Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

19 października 2021 w Warszawie – Obchody 3...

19 października 2021 w Warszawie – Obchody 37. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

We wtorek 19 października 2021 r. przypada 37. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczysta Msza św. rocznicowa z modlitwą o kanonizację kapłana odprawiona zostanie 19 października o godzinie 18:00 w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Będzie jej przewodniczył biskup Tadeusz Pikus. Tego dnia przypadają także obchody III Narodowego Dnia Duchownych Niezłomnych.

Transmisja Mszy św. o godzinie 18:00 zrealizowana będzie poprzez kanały internetowe Archidiecezji Warszawskiej oraz Radio Maryja a także poprzez stronę www.popieluszko.net.pl.

Wideo —> Archidiecezja Warszawska: Msza św. w 37. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


W uroczystości wezmą udział przedstawiciele rodziny Państwa Popiełuszków, przedstawiciele rządu, samorządów, liczne reprezentacje regionów i zakładów pracy NSZZ Solidarność, przedstawiciele służb mundurowych oraz licznych instytucji a także środowisko przyjaciół i współpracowników księdza Jerzego. Eucharystia rozpocznie się od uroczystej procesji do grobu męczennika przy dźwiękach bicia dzwonu Jerzy poświęconego w 1987 r. przez Jana Pawła II. Po mszy przy grobie męczennika złożone zostaną wieńce.

Z okazji rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, 19 października 2021 w godzinach 10:00 – 16:00 oraz po Mszy świętej, dla wiernych dostępna będzie kaplica w której złożone są relikwie sutanny, koszuli oraz przedmiotów, jakie w momencie śmierci miał ze sobą kapelan Solidarności.

Dzień wcześniej, 18 października, na terenie kościelnym otwarta zostanie wystawa plenerowa „Dekalog Księdza Jerzego” zrealizowana we współpracy Białostockiego Oddziału IPN, Fundacji „Dobro” prowadzonej przez Państwa Popiełuszków, Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Samorząd Województwa Podlaskiego. Wystawa ta była do tej pory eksponowana jedynie w Rzymie na Uniwersytecie Urbaniana oraz w Białymstoku.

Uroczystości obywają się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, partnerem wydarzenia jest NSZZ Solidarność.

Zobacz też —> Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki – 3 listopada 1984

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, urodzony w 1947 roku w Okopach na Białostocczyźnie, po zdaniu matury wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie wobec komunistycznej indoktrynacji dał się poznać jako niezłomny obrońca wiary i wartości. Po święceniach kapłańskich w 1972 roku pełnił posługę w kilku parafiach Archidiecezji Warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia. W ostatnich latach życia posługiwał w parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu gdzie związał się z Solidarnością oraz celebrował comiesięczne Msze Święte za Ojczyznę gromadzące  wokół świątyni wielotysięczne tłumy. W czasie Stanu Wojennego ksiądz Jerzy występował w obronie internowanych wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu. Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 roku do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego umęczone ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb Księdza Jerzego, który miał miejsce 3 listopada 1984 roku zgromadził blisko milionową rzeszę ludzi.

Od 1984 roku grób męczennika odwiedził blisko 23 miliony wiernych, w tym liczni kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 roku zaliczył księdza Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

Jan Paweł II u grobu ks. Jerzego Popiełuszki – 14 czerwca 1987

Info na podstawie —> Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki/episkopat.pl: 19 października: Obchody 37. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

Zobacz też:

Litania do Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Modlitwa za Ojczyznę bł. księdza Jerzego Popiełuszki

Modlitwa dziękczynna za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki – 3 listopada 1984


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja