Codzienna Aplikacja Miłosierdzia

25-lecie Fundacji Opoka

– Katolicy powinni odważnie otworzyć drzwi środków przekazu Chrystusowi, aby dobra Nowina była głoszona na dachach całego świata – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas jubileuszu 25-lecia istnienia Fundacji Opoka, który miał miejsce 23 czerwca 2023 r. w Sekretariacie KEP.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

„Media elektroniczne są czymś, co multiplikuje komunikację, i Kościół nie mógł przejść obok nich obojętnie” – podkreślił Przewodniczący Episkopatu podczas uroczystości jubileuszowych.

„25 lat to jest doskonała okazja, by podziękować Panu Bogu i naszym Patronom – św. Józefowi i św. Piotrowi oraz św. Andrzejowi, gdyż 30 listopada 2021 roku, w święto św. Andrzeja, ukazała się nowa odsłona Opoki” – zaznaczył ks. Marek Gancarczyk, prezes Fundacji Opoka.

Zobacz też —> KAI/opoka.org.pl: Ks. Marek Gancarczyk: Opoka może być „opoką” dla wielu

Abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański i przewodniczący Rady Fundacji Opoka, zwrócił uwagę, że przez te 25 lat dokonało się wiele pięknych dzieł. „Szczytowe lata to rok 2010, kiedy Opoka doceniana była przez inne media. W dzisiejszych czasach mamy próbę rozszerzenia działalności Opoki, i przez filmy i na inne sposoby. Abyśmy nie byli instytucjami, które tylko bronią się przed atakami, ale byśmy byli mediami wyprzedzającymi fakty, które są wyczulone na to, co się dzieje w Kościele, w świecie, w naszej Ojczyźnie, i podejmowali wcześniej tematy, które są trudne i wymagające głosu ze trony Kościoła” – podkreślił.

Abp Wojciech Polak, Prymas Polski, członek Rady Nadzorczej Fundacji Opoka, stwierdził w przemówieniu, że Fundacja Opoka łączy wiele osób i wiele środowisk. „To jest na pewno wielki dar, który związany jest z Fundacją i z portalem oraz ze wszystkim, co jest wokół tych mediów przez lata wypracowane”. „Opoka to jest dzieło wspólne całego Kościoła w Polsce” – dodał abp Polak – „i może być dobrym, rzeczywistym obrazem wspólnej pracy Kościoła w świecie mediów”.

Ks. prof. Józef Kloch, współzałożyciel Fundacji Opoka, przedstawił podczas jubileuszu początki powstania Fundacji Opoka podkreślając, że jest to „dzieło świeckich i duchownych”. „Dziękuję na ręce arcybiskupa przewodniczącego Episkopatu, że Opoka została powołana” – zaznaczył. „Chodziło nam o coś, co się udało, czyli o wprowadzenie Kościoła, wspólnie z Katolicką Agencją Informacyjną, na ścieżkę komunikacji cyfrowej” – podkreślił ks. Kloch.

Centralnym puntem uroczystości była Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, sprawowana w Kaplicy św. Jana Pawła II w Sekretariacie KEP. Przewodniczący KEP przypomniał w homilii, że Fundacja Opoka „wyrosła z historii komunikacji międzyludzkiej, jak ją rozumie Kościół”.

„Możliwość przemawiania do tak szerokiego kręgu odbiorców nie istniała nawet w najbardziej fantastycznych wyobrażeniach tych, którzy głosili Ewangelię przed nami. Tak więc katolicy powinni odważnie otworzyć drzwi środków przekazu Chrystusowi, aby dobra Nowina była głoszona na dachach całego świata” – mówił w homilii abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu dodał, że „kościelna praktyka przekazu powinna być w tym względzie przykładna, przekazując najwyższe standardy prawdziwości, rzetelności, wrażliwości na prawa ludzkie i inne zasady i normy. Konieczna jest też roztropność, aby jasno widzieć potencjał dobra i zła w tym medium, i twórczo odpowiadać na jego wyzwania i możliwości”.

Fundacja Opoka została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 5 czerwca 1998 roku na 295. Zebraniu Plenarnym KEP. Głównym zadaniem Fundacji była pomoc Kościołowi katolickiemu w Polsce w budowie systemu elektronicznej wymiany informacji. W lipcu 1998 roku rozpoczął pracę pierwszy serwer Fundacji o nazwie Petrus. Z kolei w marcu 1999 roku została uroczyście zaprezentowana strona serwisu Opoka.org.pl. W latach 1999-2006 serwis Opoka.org.pl rozrósł się do rozmiarów portalu i znalazł się wśród stu najpopularniejszych witryn internetowych w Polsce.

Systematyczna praca redaktorów portalu Opoka.org.pl doprowadziła do zgromadzenia ogromnego zasobu tekstów dotyczących teologii, życia Kościoła, ale też kultury, społeczeństwa i gospodarki. Przez ponad 20 lat istnienia Fundacja przeprowadziła też sporo akcji o charakterze religijnym i społecznym.

Posłuchaj materiałów audio:

Info, foto i audio za —> Opoka.org.pl / BP KEP / episkopat.pl: Przewodniczący KEP na jubileuszu Fundacji Opoka: Katolicy powinni odważnie otworzyć drzwi środków przekazu Chrystusowi


Fundacja Opoka została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski 5 czerwca 1998 r. „Było to bardzo mądre posunięcie. Kościół już wtedy zorientował się, jak wielką rolę będzie odgrywał Internet w życiu nie tylko Kościoła, ale wszystkich” – wskazuje ks. Marek Gancarczyk, prezes Fundacji Opoka.

Ks. Gancarczyk zwrócił uwagę, że przez te 25 lat Fundacja Opoka dopracowała się portalu Opoka.org.pl, a w ostatnich latach Fundacja rozwinęła produkcję filmową. „Powstał film o kard. Wyszyńskim, teraz powstaje drugi film o św. Maksymilianie Kolbe. Co będzie w następnych 25 latach, to przyszłość pokaże” – podkreślił Prezes Opoki.

„Liczymy na to, że pod opieką św. Józefa i św. Piotra, bo to są nasi patroni, których w Opoce bardzo czcimy, oprócz św. Andrzeja, dopomogą, aby Fundacja się rozwijała” – zaznaczył ks. Gancarczyk.

Posłuchaj ks. Marka Gancarczyka:

Info i wideo na podstawie —> BP KEP / episkopat.pl: Jubileusz 25-lecia Fundacji Opoka (zapowiedź)