Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Film “Figurant” w kinach od piątku 20 ...

Film “Figurant” w kinach od piątku 20 października 2023 roku

“Figurant” – najnowszy film Roberta Glińskiego, który miał premierę kinową w piątek 20 października 2023 r., to opowieść o agencie komunistycznej służby bezpieczeństwa, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę. Dzięki nietypowemu protagoniście film w unikalny sposób pokazuje znane fakty (walka o budowę kościoła w krakowskiej Nowej Hucie, inwigilacja środowisk kościelnych prowadzona przez SB).

Wideo —> TVP VOD: Figurant – w kinach od 20 października

“Figurant” nie jest opowieścią biograficzną o przyszłym Papieżu, Karol Wojtyła jest tu tylko katalizatorem działań. Dla awansów, pieniędzy i kariery bohater filmu coraz dalej przesuwa granice moralnych kompromisów, a inwigilacja Wojtyły staje się jego obsesją. Bohater filmu wchodzi coraz głębiej w wyizolowany, niemoralny świat tajnych służb i stacza się w otchłań samotności, zła i zbrodni.

Za produkcję filmu odpowiada Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, koproducentem jest Telewizja Polska, a produkcja współfinansowana była ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dystrybucją obrazu zajmuje się TVP Dystrybucja Kinowa.

Zobacz —> Gdzie obejrzeć film “Figurant”

Obsada:

Mateusz Więcławek – Bronek Budny
Marianna Zydek – Marta
Adrian Brząkała – ksiądz Michał
Zbigniew Stryj – pułkownik Wojnar
Zuzanna Lit – scenografka Krystyna
Krzysztof Wach – Łysy
Krzysztof Szczepaniak – Ryży
Szymon Roszak – Wąsik
Maciej Mikołajczyk – Karol Wojtyła
i inni

Szczegółowe informacje o filmie:

reżyseria: Robert Gliński
scenariusz: Andrzej Gołda
producenci: Zbigniew Domagalski, Włodzimierz Niderhaus
autor zdjęć: Adam Bajerski
muzyka: Zygmunt Konieczny
scenografia: Ryszard Melliwa
kostiumy: Elżbieta Radke, Zuzanna Glińska
montaż: Krzysztof Szpetmański
dźwięk: Krzysztof Jastrząb
charakteryzacja: Agnieszka Jońca
kierownik produkcji: Leszek Pieszko

produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
koprodukcja: Telewizja Polska S.A., Krakowskie Biuro Festiwalowe
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundusz Filmowy
w Krakowie
dystrybucja: Dystrybucja Kinowa TVP
Czas: 113 min

Więcej o filmie —> na Facebooku

Film "Figurant" w kinach od piątku 20 października 2023 roku

Źródło —> Dystrybucja Kinowa TVP: Figurant

Zobacz też —> ekai.pl: „Figurant” już w kinach


„Figurant”, jak wyjaśnia reżyser Robert Gliński, to w żargonie Służb Bezpieczeństwa osoba inwigilowana. W powszechnym rozumieniu „figurant” to osoba tylko pozornie ważna, w istocie nie odgrywa istotnej roli. Zdaniem Glińskiego figurantem okazuje się nie Karol Wojtyła (rola Macieja Mikołajczyka), ale główny bohater – esbek go inwigilujący, który „chce przy pomocy kamery i mikrofonu zbudować swój świat i rządzić, mieć wpływ na wszystko, co go otacza”. W rezultacie „stacza się w studnię zła bez końca”, jak zaznacza reżyser.

Film jest oparty na faktach historycznych. Andrzej Gołda konstruował scenariusz w oparciu o książkę „Donos na Wojtyłę” Marka Lasoty i materiałach Instytutu Pamięci Narodowej. Przez cały okres PRL wszyscy księża katoliccy byli inwigilowani przez tajne służby. Karol Wojtyła był inwigilowany od końca lat 40. aż do upadku komunizmu w Polsce. Jako biskup Krakowa był ciągle obserwowany przez wielu agentów. Zainteresowanie SB wzrosło, gdy został papieżem…

Zobacz więcej —> polskifr.fr: Wojtyła oczami esbeka. Premiera filmu „Figurant”

Czarnobiały film doskonale oddaje klimat Krakowa z tamtych czasów i metody jakimi posługiwała się bezpieka werbując informatorów z otoczenia Wojtyły. Przedstawia kulisy prowokacji stosowanych wobec Wojtyły, ale także innych księży i hierarchów. Przykładem przywołany w filmie wątek działań bezpieki wobec Ireny Kinaszewskiej, którą w filmie zagrała jej wnuczka Paulina.

Zobacz więcej —> gosc.pl / Edward Kabiesz: “Figurant”