Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé we Wrocław...

42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé we Wrocławiu, 28 grudnia 2019 – 1 stycznia 2020 – Zaproszenie

42. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę Taizé odbywa się we Wrocławiu w dniach od 28 grudnia 2019 do 1 stycznia 2020 roku. Wybór miejsca jest odpowiedzią Wspólnoty z Taizé na zaproszenie arcybiskupa katolickiego Józefa Kupnego, biskupa luterańskiego Ryszarda Bogusza i władz miasta wraz z ówczesnym Prezydentem Wrocławia.

Wideo —> Taizé/ wojciechlatawiec.pl / YouTube: Taizé: European Meeting in Wroclaw

Temat przewodni tegorocznego spotkania, zaproponowany przez brata Aloisa, przeora Taizé, to: “Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni”.

Po raz trzeci Wrocław jest organizatorem chrześcijańskiego ekumenicznego spotkania europejskiego (po 1989 i 1995 roku), a w Polsce odbywa się ono po raz piąty (po Warszawie w 1999 roku i Poznaniu w 2009 roku).

Coroczne europejskie spotkania są częścią tzw. “Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię”, organizowanej przez Wspólnotę z Taizé od ponad 40 lat. Młodzi ludzie, którzy uczestniczą w spotkaniach łączą się, by wspólnie się modlić, włączyć się podczas tych kilku dni w życie lokalnego Kościoła i dążyć do pogłębienia takich kwestii jak porozumienie pomiędzy narodami, pokój, zrozumienie wiary i zaangażowanie społeczne. Jednym z celów jest stworzenie młodym ludziom możliwości na przeżywanie obecności w Kościele jako miejsca przyjaźni i komunii.

Za —> www.taize.fr / episkopat.pl: Następne europejskie spotkanie Taizé odbędzie w Polsce

Główny organizator zarówno , spotkania, jak i wszystkich dotychczasowych – Wspólnota z Taizé powstała w 1940 r. z inicjatywy szwajcarskiego ewangelika reformowanego Rogera Schutza. Założył on klasztor, chcąc w ten sposób zgromadzić podobnie jak on myślących protestantów różnych wyznań, którzy nietypowo dla tego odłamu chrześcijaństwa (protestantyzm odrzuca życie zakonne) działaliby na rzecz jedności Kościoła. Z czasem do Taizé zaczęli przybywać również katolicy, a ostatnio także prawosławni i dziś wspólnota z wioski we francuskiej Burgundii ma charakter prawdziwie ekumeniczny. Na jej czele stoi od sierpnia 2005, po tragicznej śmierci założyciela, brat Alois.

Zobacz więcej —> ekai.pl: Od 28 grudnia do 1 stycznia – 42. Europejskie Spotkanie Młodych

Polscy uczestnicy oraz Internauci są zaproszeni do udziału w wieczornych modlitwach we wrocławskiej Hali Stulecia: 28, 29, 30 i 31 grudnia2019 r. o 19.00 (transmisje na www.esmwroclaw.gosc.pl). Ponad to modlitwy południowe o 13.00 odbędą się 30 i 31 grudnia w dziewięciu kościołach w centrum miasta: w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela, katedrze greckokatolickiej pw. św. Wincentego i św. Jakuba, ewangelickim kościele pw. Opatrzności Bożej, Kolegiacie Świętego Krzyża oraz kościołach: pw. NMP na Piasku, św. Elżbiety (garnizonowym), pw. Najświętszego Imienia Jezus, pw. św. Wojciecha i pw. Bożego Ciała. 29 i 30 grudnia po południu, w różnych miejscach w centrum miasta, odbywać się będą spotkania tematyczne…

Zobacz więcej / program 42. Europejskiego Spotkania Młodych Taizé we Wrocławiu —> w serwisie esmwroclaw.gosc.pl

Oglądaj transmisje z Taizé we Wrocławiu —> na EWTN Polska

Brat Marek z Taizé opowiada o przygotowaniach do 42. Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu:

Wideo —> Wrocław.pl TV (19 grudnia 2019): Europejskie Spotkania Młodych Taizé we Wrocławiu – ostatnie przygotowania


W związku z Europejskim Spotkaniem Młodych Taize we Wrocławiu zostaną uruchomione specjalne przewozy autobusów i tramwajów…

Zobacz szczegóły —> wroclaw.pl: 28 grudnia-1 stycznia 2020 r. – Europejskie Spotkanie Młodych Taize, dodatkowy transport

Opublikowany przez Taizé Czwartek, 10 października 2019


O tym dlaczego Wrocław kolejny raz będzie gościł młodzież z Europy, fenomenie gościnności wrocławian, a także o wspólnocie braci z Taizé z bratem Wojciechem rozmawiał na antenie EWTN Polska red. Krzysztof Kunert.

Wideo —> EWTN Polska: Dlaczego Wrocław? Taizé w stolicy Dolnego Śląska | WYWIAD

https://esmwroclaw.gosc.pl/kategoria/aktualnosci