Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Święto Niepodległości 11 listopada w Warszawie ...

Święto Niepodległości 11 listopada w Warszawie – Program uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej

Główne uroczystości Święta Niepodległości 11 listopada w Warszawie odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, z udziałem najwyższych władz państwowych, licznych warszawiaków oraz pielgrzymów z całej Polski. Uroczysta Msza św. dziękczynna rozpocznie się o godz. 9.00.

Zobacz też —> Homilia abp. Stanisława Gądeckiego w Świątyni Opatrzności Bożej – Święto Niepodległości


Metropolita warszawski wraz z prezydentem RP zapalą Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 r. Zostanie też odmówiony Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej. Uroczystość będzie transmitowana przez TVP.

Zobacz też —> Zaproszenie kard. Kazimierza Nycza na 11 listopada

Po Mszy świętej, z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej będzie miała miejsce uroczystość posadzenia 7 dębów na cześć siedmiu Ojców Wolności – osób, które walnie przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. W uroczystości tej wezmą udział prezydent RP, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W Świątyni Opatrzności zabrzmi skomponowane specjalnie na stulecie niepodległości dzieło Pawła Muzyki. Będzie to światowa premiera wielkiej formy oratoryjnej „Missa Solemnis” jako wotum wdzięczności z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczysty koncert rozpocznie się o godz. 17.00. Monumentalne 13-częściowe oratorium wykona pod batutą Tomasza Tokarczyka orkiestra Sinfonia Viva wraz z chórem Filharmonii Narodowej i solistami.

W dniu Narodowego Święta Niepodległości o godz. 18.00 zainaugurowana zostanie tradycja śpiewania pieśni patriotycznych i religijnych w Świątyni Opatrzności Bożej.

Dokładnie o godz. 19.18 – w nawiązaniu do roku 1918 – ponownie zapłonie Świeca Niepodległości, warszawiacy zapalą miniaturowe kopie tej świecy w swoich domach.

Info za —>  Archidiecezja Warszawska: 11 listopada zapłonie Świeca Niepodległości, w domach i kościołach – jej miniaturki

fot. W. Łączyński

Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości 2018 w Świątyni Opatrzności Bożej

11 listopada 2018 r.

• 9.00 – Uroczysta Msza Święta Dziękczynna. Koncelebrze przewodniczy kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski. Odmówienie Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia. Zapalenie Świecy Niepodległości.

• 17.00 – Światowa premiera wielkiej formy oratoryjnej Missa Solemnis, autorstwa Pawła Muzyki napisanej jako wotum wdzięczności z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.

• 18.00 – Wspólne z 1000-osobowym połączonym chórem organizacji polonijnych śpiewanie pieśni religijnych o tematyce niepodległościowej

Zobacz więcej —> Archidiecezja Warszawska: Msza św. w 100. rocznicę odzyskania niepodległości RP