Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

2. dzień I Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki na...

2. dzień I Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Jasnej Górze – Podpisanie Karty Kongresu – 17 września 2022

Podpisaniem Karty Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Jasnej Górze zakończyło się dwudniowe spotkanie o tym kapłanie męczenniku, patronie wolności. Kongres poprzedził 40. Pielgrzymkę Ludzi Pracy, która odbywa się w dniach 17-18 września 2022 r. pod hasłem: „Księże Jerzy – jesteśmy tu, aby wypełnić Twój testament”.

Zobacz też —> I Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczął się na Jasnej Górze – 16 września 2022

Główne pielgrzymkowe uroczystości odbędą się w niedzielę 18 września. Mszy św. o godz. 11.00 na Szczycie przewodniczyć ma abp Józef Kupny, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy, a kazanie wygłosi bp Wiesław Śmigiel z Torunia, bo to Region Toruńsko-Włocławski NSZZ Solidarność jest tegorocznym organizatorem pielgrzymki.

Szczegółowe informacje dotyczące programu zawarte są na stronie —> www.xjerzy.pl

Na świecie jest już ok. 2 tys. miejsc, gdzie znany jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Choć fenomen tego kapłana męczennika nazywanego patronem wolności trwa, a jego kult jest żywy, to jednak trzeba wielu starań, by przekazać go kolejnym pokoleniom, zwłaszcza Polaków. To dlatego na Jasnej Górze, miejscu tak bliskim błogosławionemu, został zorganizowany I Kongres ks. Jerzego Popiełuszki. W sobotę 17 września 2022 r. odbył się jego drugi dzień i kolejne debaty wokół myśli tego kapelana „Solidarności”.

W spotkaniu wziął udział m.in. bratanek ks. Jerzego – Marek Popiełuszko, prezes rodzinnej fundacji „Dobro”. Jak wyznał dla niego to jest wujek, który go nie opuścił. – Robię, co mogę, by szerzyć kult ks. Jerzego na całym świecie – podkreślił i przypomniał, że ten kapłan bardzo często był na Jasnej Górze. – To było dla niego miejsce bardzo ważne, gdzie przede wszystkim dziękował Maryi za otrzymane łaski, nabierał nowego ducha. Przybył tu np. ze swoimi rodzicami zaraz po wyjściu z wojska – powiedział. Marek Popiełuszko zauważył, że „tak naprawdę kult każdego błogosławionego jest miejscowy, więc ks. Jerzy powinien być znany tylko w Warszawie i Białymstoku, skąd pochodził, a jednak ten męczennik już wyszedł daleko poza granice”. – Obliczyliśmy, że to już ponad dwa tysiące miejsc na świecie, gdzie znany jest ks. Jerzy i to praktycznie w każdym miejscu, na całym globie – dodał.

Kongres bł. ks. Jerzego został zainicjowany z myślą o młodych. Oni też zostali zaproszeni do debaty.

16-letnia Eliza Pardyka z Kielc poznała ks. Jerzego Popiełuszkę z opowiadań babci, potem też z doniesień medialnych, zwłaszcza po beatyfikacji. Rozkochała się w tym kapłanie, który jest dla niej szczególnym orędownikiem. – Jego przesłanie jest zawsze aktualne, a dziś zwłaszcza. Jego kazania odnosiły się do patriotyzmu, do wolności, ale tej wewnętrznej, też do prawdy. Bardzo podoba mi się cytat, że jeżeli chcemy od innych sprawiedliwości, to sami na co dzień musimy być sprawiedliwi, a jeżeli żądamy prawdy, to sami tą prawdą musimy żyć. W tych kazaniach nie było niczego innego niż to, co autentycznie robił – powiedziała.

Kongres zakończyło dziś podpisanie Karty Kongresu bł. ks. Jerzego. Uczestnicy spotkania zadeklarowali swoje wsparcie dla m.in. systemowych rozwiązań, w ramach Solidarności międzypokoleniowej, na rzecz popularyzacji duchowości i osoby bł. ks. Jerzego na terenie naszej Ojczyzny oraz poza jej granicami, aby przyczyniło się to: do budzenia nowych powołań do służby kapłańskiej i życia zakonnego, upowszechnienia ducha miłosiernej służby w Kościele, do tego, aby prawda, miłość i sprawiedliwość były naczelnymi wartościami w życiu państwa i narodu.

– Z sercem pełnym wiary, pragniemy tu i teraz wypełniać testament Księdza Jerzego i przekazywać go kolejnym pokoleniom, będąc wiernym Jego słowom: „Jezu bądź nagrodą rodzinie, a mocą i światłem tym, do których mnie posyłasz” – napisano w karcie.

Ks. Jerzy Popiełuszko, błogosławiony kapłan, legendarny kapelan „Solidarności”, zamordowany w 1984 r. przez Służbę Bezpieczeństwa, był wielkim czcicielem Matki Bożej Częstochowskiej, jasnogórskim pielgrzymem. To on zainicjował pielgrzymki Ludzi Pracy. Bł. ks. Popiełuszko wielokrotnie modlił się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Widząc w Maryi najlepszą Orędowniczkę, w maju 1982 r. prowadził na Jasnej Górze drogę krzyżową dla robotników Huty „Warszawa”.

W roku następnym na pielgrzymce świata pracy było już 4 tys. robotników. Pielgrzymki Ludzi Pracy były głównym wydarzeniem, w czasie którego wierni, zwłaszcza skupieni pod sztandarami „Solidarności”, mieli jedyną okazję, by zamanifestować swą jedność i determinację w walce o wolność Ojczyzny, godność człowieka i prawa pracownicze. Nigdy jednak nie traciły charakteru religijnego. Były bezkrwawą walką o prawa człowieka, walką poprzez modlitwę za wstawiennictwem Królowej Polski.

Jasnogórskie kroniki wiele razy wspominają o ks. Jerzym Popiełuszce. Pod datą 30 września 1984 r. znajdujemy wpis informujący, że pielgrzymka świata pracy, gromadząca na podjasnogórskim placu 30 tys. osób, była jednocześnie ostatnią pielgrzymką ks. Popiełuszki na Jasną Górę. Solidarnościowy kapłan wyrażając nadzieję, że ogólnopolska pielgrzymka robotników w przyszłym roku będzie bardziej udana, powiedział wtedy: „A jeśli się dotąd ta pielgrzymka nie udała tak, jak pragniemy, to sygnał, że ktoś dla tej sprawy musi się naprawdę poświęcić”.

Info i foto na podstawie / posłuchaj materiałów audio —>Izabela Tyras @JasnaGóraNews: „Księże Jerzy – jesteśmy tu, aby wypełnić Twój testament”

Organizatorem spotkania było Pomorskie Stowarzyszenie „Wspólna Europa” z Gdańska przy współudziale Fundacji Instytut Mediów.

Partnerami strategicznymi były: Komisja krajowa NSZZ „Solidarność” oraz Fundacja im. Ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”.

I Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki:

⇒ na Facebooku

⇒ na Twitterze

I Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Jasnej Górze w 75. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego - Częstochowa, 16-17 września 2022

Zobacz też na Misericors:

Modlitwa za Ojczyznę bł. księdza Jerzego Popiełuszki

Litania do Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Modlitwa dziękczynna za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jan Paweł II u grobu ks. Jerzego Popiełuszki – 14 czerwca 1987

Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja