Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

11 października – Wspomnienie św. papieża Ja...

11 października – Wspomnienie św. papieża Jana XXIII

W dniu 11 października Kościół powszechny obchodzi liturgiczne wspomnienie dowolne św. Jana XXIII, papieża.

Angelo Giuseppe Roncalli urodził się we wsi Sotto il Monte, w prowincji Bergamo we Włoszech w roku 1881. Mając 11 lat wstąpił do seminarium diecezjalnego, a następnie ukończył studia w rzymskim Seminarium Papieskim. W 1904 roku został wyświęcony na kapłana i pełnił obowiązki sekretarza biskupa Bergamo. W 1921 roku rozpoczął posługę w Stolicy Apostolskiej jako przewodniczący Rady Głównej Papieskiego Dzieła ds. Rozkrzewiania Wiary na terenie Italii; w roku 1925 został wizytatorem apostolskim, a następnie delegatem apostolskim w Bułgarii, a od 1935 r. w Turcji i Grecji. W roku 1944 został mianowany nuncjuszem apostolskim we Francji. W roku 1953 otrzymał godność kardynalską, a także tytuł patriarchy Wenecji.

W 1958 roku został wybrany papieżem. W czasie swojego pontyfikatu zwołał Synod Rzymski, ustanowił komisję dla rewizji prawa kanonicznego, zainaugurował Powszechny Sobór Watykański II. Zmarł w Rzymie 3 czerwca 1963 roku.

Zobacz więcej o św. Janie XXIII –> na brewiarz.pl

Wideo —> Misericodra TV: Skarby Kościoła 11 października | Św. Jan XXIII

Zobacz też —> KAI/episkopat.pl: Dzisiaj liturgiczne wspomnienie św. Jana XXIII – Dobrego Papieża

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 11 października 2019


W niedzielę 27 kwietnia 2014 roku, w ustanowione przez papieża Polaka święto Miłosierdzia Bożego – Ojciec Święty Franciszek ogłosił świętymi Kościoła powszechnego swych poprzedników: Jana XXIII i Jana Pawła II. W liturgii uczestniczyło 800 tys. wiernych z całego świata. Wśród koncelebransów był papież-senior Benedykt XVI.

Papież Franciszek powiedział tego dnia w homilii m.in:

“Jan XXIII i Jan Paweł II współpracowali z Duchem Świętym, aby odnowić i dostosować Kościół do jego pierwotnego obrazu, który nadali mu święci w ciągu wieków. Nie zapominajmy, że to właśnie święci prowadzą Kościół naprzód i sprawiają, że się rozwija. Zwołując Sobór, Jan XXIII okazał taktowne posłuszeństwo Duchowi Świętemu, dał się Jemu prowadzić i był dla Kościoła pasterzem, przewodnikiem, który sam był prowadzony. To była jego wielka posługa dla Kościoła. Był papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu.

Zobacz więcej / posłuchaj homilii —> Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXII – Homilia papieża Franciszka – 27 kwietnia 2014


Chcę wam powiedzieć, że gdy chodzi o moje powołanie, to powstało ono na podłożu budzących się uczuć do szlachetnych poczynań waszego bohaterskiego narodu

– mówił Jan XXIII w 1962 roku do polskich biskupów przybyłych na II Sobór Watykański.

Zobacz więcej / posłuchaj —> polskieradio.pl: Jan XXIII – kochał Polskę od dziecka


Ostatnie wystąpienie publiczne papieża Jana XXIII było skierowane do Polaków zgromadzonych na pielgrzymce w sanktuarium Matki Boskiej w Piekarach Śląskich. Transmitowano je wtedy przez radio.

Zobacz więcej —> Ostatnie słowa skierował do Polaków. Posłuchaj, co miał nam do powiedzenia święty papież


Zobacz też —> Modlitwa do św. Józefa robotnika – Papieża Jana XXIII


O ustanowieniu liturgicznego wspomnienia św. papieża Jana XXIII w dniu 11 października oraz św. papieża Jana Pawła II w dniu 22 października mówi bp Adam Bałabuch.

(wideo: BP KEP – 2014)