Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

38. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolital...

38. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna dotarła na Jasna Górę – 14 sierpnia 2018

We wtorek 14 sierpnia 2018 roku 3 950 osób dotarło w 38. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej na Jasną Górę. Hasłem przewodnim pielgrzymki były słowa: „Niech zstąpi Duch Twój…”. To co roku jedna z najliczniejszych grup wędrujących do Częstochowy. Pod jasnogórskim Szczytem na pielgrzymów czekali: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup pomocniczy diec. warszawsko-praskiej bp Marek Solarczyk.

Wejście na Jasną Górę

Opublikowany przez Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna Poniedziałek, 13 sierpnia 2018

 

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna jest pieszą pielgrzymką na Jasną Górę organizowaną przez Kościół Akademicki Św. Anny w Warszawie. Wyrusza na szlak pielgrzymkowy 5 sierpnia, aby po 10 dniach pielgrzymowania dotrzeć przed obraz Matki Bożej. WAPM jest ukochaną pielgrzymką studentów uczelni warszawskich. Do grona pątników zaliczają się również uczniowie szkół średnich i gimnazjalnych. Liczną grupę stanowią absolwenci, osoby dorosłe oraz rodziny z dziećmi. Wraz z pieszymi pielgrzymami na Jasną Górę przybyła 1 grupa rowerowa. W 19 grupach wędrowało aż 55 księży, 4 diakonów, 14 alumnów oraz 32 siostry zakonne.

„Nasza pielgrzymka już po raz 38. wyruszyła do Częstochowy, tym razem pod hasłem „Niech zstąpi Duch Twój”, jako nawiązanie do początku pontyfikatu Jana Pawła II (w tym roku mija 40 lat), nawiązanie do pierwszej pielgrzymki papieża i do zawołania, które jak wiemy, w sensie politycznym i społecznym zmieniło Polskę – wyjaśnia ks. Krzysztof Siwek, rektor Kościoła Katolickiego św. Anny w Warszawie, przewodnik WAPM – Dzisiaj chodzi o to, żeby zaprosić Ducha Świętego w te przestrzenie naszego życia społecznego i duchowego, które są jeszcze ciągle pozamykane. Hasło to towarzyszyło pielgrzymom na różne sposoby, było odmieniane i komentowane. Zapraszamy też pielgrzymów do tego, żeby przygotowali się już na przyszły rok, mamy już hasło na przyszły rok: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, i chcemy dotykać w przyszłym roku kwestii powołania, otwartości na powołanie i rozeznanie powołania”.

„Zdecydowanie jest to pielgrzymka studencka, chociaż są również osoby starsze niż studenci – zaznacza kapłan – Są to ludzie, którzy już od wielu lat chodzą w pielgrzymce akademickiej, najpierw zaczynali jako studenci, teraz kontynuują jako starsi ludzie. Grup, które uczestniczyły w pielgrzymce jest 19-cie, w tym ponad 500. osobowa grupa Wojska Polskiego, plus różnego rodzaju grupy zakonne: franciszkanie, dominikanie, salwatorianie, a więc różnorodność pielgrzymów zwraca uwagę w tej pielgrzymce. Każda z tych grup ma własną dynamikę, własny sposób prowadzenia pielgrzymki duchowości, ale rzeczywiście dało się odczuć jak co roku ducha braterstwa i taką głęboką świadomość, po co idziemy i czego chcemy” …

Czytaj całość / multimedia —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Pełni entuzjazmu akademicy z Warszawy

o. Stanisław Tomoń – BPJG/ es, pm

Msza Święta na szczycie Jasnej Góry

Opublikowany przez Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna Wtorek, 14 sierpnia 2018