Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Abp Marek Jędraszewski zainaugurował w Łagiewnikac...

Abp Marek Jędraszewski zainaugurował w Łagiewnikach nowennę przygotowującą do 20. rocznicy Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu – 22 sierpnia 2021

– Inaugurujemy tę niezwykłą nowennę, aby iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać „Jezu, ufam Tobie!” – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Łagiewnik, która w niedzielę 22 sierpnia 2021 r. odbyła się z okazji kolejnej rocznicy konsekracji łagiewnickiej bazyliki przez Jana Pawła II i Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu.

Wideo —> Archidiecezja Krakowska: Abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia: To szczególne miejsce wybrane przez Boga

♥ Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


Na początku Eucharystii zebranych w Bazylice Bożego Miłosierdzia przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia powiedział: – Serdecznie witam Was na VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Ta pielgrzymka odbywa się od 2014 r. zawsze w niedzielę, która przypada po rocznicy poświęcenia tej świątyni i zawierzeniu świata Bożemu Miłosierdziu. Te wielkie i piękne wydarzenia odbyły się na tym miejscu 17 sierpnia 2002 roku. Pragnę serdecznie pozdrowić wszystkich Czcicieli Bożego Miłosierdzia, którzy zgromadzili się tutaj oraz tych, którzy łączą się z nami dzięki transmisji internetowej. W Munyonyo w Ugandzie i w Chicago w USA, gdzie trafią poświęcone dziś Dzwony Nadziei i w ponad czterdziestu innych miejscach na świecie, które dziś rozpoczynają razem z nami przygotowanie do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

– Pragniemy, aby przesłanie płynące z Łagiewnik: Miłosierdzie nadzieją dla świata dotarło na wszystkie kontynenty i do każdego człowieka – mówił dalej ks. Bielas. – Z wielką ufnością powtarzamy tutaj każdego dnia słowa z Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał na tym miejscu św. Jan Paweł II: Pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego miłosierdzia, aby w Tobie Trójjedyny Boże, zawsze odnajdywali źródło nadziei. Chcemy, aby rozbrzmiewały one w wielu miejscach na świecie, a comiesięczne rozważanie fragmentów papieskiego Aktu prowadzone pod przewodnictwem naszego Księdza Arcybiskupa pozwoliło odkryć bogactwo zawartych w nim treści.

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że losy tajemnicy o miłosierdziu Bożym z trudem przebijały się do świadomości ludzi, także tych odpowiedzialnych za życie Kościoła powszechnego. Dopiero Jan Paweł II potwierdził, że słowa, które notowała Siostra Faustyna w swoim Dzienniczku są prawdą.

– Drogie było mu to miejsce nawiedzane w czasach trudnych, w czasach pogardy. Tu rosła jego wiara na przekór temu wszystkiemu co sprzysięgało się przeciwko chrześcijańskiej wierze i prawdzie, że Bóg jest pełen miłosierdzia i gotów przebaczyć największe nawet grzechy i zbrodnie – mówił arcybiskup zaznaczając, że Jan Paweł II był przekonany o świętości tego miejsca, gdzie w 2002 r. konsekrował Bazylikę Bożego Miłosierdzia i zawierzył świat Bożemu miłosierdziu. – Szczególne miejsce, wybrane przez Boga, przyjęte i rozumiane przez ludzi – mówił o Łagiewnikach metropolita krakowski.

Przywołując określenie Jana Pawła jako „papieża Bożego miłosierdzia” arcybiskup zwrócił uwagę, że Karol Wojtyła dojrzewał wewnętrznie do misji, jaką zlecił mu Pan Bóg. Przypomniał, że jako robotnik w fabryce Solvay w drodze do pracy modlił się przy grobie Siostry Faustyny. 1 października 1965 r. jako metropolita krakowski rozpoczął proces informacyjny na poziomie diecezjalnym odnośnie do życia i cnót Siostry Faustyny, a dwa lata później zakończył go już jako kardynał. Drugą papieską encyklikę poświęcił Bogu Ojcu bogatemu w miłosierdzie. W 1993 r. beatyfikował Siostrę Faustynę, a siedem lat później dokonał jej kanonizacji. Sanktuarium w Łagiewnikach nawiedził w roku 1997, a ponownie w 2002 r., kiedy konsekrował nowo wybudowany kościół, który w kolejnym roku podniósł do godności Bazyliki Mniejszej. Arcybiskup podkreślił, że miłosierdzie przejawiało się nie tylko w nauczaniu Jana Pawła II, ale widoczne było w jego życiu. W tym kontekście metropolita wskazał na przytulenie się do krzyża w Wielki Piątek 2005 r., a także jego odchodzenie, gdy w liturgii Kościoła zaczęto już obchodzić Święto Bożego Miłosierdzia.

W roku 2022 będzie obchodzona 20-rocznica Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Z tej okazji metropolita krakowski ogłosił specjalną nowennę. Będzie przeżywana pod hasłem: „Miłosierdzie nadzieją dla świata”. Od września do lipca, w niedzielę po siedemnastym dniu miesiąca, bogactwo treści papieskiego Aktu zawierzenia będzie odkrywane w rozważaniach przygotowanych przez abp. Marka Jędraszewskiego. – Inaugurujemy tę niezwykłą nowennę, aby iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać „Jezu, ufam Tobie!” – mówił metropolita krakowski, który po homilii poświęcił dwa kolejne Dzwony Nadziei – tym razem do sanktuarium w Munyonyo (Uganda) i Chicago (USA). – Poświęcamy te dzwony, aby biły światu nie na trwogę, ale ku nadziei, dla pokoju serc, dla miłosierdzia, które ma ogarnąć nas wszystkich po to, aby świat był bardziej Boży, a przez to bardziej ludzki – mówił arcybiskup.

W ubiegłym roku Dzwony Nadziei zostały poświęcone dla Brazylii, Filipin i łagiewnickiej bazyliki, w tegoroczne Święto Miłosierdzia – dla Oceanii, dla wysp Tonga i Samoa.

Na zakończenie Mszy św. Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu został odmówiony w sześciu językach.

Info za —> Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej: Abp Marek Jędraszewski w Łagiewnikach zainaugurował nowennę przygotowującą do 20. rocznicy Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu oraz  Sanktuarium Bożego Miłosierdzia: Miłosierdzie nadzieją dla świata


Odwiedź serwis Get Mercy – zobacz mapę sanktuariów Bożego Miłosierdzia, znajdź najbliższe!

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja