Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

21 czerwca – Wspomnienie św. Alojzego Gonza...

21 czerwca – Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi

W dniu 21 czerwca Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika.

Alojzy urodził się 9 marca 1568 koło Mantui w Longobardii jako najstarszy syn margrabiego Ferdynanda di Castiglione. Należał do rodziny spokrewnionej z najwyższą warstwą arystokracji europejskiej. Pobożnie wychowany przez matkę, od dzieciństwa skłaniał się do życia duchowego; mając 9 lat złożył prywatnie ślub czystości. Prawo do księstwa przekazał bratu i w 1585 r. wstąpił do zakonu Jezuitów w Rzymie. Z wielka pokorą wypełniał wszystkie swoje obowiązki. Choć miał dopiero 17 lat, cechowała go wielka mądrość i doświadczenie duchowe. Wkrótce otrzymał święcenia niższe i został skierowany przez przełożonych na studia teologiczne. Gdy w latach 1590-1591 Rzym nawiedziła epidemia dżumy, Alojzy prosił przełożonych, by zezwolili mu wraz z innymi klerykami posługiwać zarażonym w szpitalach. Wyczerpany studiami i umartwieniami uległ zarazie. Alojzy zmarł jako kleryk, bez święceń kapłańskich, 21 czerwca 1591 r. w wieku 23 lat.

Zobacz więcej —> na brewiarz.pl i modlitwawdrodze.pl

Wideo↑ —> Telewizja Misericordia: Skarby Kościoła 21 czerwca | św. Alojzy Gonzaga

Sława świętego Alojzego była tak wielka, że już w roku 1605 papież Paweł V ogłosił go błogosławionym. Kanonizacja odbyła się jednak dopiero w roku 1726. Dokonał jej papież Benedykt XIII jednocześnie z kanonizacją św. Stanisława Kostki. Ten sam papież ogłosił w 1729 św. Alojzego patronem młodzieży, szczególnie młodzieży studiującej. W 1926 roku papież Pius XI ogłosił św. Alojzego patronem młodzieży katolickiej. Jego relikwie spoczywają w kościele św. Ignacego w Rzymie.

Zobacz więcej —> brewiarz.pl: Święty Alojzy Gonzaga, zakonnik

“Obok św. Stanisława Kostki i św. Jana Berchmansa, św. Alojzy Gonzaga należy do grona najmłodszych kanonizowanych jezuitów. Pochodził z rodziny szlacheckiej; już we wczesnym dzieciństwie snuto wobec niego ambitne plany i przygotowywano błyskotliwą karierę oraz zaszczyty. On jednak coraz bardziej oddalał się od światowych ambicji, bogactwa, władzy czy prestiżu społecznego. Wybrał ubogiego Jezusa i Jemu chciał oddać wszystko jako ubogi, czysty i posłuszny zakonnik w Towarzystwie Jezusowym…”

Czytaj całość —> deon.pl: Św. Alojzy Gonzaga – wszystko dla Jezusa

Zobacz też —> niedziela.pl: Wzór dla Papieża Dobroci

“Już jako siedmiolatek widział nędzę świata i tęsknił za Bogiem. Kiedy miał lat 9, ślubował dozgonną czystość. Spotykając się z zepsuciem i beztroską własnego środowiska, postanowił je kontestować modlitwą i pokutą… „Uciekał od zabaw, widowisk i uroczystości. Gdy wyrażaliśmy się niezbyt czystym językiem, wzywał nas i napominał z wielką grzecznością i łagodnością” – wspominał jeden ze służących…

Czytaj całość —> wiara.pl: Ks. Tomasz Jaklewicz: Niewinność – św. Alojzy Gonzaga


Nabożeństwo sześciu niedziel

W celu rozpowszechnienia nabożeństwa do tego młodego świętego papież Klemens XII przyjął w XVIII w. zbiór modlitw i medytacji, które obejmowały sześć kolejnych niedziel. „Raccolta” – papieski zbiór modlitw i odpustów – tak wyjaśnia wymogi dotyczące odprawiania tego szczególnego nabożeństwa:

Aby uzyskać odpust zupełny, konieczne jest, aby sześć niedziel następowało po sobie oraz żeby odprawiający nabożeństwo wierny, w duchu prawdziwej pokuty, odbywszy spowiedź i przyjmując regularnie Komunię świętą, pobożnie medytował, głośno odmawiał modlitwy oraz zaangażował się w inne dzieła pobożności chrześcijańskiej ku czci Świętego.

Zobacz więcej —> pl.aleteia.org: Czym jest nabożeństwo sześciu niedziel?


Posłuchaj listu św. Alojzego Gonzagi do matki, pisanego na łożu śmierci:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 21 czerwca 2024 | Św. Alojzego Gonzagi


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!