Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Zmarł ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – 9 styc...

Zmarł ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – 9 stycznia 2024

W dniu 9 stycznia 2024 r. w Chrzanowie, po ciężkiej chorobie nowotworowej, zmarł ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz osób niepełnosprawnych, prezes Fundacji im. Brata Alberta, działacz społeczny, duszpasterz Ormian, wieloletni uczestnik opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, pisarz, poeta i publicysta. Miał 67 lat.

Uhonorowany m. in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1999), Krzyżem Wolności i Solidarności (2016), Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2019), Medalem „Pro Bono Poloniae” (2019).

Z powodu zaangażowania i wsparcia środowisk opozycyjnych w PRL był represjonowany przez aparat bezpieczeństwa. W 1985 r. dwukrotnie podjęto zamach na jego życie, najpierw w rodzinnej kamienicy w centrum Krakowa, następnie na terenie Woli Justowskiej, gdzie został przeniesiony po pierwszym nieudanym ataku „nieznanych sprawców”.

Był współzałożycielem Fundacji im. Brata Alberta, zajmującej się osobami upośledzonymi umysłowo, prowadzącej schronisko w podkrakowskich Radwanowicach, której praca rozwinęła się w kolejnych dziesięcioleciach w skali całej Polski.

Brał udział i organizował wiele konwojów humanitarnych m.in. do krajów byłej Jugosławii, Czeczenii, Albanii, Ukrainy.

Osobiście mocno angażował się w proces lustracji w Kościele, zwłaszcza krakowskim; był rzecznikiem upamiętnienia ofiar i potępienia sprawców ludobójstwa dokonanego na Kresach Wschodnich przez ukraińskich nacjonalistów. Angażował się także w kwestii walki ze skandalem wykorzystywania seksualnego nieletnich i bezbronnych przez duchownych.

Zobacz życiorys ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego —> na ekai.pl oraz na krakow.ipn.gov.pl

Foto ilustracyjnealbert.krakow.pl

“Na działalność i postawę ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego – jak sam wspominał – miały wpływ trzy postaci: doktor Judym – bohater powieści „Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego, brat Albert – Adam Chmielowski (powstaniec, malarz, opiekun biednych i bezdomnych) oraz kard. Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Do tych postaci odwoływał się w posłudze duszpasterskiej i działalności społecznej, i wydaje się, że w jakiejś mierze z tymi postaciami utożsamiał się, czy też czerpał wzorzec. Na wzór doktora Judyma cechowały go radykalizm oraz bezkompromisowość, a w niektórych działaniach także osamotnienie. Na wzór brata Alberta – zaangażowanie na rzecz wolności ojczyzny oraz otwartość na sprawy potrzebujących i wykluczonych. Na wzór kard. Wojtyły – troska o dobro Kościoła, uporczywe wzywanie do prawdy i dialogu, a przy tym posłuszeństwo wobec decyzji przełożonych, mimo poczucia niezrozumienia intencji, którymi się kierował.”

Za —> krakow.ipn.gov.pl:  Zmarł ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski


– Jego odejście jest dla nas wszystkich przypomnieniem o wartościach, które powinniśmy pielęgnować i przekazywać dalej: empatii, pokory i nieustającej służby dla innych” – napisali członkowie, przyjaciele i podopieczni Fundacji im. Brata Alberta z Radwanowic po śmierci ks. Tadeusza Sakowicza-Zaleskiego.

Zobacz więcej —> ekai.pl: Fundacja im. Brata Alberta: ks. Isakowicz-Zaleski pozostawił po sobie świat jaśniejszy i pełen nadziei

“- Nie godził się na obojętność czy zamiatanie problemów pod dywan – wspomina zmarłego ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego bp Damian Muskus OFM. Jak podkreśla krakowski biskup pomocniczy, założyciel Fundacji im. Brata Alberta był głosem dyskryminowanych i skrzywdzonych.

(…) Jak zaznacza, ludzie dyskryminowani i skrzywdzeni mogli zawsze liczyć, że ks. Isakowicz-Zaleski będzie ich głosem, szukający prawdy o trudnych kartach historii Kościoła mieli w nim sojusznika, a „cała rzesza ubogich i niepełnosprawnych traktowała go jak ojca”.

Czytaj całość —> krakow.gosc.pl: Bp Muskus o ks. Isakowiczu-Zaleskim: Zabierał głos, gdy inni “dyplomatycznie” milczeli