Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

15 lutego 2020 – 45. rocznica śmierci bł. ks...

15 lutego 2020 – 45. rocznica śmierci bł. ks. Michała Sopoćki – Uroczystości w Białymstoku

W sobotę 15 lutego 2020 r. przypadła 45. rocznica śmierci bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika i kierownika duchowego św. Faustyny Kowalskiej. Szczególne upamiętnienie rocznicy odbywało się w Białymstoku, którego Błogosławiony jest patronem. 15 lutego to również dzień imienin św. Siostry Faustyny.

Wideo —> Archidiecezja Białostocka (2015): Ks. Michał Sopoćko i jego Miasto Miłosierdzia

Michał Sopoćko urodził się 1 listopada 1888 roku na Wileńszczyźnie. Wyświęcony na kapłana, gorliwie pracował w duszpasterstwie parafialnym i wojskowym, rozwijając jednocześnie działalność oświatową i społeczną. Przez długie lata był profesorem i wychowawcą Seminarium Duchownego w Wilnie i w Białymstoku. Żyjąc ideałami świętości kapłańskiej, przejawiał wielką troskę o formację kapłanów. Jako spowiednik i kierownik duchowy siostry Faustyny Kowalskiej, stał się apostołem miłosierdzia Bożego, zabiegając o oficjalne zatwierdzenie tego kultu. Założył Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego. Zmarł 15 lutego 1975 roku w Białymstoku.

Zobacz więcej —> na brewiarz.pl

Do 2018 roku 15 lutego obchodzone było liturgiczne wspomnienie bł. Michała Sopoćki. Według zarządzenia wydanego przez Stolicę Apostolską  liturgiczne obchody Święta (w Białymstoku) oraz Wspomnienia (w Archidiecezji Białostockiej) zostały przeniesione na dzień 28 września – rocznicę uroczystości beatyfikacyjnych ks. Sopoćki. Dzień 15 lutego ma zaś rangę liturgicznego święta w Instytucie Miłosierdzia Bożego i u Sióstr Jezusa Miłosiernego.

Zobacz też

Św. Faustyna i bł. ksiądz Michał Sopoćko – święci w duecie

Miłosierdzie Boże – Świadectwo ks. Michała Sopoćki

Modlitwa za kapłanów – bł. ks. Michał Sopoćko


– Naśladowanie Boga Ojca w doskonałości jest niemożliwe, ale w postawie miłosierdzia bezwzględnie tak. Dlatego dobry i miłosierny Bóg zachęca nas, abyśmy byli jak On – pełni miłości – mówił abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki podczas Mszy św. w kaplicy Sióstr Jezusa Miłosiernego przy ul. Poleskiej w Białymstoku w 45. rocznicę śmierci Błogosławionego. Modlitwie o rychłą kanonizacją Apostoła Bożego Miłosierdzia towarzyszyła modlitwa za zmarłą niedawno s. Marię Kalinowską, wieloletnią Matkę Generalną zgromadzenia założonego przez ks. Michała i przełożoną białostockiej wspólnoty…

Transmisja Mszy św. rocznicowej w Białymstoku:

Info i wideo za —> Archidiecezja Białostocka: Modlitwa w 45. rocznicę śmierci bł. ks. Michała Sopoćki

Zobacz też relację —> TVP3 Białystok


Całodzienne uroczystości z okazji rocznicy odbywały się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku gdzie znajdują się doczesne szczątki księdza Michała Sopoćki.

Duszpasterze Sanktuarium zapraszali:

W sobotę 15 lutego przypada 45. rocznica śmierci Bł. Michała Sopoćki. Wprawdzie, decyzją Stolicy Apostolskiej, liturgiczne obchody Święta Bł. Michała w Archidiecezji Białostockiej zostały przeniesione na dzień 28 września, to jednak pragniemy zaznaczyć dzień rocznicy śmierci, czyli narodzin dla nieba błogosławionego w naszym sanktuarium. Zapraszamy wszystkich Parafian oraz Pielgrzymów do włączenia się we wspólną modlitwę wg następującego porządku …

W niedzielę 16 lutego Mszy Świętej o godz. 15.00, z udziałem Czcicieli Miłosierdzia Bożego i Społeczności Szkoły Podstawowej nr 42 im. Bł. Michała Sopoćki, będzie przewodniczył Ks. Abp Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki, który poświęci sztandar Szkoły oraz wręczy odznaczenie Stolicy Apostolskiej naszej parafiance. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału…

Czytaj całość —> milosierdzie.archibial.pl: Ogłoszenia duszpasterskie. V Niedziela Zwykła – 9 II 2020

Obchody rocznicy narodzin dla nieba bł. ks. Michała Sopoćki poprzedziła w białostockim sanktuarium nowenna do Błogosławionego w dniach 6-14 lutego.