Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Do nieba z Ojcem Pio – obchody podwójnego ju...

Do nieba z Ojcem Pio – obchody podwójnego jubileuszu św. Ojca Pio w roku 2018

100 lat temu, 20 września 1918 roku, św. Ojciec Pio, modląc się w chórze zakonnym przed krucyfiksem, otrzymał stygmaty – 5 ran, które nosił 50 lat – na rękach, boku i nogach. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3 400 litrów krwi. Rany krwawiły szczególnie, gdy odprawiał Mszę Świętą. W roku 2018 przeżywaliśmy także 50-lecie śmierci Ojca Pio – 23 września 1968 r. Podwójny jubileusz był świętowany w całym Kościele. Głównym organizatorem jubileuszowych obchodów w Polsce pod hasłem „Do nieba z Ojcem Pio” była krakowska prowincja Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Patronat nad wydarzeniem objęli m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, a także konferencje wyższych przełożonych żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych.

„Ojciec Pio jest jednym z najpopularniejszych świętych Kościoła na świecie. To był człowiek po pierwsze wielkiej modlitwy, był bardzo pokorny, chodził w obecności Boga” – mówił kapucyn brat Roman Rusek podczas spotkania w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w dniu 23 stycznia 2018 r. Podkreślił, że o. Pio to człowiek, który się modlił i ta modlitwa była poparta wielkim cierpieniem. „Świat potrzebował i potrzebuje ojca. Ojciec Pio stał się takim ojcem dla milionów ludzi” – dodał brat Roman Rusek. „To był człowiek, który do szaleństwa kochał ludzi” – mówił.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Z okazji jubileuszu o. Pio, 17 marca, papież Franciszek odwiedził Pietrelcinę i San Giovanni Rotondo – miejsca związane ze świętym o. Pio. Również Polacy udadzą się do San Giovanni Rotondo. Narodowa pielgrzymka będzie miała miejsce od 10 do 13 października. Rozpocznie się od spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas środowej audiencji ogólnej.

W czasie jubileuszowych obchodów w Polsce zaplanowano też m.in. czuwanie z o. Pio w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach 16 i 17 czerwca, by uczcić datę kanonizacji św. o. Pio (16 czerwca). Gościem specjalny czuwania był kard. Stanisław Dziwisz, który będzie przewodniczył Mszy św.

Więcej —> o Czuwaniu w Łagiewnikach

Kolejnym było Dziękczynienie z Maryją i z Ojcem Pio za spuściznę wiary Czechów, Węgrów i Polaków, które miało miejsce w dniach 18 i 19 sierpnia 2018 r. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przy w klasztorze Christus Rex Sercanów Białych w Polanicy Zdroju.

Więcej —> o Dziękczynieniu z Maryją i Ojcem Pio

Oprócz spotkania w Łagiewnikach od 20 do 22 września na Jasnej Górze odbywał się Jubileuszowy Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio zaś w nocy z 22 na 23 września, a więc w dniu rocznicy śmierci o. Pio na Jasnej Górze pod hasłem “Z Maryją i Ojcem Pio CZYŚCIMY CZYŚCIEC” trwała modlitwa w intencji tych osób, które odeszły, a którym nie przebaczyliśmy. Czuwanie połączone było z ogólnopolską akcją duszpasterską, pod honorowym patronatem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej –> o akcji “Z Maryją i Ojcem Pio Czyścimy Czyściec!”, czuwaniu i kongresie na Jasnej Górze

W dniach 28 i 29 września 2018 r. w Gdańsku odbył się II edycja Kongresu Św. Ojca Pio. W trakcie dwóch dni spotkania pod hasłem “Do nieba z Ojcem Pio”, którego głównym organizatorem  jest Zakon Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej poprzez swój Dom Zakonny w Gdańsku, miało miejsce 18 debat i paneli.

Więcej –> o 2. Kongresie Św. Ojca Pio w Gdańsku

W dniach 5-10 grudnia 2018 r. miała miejsce peregrynacja po Polsce znaków życia i świętości świętego Ojca Pio – relikwii pierwszego stopnia świętego Stygmatyka, w ramach kończących się obchodów Jubileuszu 100-lecia od otrzymania przez niego stygmatów oraz 50-lecia przejścia do domu Ojca.

Zobacz więcej —> Peregrynacja relikwii św. Ojca Pio po Polsce, 5-10 grudnia 2018

Wśród inicjatyw roku jubileuszowego prowadzone były również kampanie społeczne, m.in. kampania pod nazwą „Niestygmatycy”. Na stronie internetowej pod taką nazwą publikowano historie osób, które pokazują, że warto być otwartym na drugiego człowieka, nie oceniając go. Nazwa kampanii nawiązuje do pojęcia stygmatyzacji społecznej, jej celem jest skłonienie do refleksji nad stygmatyzowaniem osób bezdomnych. Główne hasło akcji brzmi: „Zobacz we mnie kogoś więcej niż bezdomnego”.

Info za —> Misericors / BPKEP: Do nieba z Ojcem Pio – rozpoczynają się obchody jubileuszu

Zobacz też:

www.kapucyni.pl
Listy Ojca Pio
Niestygmatycy

Posłuchaj: