Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

15. Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy we ws...

15. Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy we wspomnienie św. Krzysztofa – 25 lipca 2020

We wspomnienie św. Krzysztofa, 25 lipca 2020 r., Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. Marian Midura oraz Krzysztof Hołowczyc i Fundacja Kierowca Bezpieczny apelują o ostrożną i rozważną jazdę na co dzień. Tego dnia już po raz 15. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy.

„Apelujemy do wszystkich kierowców i prosimy o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę! Do wszystkich uczestników ruchu – o poszanowanie dla życia, bo jest ono darem Bożym! Wówczas też będziemy mogli liczyć na opiekę patrona kierowców św. Krzysztofa, dzięki której to opiece każda podróż okaże się bezpieczna i bezpiecznie wrócimy do domu. Kierujmy się miłością na drogach!” – podkreślają w specjalnym apelu na dzień św. Krzysztofa Krajowy Duszpasterz Kierowców i Fundacja Kierowca Bezpieczny.

Zobacz też:

21. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa (19-26 lipca 2020) i “Akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr…”

Dekalog Kierowcy – MIVA Polska

Główne obchody Dnia Bezpiecznego Kierowcy odbędą się w sobotę, 25 lipca, w parafii pw. Bożej Opatrzności w Woli Mieleckiej. O godz. 7:00 będzie celebrowana tam Msza Święta za Kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego, której przewodniczył będzie Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. Marian Midura. Na zakończenie Eucharystii udzieli on błogosławieństwa kierowcom oraz zawierzy ich opiece Bożej Opatrzności przez wstawiennictwo św. Krzysztofa. Następnie zostanie odczytany apel o bezpieczne poruszanie się po drogach oraz Dekalog Kierowcy. Na zakończenie uroczystości zostaną poświęcone pojazdy.

Tego samego dnia, w Mielcu, w godzinach od 10.00 do 12.00 będzie miała miejsce akcja „Dzień bez mandatu”. Wezmą w niej udział, oprócz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w Mielcu, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu. W programie zaplanowano m.in. pokaz na stanowiskach profilaktycznych z symulatorem dachowania i symulatorem zderzeń oraz pokazy ratownictwa drogowego.

Inicjatywa Dnia Bezpiecznego Kierowcy została podjęta w 2006 roku przez Krajowego Duszpasterza Kierowców, który współpracuje z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz przez kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca, założyciela fundacji „Kierowca Bezpieczny”. W tym dniu wspólnie z policjantami przypominają oni kierowcom, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a także kultura jazdy i poszanowanie innych użytkowników drogi.

Od 19 lipca 2020 r. trwa również 21. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, w którym oprócz promowania bezpieczeństwa na drogach, współpracująca z Krajowym Duszpasterzem Kierowców organizacja MIVA Polska zachęca w sposób szczególny do włączenia się w akcję: 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Inicjatywa ta ma pomóc w zebraniu środków, które będą przeznaczone na zakup pojazdów służących misjom.

Info na podstawie —> duszp. kierowców/ BP KEP: 25 lipca – XV Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Więcej na stronie —> duszpasterstwokierowcow.pl

 

O życiu św. Krzysztofa, którego liturgiczne wspomnienie dowolne przypada w dniu 25 lipca (tego dnia w Kościele powszechnym przypada święto św. Jakuba Apostoła) brak pewnych wiadomości. Według późniejszych, ale prawdopodobnych świadectw, opartych na tradycji, św. Krzysztof miał pochodzić z Małej Azji, z prowincji rzymskiej Licji. Tam miał ponieść śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza ok. 250 roku. Jest jednym z Czternastu Wspomożycieli, czyli szczególnych patronów.

Imię Krzysztof wywodzi się z języka greckiego i oznacza tyle, co “niosący Chrystusa”.

Najstarszym dowodem kultu św. Krzysztofa z Licji jest napis z roku 452, znaleziony w Haidar-Pacha, w Nikomedii, w którym jest mowa o wystawionej ku czci Męczennika bazylice w Bitynii. Dowodzi to niezawodnie, że w tym czasie Święty odbierał szczególną cześć w Nikomedii i w Bitynii. Jest także podana wzmianka, że w synodzie w Konstantynopolu w 536 roku brał udział niejaki Fotyn z klasztoru św. Krzysztofa, co również potwierdza kult Męczennika. Papież św. Grzegorz I Wielki (+ 604) pisze, że w Taorminie na Sycylii za jego czasów istniał klasztor pw. św. Krzysztofa.

Zobacz więcej o św. Krzysztofie —> na brewiarz.pl