Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

1. Łódzki Kongres Świętej Faustyny, 4-5 październi...

1. Łódzki Kongres Świętej Faustyny, 4-5 października 2018 – Zaproszenie i program

W dniach 4 – 5 października 2018 r., dla uczczenia 80. rocznicy śmierci św. Faustyny Kowalskiej, odbywa się w Łodzi – jedynym mieście w Polsce, którego patronką jest Apostołka Bożego Miłosierdzia, 1. Łódzki Kongres Świętej Faustyny.  Do udziału w wydarzeniu organizowanym przez Parafię św. Faustyny Kowalskiej pod hasłem “Z niej wyjdzie iskra…”, zaczerpniętym z Dzienniczka św. Faustyny, zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich parafii w Polsce pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego i Świętej Faustyny. Zwieńczeniem Kongresu będzie doroczna procesja z relikwiami św. Faustyny do archikatedry łódzkiej i przyjęcie paliusza z rąk nuncjusza apostolskiego przez ks. abpa Grzegorza Rysia, metropolitę łódzkiego.

Zobacz relację —> Trwa 1. Łódzki Kongres Świętej Faustyny – “Z niej wyjdzie iska…”

Fot. Paweł Nowak

Wideo: Ks. Jacek Tkaczyk o 1 . Łódzkim Kongresie św. Faustyny (Maskacjusz TV)


Święta Faustyna Kowalska jest patronką miasta Łodzi od 2005 roku. Liturgiczne wspomnienie Świętej i procesja z Jej relikwiami w dniu 5 października a także Festyn przed Świętem Miłosierdzia wpisały się na stałe w łódzki kalendarz. Są one promocją posłannictwa i osoby Patronki oraz samego miasta, w którym przed laty św. Faustyna żyła i pracowała. W Łodzi rozpoczęła drogę apostołowania Miłosierdziu Bożemu. – Chcemy spotkać się w Łodzi, by podzielić się doświadczeniami kultu Bożego Miłosierdzia i św. Faustyny oraz zobaczyć jak w innych wspólnotach jest on realizowany – wskazuje ks. prałat Wiesław Potakowski, proboszcz parafii św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi, inicjator Kongresu św. Faustyny. – Wymiana doświadczeń zapewne zaowocuje w naszych parafiach nowymi formami apostołowania Miłosierdziu oraz konkretnymi dziełami apostolstwa miłosierdzia – dodaje.

fot. faustyna.lodz.pl

W dwudniowych obradach uczestniczyć będą znawcy problematyki Miłosierdzia Bożego, wśród nich: metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś i metropolita senior abp Władysław Ziółek, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach bp Jan Zając, rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia (do którego należała Siostra Faustyna) s. Elżbieta Siepak ZMBM, prowadząca w Wilnie Hospicjum bł. Michała Sopoćki s. Michaela Rak ZSJM (Faustynka), misjonarz miłosierdzia, Asystent Prowincjalny Grup Modlitwy św. Ojca Pio Polski północnej o. Zdzisław Duma OFM.

Zobacz —> prezentację sylwetek Prelegentów


Abp Władysław Ziółek o Parafii św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi (Maskacjusz TV, 2015)


Tematem rozważań kongresowych będzie cud objawienia o Bożym Miłosierdziu i fakt, że powołanie Heleny Kowalskiej – dziewczyny z podłódzkiej wsi, dokonało się właśnie w Łodzi. – Chcemy pokazać, że Bóg wybrał Łódź na miejsce objawienia się Helenie Kowalskiej i przekazania Jej swojej woli powołania Jej do życia konsekrowanego i do świętości, że to w Łodzi padły słowa: Dokąd cię cierpiał będę i dokąd mnie zwodzić będziesz? [Dz. 9] – wskazuje ks. prałat Potakowski.

Podczas Kongresu odbędą się cztery panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości. Jednym z moderatorów dyskusji będzie aktor teatralny i firmowy Dariusz Kowalski, związany z Teatrem Nowym w Łodzi.

Tematy paneli:

1. Dokąd cię cierpiał będę i dokąd mnie zwodzić będziesz? [Dz. 9] Łódź – miasto wybrane przez Boga – “Ziemia Obiecana”.

2. W siódmym roku życia usłyszałam pierwszy raz głos Boży w duszy (…) ale nie zawsze byłam posłuszna głosowi łaski. [Dz. 7] Rozeznanie, spowiednictwo, kierownictwo duchowe.

3. Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopokąd się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia mojego. [Dz. 300] Miłosierdzie w posłudze sakramentalnej, miłosierdzie a sprawiedliwość.

4. Żądam od Ciebie uczynków miłosierdzia (…). Podaję ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliźnim: pierwszy – czyn, drugi – słowo, trzeci – modlitwa. [Dz. 472] Od MIŁOSIERDZIA do miłosierdzia.

W pierwszym dniu Kongresu, we czwartek 4 października, uczestnicy będą mogli wziąć udział w spacerze śladami św. Faustyny w Łodzi, spektaklu o św. Faustynie i koncercie zespołu Lumen.

Drugi dzień Kongresu, piątek 5 października przypada we wspomnienie liturgiczne Świętej (równocześnie to 80. rocznica Jej narodzin dla Nieba), które obchodzone jest w Łodzi jako uroczystość patronki miasta. O godz. 15.00 w kościele Świętej Faustyny odbędzie się  Godzina Miłosierdzia, następnie nabożeństwo różańcowe i główna Msza św. odpustowa, której będzie przewodniczył bp Adam Lepa z Łodzi. Po niej wyruszy do archikatedry łódzkiej tradycyjna procesja z relikwiami św. Faustyny. Tam podczas Mszy św. dokonany zostanie obrzęd nałożenia paliusza Metropolicie Łódzkiemu przez nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Zobacz —> szczegółowy program Kongresu

1. Łódzki Kongres Świętej Faustyny odbędzie się w kościele św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi, przy placu Niepodległości 1. Uczestnictwo w Kongresie możliwe jest po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego —> Zarejestruj się


Proboszcz ks. Wiesław Potakowski, inicjator 1. Łódzkiego Kongresu św. Faustyny, opowiada o Parafii św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi  (Maskacjusz TV)


Kongres objęli patronatem honorowym:

metropolita łódzki – abp Grzegorz Ryś
przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – m. Petra Kowalczyk
Wojewoda Łódzki – Zbigniew Rau
Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stepień
Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska.


Pomnik św. Faustyny w Łodzi – ks. Wiesław Potakowski (Maskacjusz TV, 2015)


Szczegółowe informacje nt. Kongresu i rejestracja uczestników —> faustyna.evenea.pl