówił ks. Cisło. Jak poinformował 1 lutego stowarzyszenie rozpoczyna nowy projekt „Podaruj puszkę mleka”. Ma on objąć przynajmniej 3 tys. syryjskich dzieci, których matki nie mają pokarmu z powodu niedożywienia. Na zakup mleka w proszku, co odbywać się będzie na miejscu, ze względu na wysokie koszty ewentualnego transportu z Polski, potrzeba ok. 200 tys. dolarów.

W spotykaniu z dziennikarzami uczestniczył również biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego włączyła się w ubiegłym roku w budowę Centrum Samarytańskiego w Bukanga w Tanzanii, wsparła program Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”, skierowany do uchodźców z krajów ogarniętych wojną na Bliskim Wschodzie, zaś we współpracy z PKWP zorganizowała wysłanie odzieży dla dzieci i młodzieży, obuwia, artykułów szkolnych, plecaków oraz artykułów liturgicznych, które przekazano do Erbilu. Najnowsza inicjatywa Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego to zbiórka, jaka odbyła się 14 stycznia na rzecz rodzin w Syrii. Przeprowadzono ją w 14 miejscowościach Polski, przy okazji pikników organizowanych przez wojsko.

Czytaj całość —> episkopat.pl: Abp Arbach z Syrii: żyjemy w kraju pełnym strachu

Obejrzyj też relację Wiadomości TVP —> Świadek prześladowań chrześcijan

Źródło: episkopat.pl / Radio Watykańskie / KAI. Fot. ilustracyjne: G. Boguszewski/KAI

Briefing z udziałem Abp. Jean Abdou Arbacha z Syrii, Warszawa, 30 I 2017