W dniu 31 stycznia Kościół powszechny obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Jana Bosko, prezbitera.
Jan Bosko urodził się w roku 1815 w pobliżu Castelnuovo, w diecezji turyńskiej. Dzieciństwo spędził w wielkim ubóstwie, a kiedy został kapłanem, wszystkie swoje siły poświęcił wychowywaniu chłopców. Założył Zgromadzenia poświęcające się wychowaniu młodzieży. Napisał także drobne dzieła religijne. Zmarł w Turynie 31 stycznia 1888 roku.
Czytaj więcej o św. Janie Bosko —> na brewiarz.pl i na misjesalejzanie.pl
Wideo —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 31 stycznia | św. Jan Bosko
Myśl św. Ja na Bosko pic.twitter.com/ja8zsRnIx6
— Misje_Salezjanie (@misjesalezjanie) January 15, 2020
♥ Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!
Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!
“W uroczystość św. Jana Bosko spoglądam na mapę przedstawiającą obecność salezjanów w świecie. Patrzę pełen podziwu. Kolorami zostały zaznaczone kraje, w których charyzmat Księdza Bosko jest już znany. Cały świat jest już właściwie pokolorowany. Obecnie pracujemy w 133 państwach. W wielu miejscach świata, w najmniej oczekiwanych momentach przekonuję się, że Ksiądz Bosko jest znany, że Don Bosco to światowa marka.
Ksiądz Bosko też z podziwem spoglądał na globus. Patrzył daleko poza Piemont, gdzie zrodziło się to wielkie dzieło. Spoglądał z miłością Dobrego Pasterza, żeby jak najwięcej dusz pozyskać dla Chrystusa. Da mihi animas, caetera tolle – Daj mi duszę, resztę zabierz…
Czytaj całość —> Misjesalezjanie.pl (2020): Ks. Jacek Zdzieborski SDB, Salezjański świat
Zobacz też —> Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie – Nasza misja
Posłuchaj:
Ks. Artur Bartol i ks. Jan Hübner z okazji uroczystości św. Jana Bosko składają życzenia i przesyłają pozdrowienia. „Dla wszystkich sympatyków misji, dla tych, co nas wspierają, do Ośrodka Misyjnego w Warszawie przekazujemy, jak najserdeczniejsze życzenia”. Zobacz film! pic.twitter.com/SQc5W05q9j
— Misje_Salezjanie (@misjesalezjanie) January 31, 2023
“… Dzieło ks. Jana Bosko coraz bardziej rozrastało się, wiele było młodzieży podopiecznej, dlatego też nasz Patron założył w roku 1859 męskie zgromadzenie (salezjanie), którego oficjalna nazwa brzmi: Towarzystwo św. Franciszka Salezego, co oznacza, że należący do zgromadzenia powinni naśladować swojego patrona w dążeniu do świętości oraz naśladować go w głoszeniu Ewangelii, w pracowitości, dobroci i łagodności. Posłannictwo salezjańskie, według wskazań założyciela, polega na podejmowaniu różnego rodzaju działalności apostolskiej, zwłaszcza wśród młodzieży biednej i opuszczonej. Ksiądz Jan Bosko kierował, się w pracy słowami Pisma Świętego: “Daj mi dusze – resztę zabierz”.
W zakładach salezjańskich ks. Jan wprowadzał atmosferę życzliwości, zaufania, wyeliminował kary fizyczne, popierał sport, ukazywał wychowankom ideał świętości, do której wszyscy mają zmierzać. Swoim duchowym synom (salezjanom) zostawił w testamencie polecenie: “Praca, praca, praca”.
W roku 1872 powstało Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki (salezjanki). Celem zgromadzenia są prace apostolskie na placówkach wychowawczych (żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe, zawodowe, kursy różnych typów, internaty, kolonie, szkoły wyższe), także misje. W celu wspomagania obu zgromadzeń zakonnych ks. Jan Bosko powołał w roku 1876 dla osób świeckich Pobożny Związek Pomocników Salezjańskich…
Na prośbę św. Jana Bosko namalowano słynny obraz Wspomożycielki Wiernych, który znajduje się w Turynie. Na placówkach misyjnych wizerunek Maryi może nas zaskoczyć. W Zambii Wspomożycielka ma ciemną karnację, w Peru ubrana jest w ozdobne szaty i kapelusz. pic.twitter.com/VPndzAaujt
— Misje_Salezjanie (@misjesalezjanie) May 24, 2018
… Ksiądz Jan Bosko szerzył kult Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, pośredniczył w latach 1867-1878 w rokowaniach Stolicy Apostolskiej z antyklerykalnym rządem włoskim, przyczyniając się do obsadzenia blisko 40 wakujących stolic biskupich, zasłużył się także jako budowniczy kościołów w Turynie i w Rzymie. On też wysłał pierwszych misjonarzy salezjańskich do Ameryki Południowej w roku 1875…”
Czytaj całość —> opoka.org.pl: Ks. Stanisław Hołodok, Święty Jan Bosko
Copyright © by W Służbie Miłosierdzia 01/2007
Zobacz spot promocyjny Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie:
Wideo —> Salezjański Ośrodek Misyjny: A JAKA JEST TWOJA #MISJA?
W dziedzinie wychowania chrześcijańskiego św. Jan Bosko wyróżnił się nie tylko jako jeden z największych pedagogów w dziejach Kościoła, lecz ponadto pozostawił po sobie system wychowawczy pod nazwą „systemu uprzedzającego”, który wprowadził prawdziwy przewrót w dotychczasowym sposobie wychowania – mówił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii wygłoszonej 31 stycznia 2018 r. w Salezjańskim Seminarium Duchownym w Lądzie we wspomnienie św. Jana Bosko.
Dawne metody wychowawcze już nie wystarczają, już się nie sprawdzają. Nie da się w prosty sposób wrócić do tego, co było kiedyś – uważa abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański zaproponował, by w wychowaniu „zaczynać od wyjaśniania sensu zachowań i postaw, bo tylko wtedy, gdy młody człowiek je zrozumie, będzie w stanie je przyjąć i zastosować także w trudnych sytuacjach. Natomiast sens wymaganych norm powinien być zakorzeniony w wierze, bo to w niej człowiek znajduje najczęściej poczucie sensu”.
Nawiązując do metod wychowawczych ks. Jana Bosko, abp Gądecki zauważył, że nadal pozostaje aktualna „potrzeba tworzenia wspólnoty, budowanie wzajemnego zaufania i tworzenie środowiska, w którym młody człowiek mógłby wzrastać i rozwijać się”.
Pełny tekst homilii —> Św. Jan Bosko – Ojciec i Nauczyciel młodzieży – Homilia abp. Stanisława Gądeckiego w Salezjańskim Seminarium Duchownym w Lądzie – 31 stycznia 2018
Dołącz do programu Adopcji na Odległość. Wspieraj dzieci i młodzież w krajach misyjnych. Zapewnij im jedzenie i edukację. Więcej ➡ https://t.co/9EuPFBsoRa pic.twitter.com/esWjgGio3L
— Misje_Salezjanie (@misjesalezjanie) January 12, 2020
Zobacz też —> rozanystok.pl: List Apostolski Jana Pawła II IUVENUM PATRIS w setną rocznicę śmierci św. Jana Bosko
Posłuchaj fragmentu z listów św. Jana Bosko, kapłana:
Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 31 stycznia 2020
Dzisiaj przypada wspomnienie św. Jana Bosko, założyciela zgromadzenia salezjanów i salezjanek, twórcy Rodziny Salezjańskiej, charyzmatycznego wychowawcy i pedagoga; patrona młodych robotników i rzemieślników oraz młodzieży 👫🙌 pic.twitter.com/knD9jxaH67
— Archidiecezja Krakowska (@ArchKrakowska) January 31, 2023
Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:
Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja