Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Ks. prof. Waldemar Cisło z PKWP o pomocy Ukrainie:...

Ks. prof. Waldemar Cisło z PKWP o pomocy Ukrainie: Najbiedniejsi zostali w kraju

– Biedni, gdy jest wojna, zostają na miejscu, albo ze względu na stan zdrowia, albo brak pieniędzy na ucieczkę – podkreślił przed przypadającym w niedzielę 13 listopada 2022 r. XIV Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym ks. prof. Waldemar Cisło. Tłumaczył, że Pomoc Kościołowi w Potrzebie pomagała Ukrainie jeszcze zanim kraj został napadnięty przez Rosję. W tym roku Stowarzyszenie planuje przekazanie na wschód rekordowych środków.

Fot. BP KEP / EpiskopatNews

Więcej o Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym na stronie ⇒ pkwp.org/ukraina

Dyrektor sekcji polskiej PKWP zauważył, że „Kościół w Polsce jest jedynym, który na taką skalę pochyla się w drugą niedzielę listopada nad cierpiącymi i prześladowanymi”. Tłumaczył, że równie ważne, co wsparcie materialne, jest modlitwa. „Modlimy się we wszystkich kościołach o pokój” – dodał. Wyjaśnił, że „pokój jest podstawowym warunkiem, by zacząć układać życie, a podobne wołanie, co z Ukrainy wcześniej płynęło m.in. z Syrii i Iraku”.

Zobacz też —> Wyciągnięte ręce Kościoła – Konferencja prasowa przed XIV Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym “Uleczyć tęsknotę”

Ks. prof. Waldemar Cisło mówił, że „biedni, gdy jest wojna, zostają na miejscu, albo ze względu na stan zdrowia, albo brak środków”. Podał przykład z Aleppo, gdzie 70-letnia kobieta opiekowała się chorującym mężem. Mieszkali na trzecim piętrze, a mężczyzna wymagał ciągłej opieki. „Poprosiła dzieci, by wyjechały, ratowały siebie, ale sama została, bo od niej zależało, czy mąż przeżyje” – zaznaczył wykładowca UKSW. Dodał, że poprzez wsparcie finansowe Pomoc Kościołowi w Potrzebie chce dać siostrom i księżom narzędzia, poprzez które dotrą do najbiedniejszych. „W krajach wojny Kościół jest wszystkim: kuchnią, szpitalem i noclegownią” – wyjaśnił.

Dyrektor sekcji polskiej PKWP nie miał wątpliwości, że „na Ukrainie woda i prąd są wykorzystywane jako środki do prowadzenia wojny”.  Powoływał się też na dane ONZ z sierpnia, które wskazywały, że z terenów objętych działaniami wojennymi w inne regiony kraju uciekło 6 mln 600 tys. uchodźców wewnętrznych. Prowadząc ostrzał agresor nie oszczędza też budynków sakralnych. „200 zniszczonych świątyń należy do chrześcijan, głównie wiernych prawosławnych. A celem agresora jest zaprzeczenie potrzebie istnienia Ukraińskiej Cerkwi” – zwrócił uwagę ks. prof. Cisło.

Wykładowca UKSW tłumaczył, że okrucieństwa, którego dopuścili się Rosjanie nie da się porównać nawet z Aleppo. „W Syrii ludzie ginęli na skutek ostrzałów i bombardowań, a na Ukrainie okupanci mordowali bezbronnych cywilów, w tym kobiety i dzieci” – zauważył. Podkreślił, że przez lata wydawało się nam, że Europa – dzięki swoim konwencjom i umowom międzynarodowym – nie utraci pokoju. „W takim razie, na jaki punkt konwencji ma powołać się kobieta w zaawansowanej ciąży wynoszona z bombardowanego szpitala?” – pytał.

Ks. prof. Cisło sięgnął po dane, które potwierdzają, że zaangażowanie PKWP na Ukrainie nie jest niczym nowym. „Rocznie od 5 do 6 mln euro przeznaczaliśmy na pomoc duszpasterską. Teraz ona przeradza się w pomoc doraźną. Najpierw kupujemy leki i żywność, a potem zajmujemy się wsparciem duszpasterskim. W tym roku łącznie przekażemy 8 mln euro na wsparcie Ukrainy. To środki ze wszystkich 23 biur krajowych” – mówił.

Wykładowca UKSW odrzucał też argumenty o naiwność w modlitwie. Mówił o wołaniu w intencji prześladowanych chrześcijan w Pakistanie. „W niedzielę modliliśmy się w ramach Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, a w środę świat obiegła informacja, że Asia Bibi została uwolniona” – zaznaczył.

Dyrektor sekcji polskiej PKWP zwrócił uwagę, że to, co zostało nam z nauczania św. Jana Pawła II, to miłosierdzie i praktycznie zdany egzamin ze wsparcia potrzebujących. „W ostatnich latach żaden naród na świecie nie zdał tak egzaminu z uczynków miłosierdzia, jak uczynili to Polacy” – podsumował. Dziękował Polakom za otwarte, hojne i wrażliwe serca.

Więcej o Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym na stronie pkwp.org/ukraina.

Wpłaty można kierować na konto: 87 1020 1068 0000 1402 0096 8990 z dopiskiem „Ukraina”.

Info i foto na podstawie —> Biuro Prasowe PKWP Polska: Ks. prof. Cisło o pomocy Ukrainie: Najbiedniejsi zostali w kraju

Posłuchaj ks. bp Edwarda Kawy ze Lwowa:


Zobacz też:

PKWP: Ukraina tęskni za pokojem, uchodźcy za domem. Razem uleczmy tęsknotę!

PKWP: Tegoroczny “Dzień Solidarności”, 13 listopada 2022, będzie poświęcony Ukrainie

Ks. prof. Cisło: Twarde dane odpowiedzią na pedagogikę wstydu


Czynisz dobro? Podziel się swoim ? uczynkiem miłosierdzia, zainspiruj innych!

Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja