Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

25 lipca – Dzień Bezpiecznego Kierowcy we ws...

25 lipca – Dzień Bezpiecznego Kierowcy we wspomnienie św. Krzysztofa

Bezpieczna jazda jest wyrazem kultury i odpowiedzialności nie tylko za własne zdrowie i życie, ale także innych osób na drodze. Nie wystarczy samo poświęcenie pojazdu we wspomnienie św. Krzysztofa, ale potrzeba także rozważnej jazdy – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. W dniu 25 lipca, w liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa, męczennika, patrona kierowców, obchodzimy po raz 13. w Polsce Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Główne uroczystości związane z Dniem Bezpiecznego Kierowcy mają miejsce w Lubajnach k. Ostródy.

Zobacz więcej —> o św. Krzysztofie

Inicjatywa Dnia Bezpiecznego Kierowcy została podjęta w 2006 roku przez Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, które współpracuje z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, oraz kierowcę rajdowego – Krzysztofa Hołowczyca, założyciela fundacji “Kierowca Bezpieczny”. W tym dniu także policjanci pragną przypomnieć kierowcom jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a także kultura jazdy i poszanowanie innych użytkowników drogi.

Rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik, zaznacza, że o bezpieczeństwo na drogach apelują biskupi, którzy proszą także o modlitwę w tej intencji za wstawiennictwem św. Krzysztofa, patrona kierowców.

„Księża biskupi zwracają uwagę, że odpowiedzialne kierowanie pojazdem jest wyrazem naszej dojrzałości i miłości bliźniego wobec innych użytkowników dróg, często naszych najbliższych czy sąsiadów. Eksperci zgodnie stwierdzają, że większości wypadków udałoby się uniknąć przy ograniczeniu prędkości i dostosowaniu jej do warunków panujących na drodze. Niektórzy żartują, że św. Krzysztof jest patronem kierowców do 140 km/na godzinę (na autostradzie), powyżej to patronem może być już tylko św. Piotr, który ma klucze do nieba. Faktem jest, że im większa prędkość tym większe ryzyko wypadku z tragicznymi skutkami” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu wskazał też, że wywodzące się z greki imię Krzysztof oznacza „niosący Chrystusa”. „Wspomnienie tego świętego jest zachętą dla każdego z nas, byśmy nieśli Chrystusa także na drogach, poprzez uprzejmość dla innych kierowców, uśmiech, a przed wszystkim bezpieczną jazdę, jako wyraz odpowiedzialności za drugiego człowieka. Święty Krzysztof jest także patronem m.in. pielgrzymów, marynarzy, przewoźników, turystów i żeglarzy, więc tych, którzy podróżują” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że do 29 lipca trwa 19. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, w którym oprócz promowania bezpieczeństwa na drogach, jesteśmy zachęcani do udziału w akcji MIVA Polska 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy (więcej na www.miva.pl). Inicjatywa ta ma pomóc w zebraniu środków, które będą przeznaczone na zakup pojazdów służących misjom.

Zobacz też —> 19. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa (22-29 lipca)


25.07.2018 – Program Dnia Bezpiecznego Kierowcy
Lubajny k. Ostródy – parafia Św. Benedykta

– godz. 17.00 – Msza święta za polskich kierowców
– godz. 17.45 – poświęcenie pojazdów
– godz. 18.00 – poświęcenie kapliczki ze św. Krzysztofem – (z aktem fundacyjnym)
– godz. 18.15 – uroczyste otwarcie Alei Bezpiecznego Kierowcy, Pieszego i Rowerzysty


Posłuchaj:

Info za —> BP KEP: Rzecznik Episkopatu: bezpieczna jazda wyrazem kultury i odpowiedzialności / duszpasterstwokierowcow.pl: 25 lipca – Dzień Bezpiecznego Kierowcy