PODZIEL SIĘ

Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post?

Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post?

Wielka Sobota jest dniem żałoby po ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa. W kościołach i kaplicach w „Grobie Pańskim” adorujemy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, dziękując Mu za dzieło odkupienia i wszystkie łaski wysłużone na krzyżu dla naszego zbawienia oraz błagamy o miłosierdzie dla nas i całego świata. Post paschalny w Wielką Sobotę (trwający do Wigilii Paschalnej) nie jest obowiązkiem, ale jest przez Kościół bardzo zalecany i zgodny z wymową liturgii Triduum Paschalnego.

Zobacz więcej nt. Wielkiej Soboty i Wigilii Paschalnej —> na brewiarz.pl

Kościół także dzisiaj powstrzymuje się od sprawowania ofiary Mszy św., aż do wieczornej lub nocnej Wigilii Paschalnej, która jednak należy już do Wielkanocy (!) dlatego główny ołtarz w kościołach pozostaje obnażony. Przychodzimy do kościoła, by adorować Chrystusa w Grobie, oraz aby poświęcić pokarmy na wielkanocny stół.

Zobacz też —>  Jak przeżyć Wielką Sobotę? – O. Adam Szustak OP o liturgii Wielkiej Soboty

W Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Natomiast w Wielką Sobotę, aż do Wigilii Paschalnej wierni są zachęcani do zachowania postu paschalnego – powstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych. Najstarsze świadectwa o poście w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę sięgają II wieku. Był to wówczas post pełny – nie można było zjeść ani wypić niczego. Jedynie chorzy mogli pić wodę i jeść chleb.

W ciągu dwóch pierwszych dni Triduum trwa święty post paschalny, kiedy to zgodnie z pierwotna tradycją Kościół pości, ponieważ “Oblubieniec został zabrany”. Wszędzie należy zachować post i wstrzemięźliwość w Wielki Piątek Męki Pańskiej; doradza się, aby był on przedłużony także na Wielką Sobotę, tak by kościół z uwznioślonym i otwartym duchem przeszedł do radości Niedzieli Zmartwychwstania.” – czytamy w Liście Okólnym o Przygotowaniu i Obchodzeniu Świąt Paschalnych.

Więcej —> niedziela.pl: Co z postem w Wielką Sobotę? | gosc.pl: Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? | wiara.pl: W Wielką Sobotę post paschalny

Fot. S. Lee / episkopat.pl


W Wielki Piątek rozpoczęła się coroczna —> Nowenna do Miłosierdzia Bożego, którą przekazała nam św. siostra Faustyna Kowalska.