PODZIEL SIĘ

21 stycznia – Wspomnienie św. Agnieszki

21 stycznia – Wspomnienie św. Agnieszki

W dniu 21 stycznia Kościół powszechny obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy.

Agnieszka była jedną z wielu męczennic, zamordowanych w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Żyła w Rzymie, prawdopodobnie na przełomie III i IV wieku, w czasach cesarza Dioklecjana, choć niektóre przekazy podają, że 50 lat wcześniej. Według tradycji, zginęła w wieku lat 12 lub 13, broniąc dziewictwa, które ślubowała Jezusowi Chrystusowi. Miało się to stać w 304 lub 305 roku. Papież Damazy uczcił ją pieśnią, a liczni Ojcowie, w ślad za świętym Ambrożym, wysławiali ją jako wzór dziewic chrześcijańskich.

Czytaj więcej o św. Agnieszce —> na brewiarz.pl

Wideo —> TVMisericordiaPL: Skarby Kościoła 21 stycznia | św. Agnieszka

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 21 stycznia 2019


Artyści przedstawiają św. Agnieszką z barankiem, gdyż łacińskie imię Agnes wywodzi się od łacińskiego wyrazu agnus – baranek. Dlatego powstał piękny zwyczaj, że przy klasztorze, który znajduje się przy bazylice św. Agnieszki, zakonnice pielęgnują baranki, które poświęca się w dzień św. Agnieszki – 21 stycznia. Z ich wełny wyrabiane są paliusze, które Ojciec Święty rozsyła świeżo mianowanym metropolitom Kościoła katolickiego.

Czytaj całość —> niedziela.pl: Święta Agnieszka – dziewica i męczennica


Ks. Tomasz Jaklewicz:

Pomimo tak młodego wieku stała się mistrzynią męstwa… Czego uczy nas odważna nastolatka sprzed wieków? Wierności Chrystusowi, odwagi i poczucia godności, której nie mogą odebrać żaden przymus czy poniżenie. Zadziwia dojrzałość wiary w tak młodym wieku. Święci niepokoją, zawstydzają. Budzą ze stanów letnich, są wyrzutem sumienia. Pytają, co z moją wiarą, czystością, odwagą, konsekwencją, godnością?

Czytaj całość —> wiara.pl: Św. Agnieszka i… baranki


Posłuchaj franciszkańskiej homilii na poniedziałek II tygodnia zwykłego – 21 stycznia 2019 r. pt. Wesele i miecz – św. Agnieszka i droga do Jezusa: