Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

23 czerwca 2022 – Uroczystość Narodzenia św....

23 czerwca 2022 – Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

Tradycyjnie w dniu 24 czerwca, zaś w tym roku 23 czerwca 2022*, pół roku przed narodzeniem Jezusa, Kościół powszechny obchodzi uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, który poprzedził przyjście Chrystusa i ukazał Go ludowi. Był pierwszym świętym czczonym w całym Kościele.

Wideo↑ —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 24 czerwca | św. Jan Chrzciciel

* Zgodnie z Notą Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w roku 2022 w piątek 24 czerwca celebruje się uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa i w związku z tym uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela ma być przeniesiona na czwartek, 23 czerwca. Jednak w tych miejscach, gdzie św. Jan Chrzciciel jest patronem narodu lub diecezji albo miasta czy wspólnoty zakonnej, uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela sprawuje się w piątek 24 czerwca 2022 natomiast uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przenosi się na czwartek 23 czerwca 2022.

Za —> brewiarz.pl

Zobacz też —> Czy w piątek 24 czerwca 2022 obowiązuje post?


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!

Zobacz też —> Modlitwa do św. Jana Chrzciciela – Patrona Trzeźwości


Imię Jan jest pochodzenia hebrajskiego i oznacza tyle, co “Bóg jest łaskawy”. Jan Chrzciciel urodził się jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety (Łk 1, 5-80). Jego narodzenie z wcześniej bezpłodnej Elżbiety i szczególne posłannictwo zwiastował Zachariaszowi archanioł Gabriel, kiedy Zachariasz jako kapłan okadzał ołtarz w świątyni (Łk 1, 8-17). Przyszedł na świat sześć miesięcy przed narodzeniem Jezusa (Łk 1, 36), prawdopodobnie w Ain Karim leżącym w Judei, ok. 7 km na zachód od Jerozolimy. Wskazuje na to dawna tradycja, o której po raz pierwszy wspomina ok. roku 525 niejaki Teodozjusz. Przy obrzezaniu otrzymał imię Jan, zgodnie z poleceniem anioła. Z tej okazji Zachariasz wyśpiewał kantyk, w którym sławi wypełnienie się obietnic mesjańskich i wita go jako proroka, który przed obliczem Pana będzie szedł i gotował mu drogę w sercach ludzkich (Łk 1, 68-79). Kantyk ten wszedł na stałe do liturgii i stanowi istotny element codziennej porannej modlitwy Kościoła – Jutrzni. Poprzez swoją matkę, Elżbietę, Jan był krewnym Jezusa (Łk 1, 36).

Czytaj całość —> brewiarz.pl: Święty Jan Chrzciciel

Zobacz też —> Święta nakazane w Polsce – Kiedy uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

Zobacz wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 23 czerwca 2022


Cztery Ewangelie podkreślają wielkie znaczenie postaci Jana Chrzciciela, jako proroka, który zamyka Stary Testament i rozpoczyna Nowy, wskazując na Jezusa z Nazaretu jako Mesjasza, Pomazańca Pańskiego. Faktycznie sam Jezus będzie mówił o Janie w ten sposób: «On jest tym, o którym napisano: Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby przygotował Ci drogę. Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on» (Mt 11, 10-11).

Czytaj całość —> opoka.org.pl: Benedykt XVI, Jan Chrzciciel i solidarność Kościoła


Posłuchaj fragmentu kazania św. Augustyna, biskupa:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 24 czerwca 2020


Jemu Bóg powierzył misję wskazania na Jezusa jako na Oczekiwanego. Spełnił to nad Jordanem, gdy wśród tłumu grzeszników rozpoznał Świętego. Wzbraniając się, spełnił swą powinność: obmył Jezusa wodą pokuty. Na tę chwilę przygotował go Bóg. A Jan został tej chwili wierny, tak jak zawsze był wierny dobru. Tę wierność przypłacił życiem. Jako Głos do końca był wierny Słowu. Jako człowiek zasłużył na jedyną w swoim rodzaju pochwałę z ust Jezusa: „Między narodzonymi z niewiast nie ma większego od Jana” (Łk 7,28). Wielki powołaniem, wielki wiernością, wielki dobrocią Prorok znad Jordanu. Zniknął w blasku Jezusa — ale do tego został powołany, aby Jezus wzrastał, a on sam się umniejszał (J 3,30).

Czytaj całość —> opoka.org.pl: Prorok znad Jordanu


Posłuchaj homilii abp. Grzegorza Rysia wygłoszonej w miejscu narodzin św. Jana Chrzciciela, podczas Ekumenicznej Pielgrzymki do Ziemi Świętej w 2018 roku:

Wideo —> Archidiecezja Łódzka: Abp Ryś: Bóg robi cuda, mimo twojej niewiary | Ziemia Święta 2018Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja