Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Film “Zieja” w polskich kinach od 28 s...

Film “Zieja” w polskich kinach od 28 sierpnia 2020

Film “Zieja”, który trafił do polskich kin w piątek 28 sierpnia 2020 r., to szeroki, epicki obraz wędrówki przez historię Polski XX wieku – przewodnikiem w tej podróży jest charyzmatyczny, mądry, bezkompromisowy ks. Jan Zieja. Film w reżyserii Roberta Glińskiego został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską, przy współfinansowaniu Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Miasta Lublin.

Zobacz —> gdzie można obejrzeć film “Zieja”

Film “Zieja” miał wejść do kin wiosną 2020 roku, ale uniemożliwiła to pandemia COVID-19. Reżyser podczas premiery w lutym podkreślał, że bohater filmu to bezkompromisowy kapłan, człowiek bez skazy, o bardzo silnych wartościach. – Gdy był kapelanem legionów wygłosił kazanie do żołnierzy o tym, by nie zabijać, był pryncypialny wobec swoich zasad, pochował samobójczynię w latach 20., gdy było to zabronione – wskazał Robert Gliński.

Zobacz więcej —> tvp.info: Film o kapelanie Szarych Szeregów wchodzi do kin

Wideo —> VOD TVP: Zieja – zwiastun (w kinach od 28 sierpnia)

Pomysłodawcą filmu był ks. Aleksander Seniuk, rektor wizytek warszawskich, który zabiegał o upamiętnienie ks. Ziei. Robert Gliński na początku nie był pozytywnie nastawiony do tego pomysłu.Uważałem, że robienie filmu o bohaterze, który jest tak pozytywny i moralny, czysty, właściwie święty, to jest zamierzenie bezsensowne. Bohater w filmie musi przeżywać konflikt, musi o coś walczyć, przejść jakąś przemianę, być zły, potem dobry – według amerykańskiej dramaturgii – powiedział reżyser. – Tutaj mamy do czynienia cały czas z aniołem, człowiekiem świętym. Ale z drugiej strony, kiedy zaczęliśmy pracować nad scenariuszem, okazało się, że taka postać w dzisiejszych czasach, zderzona z kontekstem współczesności, będzie miała duże znaczenie. Pojawił się pomysł, żeby do tego świętego wymyślić antybohatera. Stąd oficer UB, który go przesłuchuje. Jego rozmowy z nim, to jakby spotkania z szatanem. Na tym tle rodzi się konflikt i układa się cały scenariusz.

Zobacz więcej —> vaticannevs.va (luty 2020): Premiera filmu pt. „Zieja” poświęconego kapelanowi Szarych Szeregów


Film “Zieja” – szczegółowe informacje

Tytuł: Zieja
Reżyser: Robert Gliński
Dystrybutor: TVP

Czas trwania: 105 minut
Premiera: 28 sierpnia 2020

Jest rok 1977. Osiemdziesięcioletni ksiądz Jan Zieja współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników (KOR), zostaje wezwany na przesłuchanie. Rozmowy z funkcjonariuszem służby bezpieczeństwa staną się przyczyną retrospektywnej wędrówki po barwnym życiu księdza, prezentacji jego niezwykłej duchowej postawy, a także opowieści o najważniejszych wydarzeniach polskiej historii wieku dwudziestego.

Historia niezwykłego życia księdza Jana Ziei, duchownego, działacza społecznego, tłumacza, publicysty i pisarza religijnego, skupia w sobie wszystko, co najważniejsze w polskiej historii XX wieku. Ksiądz Zieja był naocznym świadkiem – wojny roku 1920, kampanii wrześniowej 1939, Powstania Warszawskiego, początków Komitetu Obrony Robotników (KOR) – co więcej świadkiem mającym na te wydarzenia wpływ. Był kapelanem wojskowym podczas wojny polsko-rosyjskiej, a także kapelanem Szarych Szeregów i Armii Krajowej w czasie II wojny światowej. W tej posłudze nie ulegał fasadowemu patriotyzmowi. W kazaniach głosił, że nie można zabijać nikogo, nawet wrogów czyli Niemców. Bo to zbrodnia. Chciano go rozstrzelać za dezercję i defetyzm. Gdy w latach 20-tych XX wieku pochował samobójczynię na katolickim cmentarzu wylądował przed sądem biskupim. W roku 1926 wyruszył na pielgrzymkę do Rzymu bez paszportu, ignorując istnienie granic państwowych. W roku 1946 włączył do swojej rady parafialnej kobietę, co było wówczas zabronione i ponownie otrzymał naganę od biskupa.

Zieja często stawiał na szali swoje życie, wolność, nierzadko ryzykował wszystkim, w imię wyznawanych wartości moralnych, etycznych i religijnych. Jego idealistyczne, najprostsze i bezpośrednie pojmowanie dobra, miłości, wyrozumiałości dla ludzkich wad oraz niezwykły kręgosłup moralny powodowały, że często szedł pod prąd nie tylko bieżącej sytuacji politycznej, ale i kościelnych reguł. Bezkompromisowy, wierny swoim zasadom wyszedł bez szwanku z niezliczonych zagrożeń, nigdy nie wyrzekając się swoich przekonań.

Obsada:

Andrzej Seweryn (ks. Jana Zieja), Mateusz Więcławek (ks. Jan Zieja młody ), Zbigniew Zamachowski  (Adam Grosicki), Sławomir Orzechowski  (Pułkownik Adamiec), Sonia Bohosiewicz (Krystyna Żelechowska), Redbad Klynstra (kpt. Szafrański), Tadeusz Bradecki (prymas Stefan Wyszyński).

Robert Gliński – reżyser

Reżyser. Absolwent wydziału architektury Politechniki Warszawskiej (1975). W latach 1989-91 członek Komitetu Kinematografii. Od roku 2002 wykładowca na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, w latach 2008-2012 rektor uczelni. W latach 2011-2014 dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

Filmografia: CHŁOPCY (spektakl telewizyjny), BIESIADA U HRABINY KOTŁUBAJ (spektakl telewizyjny), CZUWAJ, KAMIENIE NA SZANIEC, ŚWINKI, BENEK, SOLIDARNOŚĆ, SOLIDARNOŚĆ…, WRÓŻBY KUMAKA, CZEŚĆ TERESKA

Wojciech Lepianka – scenariusz

Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Filmografia: WOJENNE DZIEWCZYNY (serial telewizyjny) , DIAGNOZA (serial telewizyjny), STRAŻACY (serial telewizyjny) , ZBRODNIA. Sezon 2 (serial telewizyjny), PIĄTE, NIE ODCHODŹ! reż. Katarzyna Jungowska , MÓJ ROWER reż. Piotr Trzaskalski

– Był to kapłan skromny, oddany tylko i wyłącznie Bogu. Człowiek który nigdy nie chciał być na pierwszej linii wydarzeń, ale był. Już w 1920 r. towarzyszył żołnierzom polskim podczas wojny, mimo iż nigdy nie chciał się znaleźć w wojsku, ani tym bardziej walczyć. Był polskim patriotą (…) Nie milczał także w czasie okupacji i komunizmu. Najbardziej cenię go za to, że w czasie, kiedy prymas Stefan Wyszyński trafił do więzienia i kiedy wielu, również księży, odwróciło się od niego, to ks. Zieja, przesłuchiwany przez UB (…) powiedział, że on nigdy nie zdradzi swojego prymasa.

Janusz Kotański, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej

Zapraszamy do kin w całej Polsce! 🥳🎉⭐️ Od dziś możecie oglądać naszą najnowszą produkcję pt. "ZIEJA" w reżyserii…

Opublikowany przez Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych Piątek, 28 sierpnia 2020