Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post?

Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post?

Wielka Sobota – w tym roku 16 kwietnia 2022 –  jest dniem żałoby po ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie, w kościołach i kaplicach w „Grobie Pańskim” adorujemy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, dziękując Mu za dzieło odkupienia i wszystkie łaski wysłużone na krzyżu dla naszego zbawienia oraz błagamy o miłosierdzie dla nas i całego świata. Post paschalny w Wielką Sobotę (trwający do Wigilii Paschalnej) nie jest obowiązkiem, ale jest przez Kościół bardzo zalecany i zgodny z wymową liturgii Triduum Paschalnego.

Zobacz więcej nt. Wielkiej Soboty i Wigilii Paschalnej —> na brewiarz.pl

Zobacz też —> Triduum Paschalne to najważniejsze trzy doby w całym roku liturgicznym – bp Piotr Greger

Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


Kościół także dzisiaj powstrzymuje się od sprawowania ofiary Mszy św., aż do wieczornej lub nocnej Wigilii Paschalnej, która jednak należy już do Wielkanocy (!) dlatego główny ołtarz w kościołach pozostaje obnażony. Przychodzimy do kościoła, by adorować Chrystusa w Grobie…

W Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Natomiast w Wielką Sobotę, aż do Wigilii Paschalnej wierni są zachęcani do zachowania postu paschalnego – powstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych. Najstarsze świadectwa o poście w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę sięgają II wieku. Był to wówczas post pełny – nie można było zjeść ani wypić niczego. Jedynie chorzy mogli pić wodę i jeść chleb.

W ciągu dwóch pierwszych dni Triduum trwa święty post paschalny, kiedy to zgodnie z pierwotna tradycją Kościół pości, ponieważ “Oblubieniec został zabrany”. Wszędzie należy zachować post i wstrzemięźliwość w Wielki Piątek Męki Pańskiej; doradza się, aby był on przedłużony także na Wielką Sobotę, tak by kościół z uwznioślonym i otwartym duchem przeszedł do radości Niedzieli Zmartwychwstania.” – czytamy w Liście Okólnym o Przygotowaniu i Obchodzeniu Świąt Paschalnych.

Więcej —> niedziela.pl: Co z postem w Wielką Sobotę? | gosc.pl: Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? | wiara.pl: W Wielką Sobotę post paschalny

Fot. S. Lee / episkopat.pl


W Wielki Piątek rozpoczęła się coroczna —> Nowenna do Miłosierdzia Bożego, którą przekazała nam św. siostra Faustyna Kowalska.


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja