Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

12 lipca 2018 – 2. rocznica śmierci abp. Zyg...

12 lipca 2018 – 2. rocznica śmierci abp. Zygmunta Zimowskiego

Dwa lata temu, we wtorek 12 lipca 2016 r. przed północą zmarł abp Zygmunt Zimowski, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Chorych i Duszpasterstwa Służby Zdrowia (obecnie włączonej do Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego) i biskup senior Diecezji Radomskiej. Był bliskim współpracownikiem trzech papieży. Mottem jego biskupiego życia były słowa: „Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć”. We czwartek 12 lipca 2018 r. wierni zgromadzili się w radomskiej katedrze, aby modlić się za Księdza Arcybiskupa.

Abp Zimowski zmarł po długiej chorobie nowotworowej. Przed śmiercią zdążył do niego zatelefonować papież Franciszek. Ojciec Święty zapewnił arcybiskupa o swej łączności duchowej i modlitwie. Udzielił mu również swego błogosławieństwa. Kilka dni wcześniej zadzwonił do abp Zimowskiego papież emeryt Benedykt XVI.

Info za / biogram ks. Arcybiskupa: Abp Zimowski odszedł do Domu Ojca


Mszy świętej w 2.  rocznicę śmierci abp. Zygmunta Zimowskiego przewodniczył w radomskiej katedrze bp Henryk Tomasik. W homilii przypomniał o jego zaangażowaniu w budowanie radomskiego Kościoła.

– W tajemnicę głoszenia prawdy o Bożym Królestwie i budowania Chrystusowego Królestwa wszedł także Ksiądz Arcybiskup Zygmunt, którego dzisiaj w szczególny sposób wspominamy. Wszedł w tę tajemnicę budowania Kościoła i cechą charakterystyczną jego posługiwania w diecezji była troska o zaangażowanie wszystkich grup w budowanie Bożego Królestwa. Temu miał służyć ogłoszony wówczas synod. To była wielka zachęta, aby wspólnie podążać drogami Ewangelii, budując Chrystusowy Kościół – mówił biskup Henryk Tomasik.

Czytaj całość / posłuchaj homilii / fotorelacja —> Radio Plus Radom: W rocznicę śmierci abp. Zimowskiego


W dniu 2. rocznicy śmierci abp. Zygmunta Zimowskiego  przy grobie biskupa seniora diecezji radomskiej modlili się jego bliscy i przyjaciele. Mszy św. przewodniczył ks. Jacek Mizak – wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Homilię wygłosił ks. prał. Ryszard Piasecki – proboszcz parafii św. Jadwigi w Dębicy, przyjaciel abp. Zimowskiego.

W swoich słowach przypomniał, że arcybiskup zawsze powtarzał słowa “Nie przyszedłem, aby mi służono, ale aby służyć”. Ks. Piasecki podkreślał, że taką postawą powinien wyróżniać się każdy człowiek. Słowa te kierował przede wszystkim do kapłanów, którzy licznie uczestniczyli w Eucharystii, ale również do wszystkich wiernych.

Czytaj całość / materiały audio / fotorelacja —> Radio Plus Radom: Idźmy przez życie tak, jak abp Zimowski


Jeden z jego najbliższych współpracowników ks. Jean-Marie Mupendawatu powiedział, iż ostatnie dwa lata życia arcybiskupa były dla niego wprost drogą krzyżową. „Na kilka miesięcy przed śmiercią był na Światowym Dniu Chorego w Ziemi Świętej, gdzie przez konkretny przykład własnego życia pokazał, jak można i jak powinno się czynić dobro także poprzez chorobę i cierpienie, ofiarując je Bogu za braci” – wspomina kongijski duchowny, który był sekretarzem kierowanej przez niego dykasterii.

Czytaj całość / posłuchaj archiwalnej wypowiedzi ks. abpa. Zimowskiego —> Radio Watykańskie: Pierwsza rocznica śmierci abp. Zygmunta Zimowskiego

Jednym z ostatnich wielkich dzieł abp. Zimowskiego była nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia, o której wypracowanie bardzo zabiegał i przed śmiercią napisał do niej wstęp.

Zobacz też —> episkopat.pl: Komunikat o śmierci i pogrzebie śp. Arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego