Wielki Piątek – w tym roku 7 kwietnia 2023 r. – to jedyny dzień w roku gdy nie ma Mszy świętej, ponieważ najdoskonalszą ofiarę z samego siebie złożył na Golgocie Jezus Chrystus. Zdrój miłosierdzia Mojego został otwarty na oścież włócznią na krzyżu dla wszystkich dusz, nikogo nie wyłączyłem (Dz. 1182) – powiedział Pan Jezus do św. Siostry Faustyny w jednym z wielu objawień związanych z Jego męką.
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
W Wielki Piątek rozpoczyna się coroczna —> Nowenna do Miłosierdzia Bożego, którą przekazała nam św. siostra Faustyna Kowalska
Poetycką medytację ks. Marka Chrzanowskiego FDP nad śmiercią Naszego Pana polecamy Wam dziś:https://t.co/1UVezChDVv pic.twitter.com/Ne358MiAAU
— Misericors_PL (@Misericors_PL) April 14, 2017
Przeczytaj wiersz na Wielki Piątek —> Abyś ty mógł żyć… Wielki Piątek
Zapraszamy do wsparcia łagiewnickiego Funduszu Miłosierdzia:
Wielki Piątek to dzień Krzyża. Tradycyjnie, po południu odprawiana jest niepowtarzalna Liturgia Męki Pańskiej. Czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa opis Męki Pańskiej według św. Jana.
Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni.
Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: “Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: “Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować.
Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii.
Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.
W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
Zobacz więcej —> brewiarz.pl: Wielki Piątek Męki Pańskiej
W #WielkiPiątek rozpoczyna się nowenna przed świętem Miłosierdzia Bożego. Jezus prosił Faustynę, aby przez tę nowennę – odmawianie przez 9 dni Koronki, przygotować się do uroczystości, w której czcimy Boga w tajemnicy Jego niezgłębionego miłosierdzia >https://t.co/hkrDIcSvAy pic.twitter.com/gMpHcrMSOS
— Misericors_PL (@Misericors_PL) April 18, 2019
Zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego w Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość (nie spożywa się pokarmów mięsnych) i post ścisły (ilościowy). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście – pełnoletni od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.
Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek!
Kanon 1252: Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.
Zobacz też —> Mateusz.pl (2003): Wyjaśnienie w sprawie IV przykazania odnoszące się do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce
Co się dzieje w Wielkim Tygodniu?
Spójrz na plan poniżej i przejdźmy razem ten najważniejszy szlak naszej wiary… 👇🏻 pic.twitter.com/3OUODwqaNS
— EWTN Polska (@EWTNPL) April 10, 2022
Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:
Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja