Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Caritas Polska: Wspólny czas – najlepszy pre...

Caritas Polska: Wspólny czas – najlepszy prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka

W dniu 21 stycznia obchodzimy w Polsce Dzień Babci, a 22 stycznia Dzień Dziadka. Pamiętajmy, by z tej okazji obdarować dziadków nie tylko życzeniami, ale też naszą obecnością – apeluje Caritas Polska.

Nic nie dzieje się po prostu. Nasza uwaga i czas, który spędzamy wspólnie buduje satysfakcjonujące, inspirujące i głębokie relacje. Potwierdzeniem tej prawdy niech będą słowa bł. kard. S. Wyszyńskiego: „Mówi się, że: czas to pieniądz. A ja wam powiem: czas to miłość!”.

Obejrzy materiał Caritas Polska przygotowany z okazji Dnia Babci – 21 stycznia 2024…

… oraz z okazji Dnia Dziadka – 22 stycznia 2024:

Caritas dla seniorów

Starsze osoby to grupa społeczna otaczana przez Caritas szczególną troską. Wychodząc naprzeciw potrzebom seniorów, odziały diecezjalne Caritas prowadzą m.in. kluby seniora, świetlice parafialne domy pomocy społecznej. Chorych seniorów odwiedzają w domach wolontariusze – to niezwykle ważne, bo czasami obecność drugiego człowieka może zdziałać najwięcej. Caritas prowadzi również placówki opiekuńcze, domy pomocy i hospicja.

Spotykamy się, zachęcamy do działania!

Caritas diecezjalne i Caritas Polska realizują wspólnie szereg działań senioralnych. Program Senior Caritas ma na celu poprawę jakości życia seniorów. Wolontariusze wspierają podopiecznych indywidualnie, dzięki czemu możliwe jest tworzenie więzi przyjaźni. Wspierają tworzenie sieci pomocy i samopomocy w społecznościach lokalnych, by w ten sposób minimalizować poczucie osamotnienia i wykluczenia społecznego seniorów. Dodatkowo Caritas organizuje liczne zajęcia tematyczne, spotkania towarzyskie, warsztaty, spacery, wycieczki, pielgrzymki i spotkania międzypokoleniowe.

– Wspólna aktywność, spotkania z wolontariuszami, zwłaszcza młodymi – to jest nieocenione. Młodzi wnoszą radość, energię, pozytywne emocje. Nas bardzo uaktywniają takie spotkania. Zapomina się wtedy o starości, samotności, dolegliwościach. Przejmujemy tę ich pasję i cieszymy się wspólnie – opowiada Danuta Wilbik, uczestniczka programu „Senior caritas est”.

– Seniorzy mają duże doświadczenie życiowe, opowiadają ciekawe historie, bo dużo w życiu przeżyli. Lubię ich słuchać, dużo mi dają, czuć od nich taki spokój, ciepło. Można się dzięki nim na chwilę zatrzymać w codziennym biegu – zwraca uwagę Ania, jedna z młodych wolontariuszek Caritas.

Wsparcie na co dzień i od Święta

Święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy są wyjątkowe dla wszystkich, dlatego w czasie poprzedzającym Caritas organizuje spotkania świąteczne i przygotowuje paczki dla potrzebujących.

W programie Caritas Polska „Na codzienne zakupy”, realizowanym w partnerstwie z Fundacją Biedronki oraz 43 oddziałami diecezjalnymi Caritas, potrzebujący seniorzy otrzymują regularne wsparcie finansujące produkty żywnościowe. To całoroczna akcja, skierowana do samotnych potrzebujących osób 60+, zamieszkujących wsie i małe miejscowości. Seniorzy otrzymują kartę przedpłaconą na kwotę 185 zł miesięcznie do wykorzystania w sieci sklepów Biedronka. Mogą skorzystać również z bezpośredniej pomocy wolontariuszy w codziennych zakupach. Seniorzy sami decydują, na jakie produkty chcą przeznaczyć fundusze. Na pomoc potrzebującym Fundacja Biedronki przekazała w 2023 roku 20,9 mln złotych. Całorocznym wsparciem objętych zostało 11 tys. osób.

Seniorom, którzy mają ograniczoną sprawność, w wybranych diecezjach Caritas dostarcza dwa razy w tygodniu ciepłą zupę lub całe dwudaniowe obiady. Te działania są bardzo potrzebne, dlatego w bieżącym roku ta pomoc będzie wzmocniona i rozszerzona, dzięki środkom pozyskanym podczas ogólnopolskich zbiórek żywności „Tak. Pomagam!”, które odbędą się przed świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia.

Info, foto i wideo na podstawie —> Caritas Polska: Wspólny czas – najlepszy prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka

Zobacz też:

⇒ Modlitwa za Babcie i Dziadków – Papież Benedykt XVI

⇒ 21 stycznia – Wspomnienie św. Agnieszki

⇒ 22 stycznia – Wspomnienie św. Wincentego Pallottiego